Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Evolucioni

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Mo Cushla
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 209
Age : 36
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Evolucioni   Tue 11 Mar 2008, 02:30

Jepni mendimet e juve!
I besoni?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
Jimmy James
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 129
Age : 29
Location : earth
Registration date : 03/01/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Tue 11 Mar 2008, 02:32

evulucioni organik osht teori e gabume... ni evulucion brenda disa kornizave besoj qeka ndodh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mo Cushla
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 209
Age : 36
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Tue 11 Mar 2008, 02:47

Gjitha teorit per t'cillat i kemi ni, per mu kjo me besohet ma shume. Une nuk besoj se sefte jon kriju dy njerez e prej tyne jemi shumu, po shume te tille e ne vende te ndryshme, po jo me qet inteligjence edhe fizikus qe e ka sot njeri. Nashte nuk qendron krejt teoria e Darvinit, po dicka ka aty qe une i besoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
Jimmy James
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 129
Age : 29
Location : earth
Registration date : 03/01/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Tue 11 Mar 2008, 03:11

Plotsisht po pajtona. qetu aludova... Dmth sdi sun e paramendoj shendrimin pej ni qenje ne ni qenje tjeter per ni periudh te gjat kohore, po secila specie e ka evolu brenda vetes dmth njeri ka met njeri, veq ndryshe o kon e ndryshe o... normal shkaku i ndryshimeve bio e kimike
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 301
Age : 32
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Tue 11 Mar 2008, 04:48

ne nje dokumentar, kam degju qe darvini se mendoi kurre si ide te plote permbledhjen e studimeve te tij, por si nje piknisje per te gjetur thelbin e jetes,,,
nuk e besoj si teori..te ish e vertete te bardhet qe jetojne ne afrike do ishin bere zezak dhe e anasjellta...mendoj se bota ka qene plot diversitet qe ne gjeneze, e qe majmunat sevoluojne dot ne njerez....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 37
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Tue 11 Mar 2008, 17:51

Teoria e "skaduar" e dravinit, ka pasur prapavi politike. Qellimi ka qen qe njerzit te mos llogariten krijesa me vler dhe me shpirt. dmth qellimi ka qen qe njerzit te llogariten vegla pune dhe qellimi i krijimit dhe ekzistimit te tyre te devijohet. Kjo me se miri i ka shkuar per shtati stalin-leninizmit qe njeriu te mos ket fe te mos mendoj per te drejtat e tij dhe qe ti thuhet se ti je nje majmun qe duhet ti bindesh urdhrave te nje regjimi siq ishte ai komunist qe mori jetet e miliona njerzve neper bote.

1. O ju njerėz! Kinie frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje (njeriu) dhe nga ajo krijoi palėn (shoqėn) e saj, e prej atyre dyve u shtuan burrra shumė e gra. Dhe kinie frikė All-llahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin (akraballėkun), se All-llahu ėshtė mbikėqyrės mbi ju.(Kur'an-Nisa)

13. O ju njerėz, vėrtetė Ne ju krijuam ju prej njė mashkulli dhe njė femre, ju bėmė popuj e fise qė tė njiheni ndėrmjet vete, e s’ka dyshim se tek All-llahu mė i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur (kėqijat) e All-llahu ėshtė i dijshėm dhe hollėsisht i njohur pėr ēdo gjė.(Kur'an-huxhurat)

49. Dhe Ne krijuam prej ēdo sendi dy lloje (mashkull e femėr) qė ju tė pėrkujtoni (madhėshtnė e Zotit).(Kur'an-dharijat)

28. Ne i krijuam ata dhe Ne e pėrsosėm krijimin e tyre, e sikur tė duam, Ne i zhdukim ata e sjellim tė tjerė mė tė mirė se ata.(kur'an-Insan)

8. Dhe Ne u krijuam juve nė ēifte.(kur'an-Nebe)

4. Vėrtet, Ne e krijuam njerin nė formėn mė tė bukur(kur'an-tin)

Keto jan disa nga argumentat qe i solli kurani. pse ta shemtojme dhe banalizojme prejardhjen tone kur e kemi aq te kjart dhe aq te paster. Ata qe vertet deshirojn te jen majmun, pse jo eshte zgjedhja e tyre por une per vete nuk pajtohem ti mbylli syt para te se vertets dhe ti them vetes se dje kam qen hardhuc me pastaj u bera majmun dhe ne fun perfundova njeri.!!!!???!!! MENDONI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
6POUNDER
New Member
avatar

Numri i postimeve : 31
Age : 36
Location : Prizren
Registration date : 06/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Tue 11 Mar 2008, 20:19

s6 shkruajti:

Teoria e "skaduar" e dravinit, ka pasur prapavi politike. Qellimi ka qen qe njerzit te mos llogariten krijesa me vler dhe me shpirt. dmth qellimi ka qen qe njerzit te llogariten vegla pune dhe qellimi i krijimit dhe ekzistimit te tyre te devijohet. Kjo me se miri i ka shkuar per shtati stalin-leninizmit qe njeriu te mos ket fe te mos mendoj per te drejtat e tij dhe qe ti thuhet se ti je nje majmun qe duhet ti bindesh urdhrave te nje regjimi siq ishte ai komunist qe mori jetet e miliona njerzve neper bote.

1. O ju njerėz! Kinie frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje (njeriu) dhe nga ajo krijoi palėn (shoqėn) e saj, e prej atyre dyve u shtuan burrra shumė e gra. Dhe kinie frikė All-llahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin (akraballėkun), se All-llahu ėshtė mbikėqyrės mbi ju.(Kur'an-Nisa)

a spi bjen edhe qekjo nifar komunizmi ? kija friken asaj e kija friken ksaj ? e njojta ideologji si ne komunizem si ne fe, atje ja ki friken regjimit, ktu ja ki friken allahut

sa per evolucion, spo di qka me thone teoria e darvinit per mu nuk vjen ne shprehje qato e di
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.triplesix.com.au
Mo Cushla
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 209
Age : 36
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Tue 11 Mar 2008, 20:41

Kush menon se kjo teori osht e skadume e ka shume gabim. Na jemi deshmitare se sot ne libra msohet pikerisht per ket teori e jo prej Adamit edhe Eves.

Antropologet sot thojne se kjo munet me kon e vertetet nese ata dy i kane pas 70 e ma shume fmi, gjo qe nuk vjen ne shprehje.

Evolucionin mos e merr n'at mnyren klasike, pse sot majumuni nuk po bohet njeri, se per ket pune jon dashte qidnra e mujera vite.

Ti ki shume shembuj bre, merre krahasoje nji njeri qe ka jetu para 100 vjete me njo te sodit e vren dallimin, si per ka inteligjenca etj.

Une thom qe njerin edhe natyren e ka kriju Zoti, po edhe gjithcka tjeter. Mirepo njeri ka evolu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 37
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Tue 11 Mar 2008, 21:14

Teoria e darvinit nuk mesohet me neper shkollat e shteteve demokratike.
kur ju po mendoni se njeriu ka evolu nga nje qenje tjeter qe ne fillim ishte ne uje me pastaj doli dhe u be majmun e me pastaj njeri si mund te mos besoni se Ademi dhe Hava i kan pas nga 72 femi? cila teori mund te jet me e besueshme. Ne kosove ka rast qe e dim qe ka pasur dei ne 25 femi dmth nuk eshte per tu quditur qe para nje kohe te gjate ka mundur ti ken 72 ose me shum femij.
Pajtohem se ka ndryshu ne shum aspekte si nga intelegjenca edhe pamja pasi qe tani kujdesi per trupin dhe menyrat e mesimit(informimit) kan ndryshuar shume por jo ndryshime esenciale. njeriu sikur qdo qenje tjeter eshte krijuar njeri edhe mbetet njeri.

6pounder

dallimi ne mes te fes(ciladoqoft) dhe komunizmit eshte i madh. Dhasht zoti qe ti ta kuptosh se me fe njeriut i ngriten vlerat dhe respekti i ndersjell. Frik-respekti ndaj krijuesit nuk krahasohet me friken ndaj pushtetit. Komunizmi ishte regjim qe njeriu e mbajti per disa dekada dhe pesoj shume kurse feja eshte diqka qe njeriu eshte krijuar me te dhe jeton me te. E pranon ose jo feja eshte pjes e jetes se njeriut si e till shfaqet te njeriu edhe pse disa e mbajn fsheht besimin ne momente te caktuara drejtohen kah Zoti dhe kerkojn falje.
Te krahasohet Frika ndaj Allahut me Friken ndaj regjimit eshte shume banale dhe besoj se kjo thenje eshte e pamenduar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
Mo Cushla
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 209
Age : 36
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Tue 11 Mar 2008, 21:56

S'e di a s'po kupton a s'po don me kuptu?!
Une shume mire po thom qe njerin eka kriju Zoti, sikur edhe krejt qenjet tjera ne natyre. Nuk thash qe nga nji majmun i tipit te sotshme, po pse jo njeri mos me kon nji lloj i tij. K'tu po folet per nji periudhe qe po hyjne shume vite e jo 1 vit.

Krejt njerezia menojne qe zbulimi ma i madh ne histori osht rrota, e nuk osht ashtu, zbulimi ma i madh osht perdorimi i dores. Pak e quditshme po kjo osht. Njerezit e hershem nuk i ndanin senet e dore por me goje, kjo ka bo qe ata me pas edhe tjeter forme te kokes. Po perdorimi i dores ne vend te gojes njerit filloj me i dhon nji forme tjeter.

Pra jon nji numer shume i mash is hembujve qe na bojne me besu qe evolucioni ka ndodhe. Tash nuk dmth qe krejt mu mshtet ne teorin e Darvinit, po dicka ka aty.

Po me habit kur po thu se ne shtetet demokratike nuk msohet kjo qe thash une. Cilla at'here