Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Evolucioni

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
pumpkin
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 43
Age : 29
Location : up in the clouds
Registration date : 08/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Fri 28 Mar 2008, 00:08

Mo Cushla shkruajti:
Une besoj qe njerezit e pare kane shume dallim nga te sotmit. Menoj qe osht kriju si njeri, qe n'fillim ma shume i ka perngja nji majmuni se sa nji njeriu te sotem.

Edhe une pak a shum ket bindje e kom. Ndoshta ka pas arsye pse i ka perngja majmunit njeriu n'at kohe: ska pas mundsi mu vesh, koha ka qen ma e ftoht, s'ka pas inteligjenc t'zhvillume per me dit me zgjedh problemin e veshjes etc. Dmth natyra (zoti?) u desht me zgjedh ket problem per shkak t'faktoreve t'lartpermendura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Nicknapping
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 113
Age : 42
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Tue 29 Apr 2008, 07:32

s6 shkruajti:
Teoria e darvinit nuk mesohet me neper shkollat e shteteve demokratike.
kur ju po mendoni se njeriu ka evolu nga nje qenje tjeter qe ne fillim ishte ne uje me pastaj doli dhe u be majmun e me pastaj njeri si mund te mos besoni se Ademi dhe Hava i kan pas nga 72 femi? cila teori mund te jet me e besueshme. Ne kosove ka rast qe e dim qe ka pasur dei ne 25 femi dmth nuk eshte per tu quditur qe para nje kohe te gjate ka mundur ti ken 72 ose me shum femij.
Pajtohem se ka ndryshu ne shum aspekte si nga intelegjenca edhe pamja pasi qe tani kujdesi per trupin dhe menyrat e mesimit(informimit) kan ndryshuar shume por jo ndryshime esenciale. njeriu sikur qdo qenje tjeter eshte krijuar njeri edhe mbetet njeri.


edhe pse une nuk pajtohem plotesisht me teorine e Darvinit, mundem me te thone 100% se kjo eshte teoria e VETME qe pranohet shkenctarisht, pasiqe edhe studioj ne nje vend demokratik.

une hala skom ni qe dikush ka pas 25 femi ne kosove, po mendoj NJE GRUA, nese ka pas shume gra ajo eshte dicka e mundur!
ndersa BIOLOGJIKISHT eshte e paspjegueshme qe mi pas 72 femi, nese llogarisim se per cdo vit ka lind nga nje femi edhe nese e llogarisim se mosha e gatshme per me kriju femi tek femrat eshte 13 vjeqe (duke u nise nga ajo se femrat kohe me pare ne mungese te ushqimit kan hy me vone ne fazen e pubertetit) ateher del kjo qe ajo i paska pas 85 vite kur ka lind femine e fundit, a nuk po te duket paksa absurde edhe e pabesueshme?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Nicknapping
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 113
Age : 42
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Tue 29 Apr 2008, 07:50

gothic shkruajti:
evolucioni asht thjesht nje fantazi e disa njerzve ...ne realitet ky sen nuk mundet me ndodh...ai thot se kafshet pershkak te disa mutacioneve kan ndryshu...po edhe permees persosshmeris...mirpo ende askush ska pa mutacion te mir ...pra qe nje mutacion ka ndodh dhe ka qen i dobishem

po une kom pa "MUTACION TE DOBISHEM" kur eshte fjala per "Rapid Metabolizer" jane disa njerez qe disa substanca mund ti shperbejne shume shpejte, kjo ndikon te ata qe medikamentet te mos kene asnje efekt sepse gjat kalimit te tyre neper melqi, ato shperbehen menjehere edhe edhe nuk arrin me kalu ne qarkullimin sistmik te gjakut. keta njerez (sidomos ne afrike edhe ne disa pjese te indise, japonise edhe kines) si shkak i klimes tropike, myken ushqimet shume shpejt (drithrat) me kete ata marin nje substance kancerogjene te krijuar nga myku qe quhet AFLATOXIN, per me mbijetu ata kete substance, jane adabtu ne kete edhe egzistojne meknizma qe e shperbejne kete substance shume shpejte!

ose te flasim per MALARIA, njerezit qe kane semundjen TALAZEMI apo te ashtequajturen "anemia e qelizave draprore" keta jane ne fakt gjenetikisht te mutum por qe nuk preken nga kjo semundje dmth jane te mbrojtun gjenetikisht nga malaria!

ka edhe plot tjera amo si shembull e mora keto!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
pumpkin
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 43
Age : 29
Location : up in the clouds
Registration date : 08/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Wed 30 Apr 2008, 18:22

Nicknapping shkruajti:
s6 shkruajti:
Teoria e darvinit nuk mesohet me neper shkollat e shteteve demokratike.
kur ju po mendoni se njeriu ka evolu nga nje qenje tjeter qe ne fillim ishte ne uje me pastaj doli dhe u be majmun e me pastaj njeri si mund te mos besoni se Ademi dhe Hava i kan pas nga 72 femi? cila teori mund te jet me e besueshme. Ne kosove ka rast qe e dim qe ka pasur dei ne 25 femi dmth nuk eshte per tu quditur qe para nje kohe te gjate ka mundur ti ken 72 ose me shum femij.
Pajtohem se ka ndryshu ne shum aspekte si nga intelegjenca edhe pamja pasi qe tani kujdesi per trupin dhe menyrat e mesimit(informimit) kan ndryshuar shume por jo ndryshime esenciale. njeriu sikur qdo qenje tjeter eshte krijuar njeri edhe mbetet njeri.


edhe pse une nuk pajtohem plotesisht me teorine e Darvinit, mundem me te thone 100% se kjo eshte teoria e VETME qe pranohet shkenctarisht, pasiqe edhe studioj ne nje vend demokratik.

une hala skom ni qe dikush ka pas 25 femi ne kosove, po mendoj NJE GRUA, nese ka pas shume gra ajo eshte dicka e mundur!
ndersa BIOLOGJIKISHT eshte e paspjegueshme qe mi pas 72 femi, nese llogarisim se per cdo vit ka lind nga nje femi edhe nese e llogarisim se mosha e gatshme per me kriju femi tek femrat eshte 13 vjeqe (duke u nise nga ajo se femrat kohe me pare ne mungese te ushqimit kan hy me vone ne fazen e pubertetit) ateher del kjo qe ajo i paska pas 85 vite kur ka lind femine e fundit, a nuk po te duket paksa absurde edhe e pabesueshme?

Eeh po, kete e shpjegon feja me ate se njerezit ma heret kan jetu shuumm me gjat, e cila shkenctarisht poashtu esht e pamundur. Me shum: shkenca e verteton pik'risht t'kunderten per arsye logjike qe ma merr menja qe s'kom nevoj mi permend.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Nicknapping
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 113
Age : 42
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Thu 01 May 2008, 01:21

sille p'shtille, osht fshtire me jetu ma shume se 120 vjet e kom fjalen BIOLOGJIKISHT e cdo fe e ka ate aspektin MAGJIK, hynor e ku di une, prej atyne aspekteve edhe ka ardh edhe feja, sepse nuk kan dite mi spjegu fenomentet natyrore edhe atyne fenomenev ju ka jep kahje mistike.

sot dihet qe mas moshesh 35 vjeqare eshte mundesia e madhe me linde femi me te meta (sidomos Down Syndrom) e mos te flasim per ma vone....une mendoj se kto gjona jane si me thone..."shpikje" e mendjes se njeriut per mi shti njerzit me besu ne ato gjonat fetare. shkrimet e fundit qe jane gjete me siguri se nuk jane aq te vjetra sa qe me mujt me dite se kur edhe sa femi i ka lind njeriu i pare!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mo Cushla
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 209
Age : 36
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Thu 01 May 2008, 01:39

Nicknapping,
Flm per kontributin, edhe shume mu ka dasht mendimi yt per evolucionin.

_________________
Dielli duket qe ne mengjes!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
Nicknapping
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 113
Age : 42
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Thu 01 May 2008, 02:22

ti üak a shume e din mendimin tim per evolucionin, nashti vetem tash pak me disa shembuj tjere Wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Evolucioni   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Evolucioni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Without Music :: Shkence-
Kėrce tek: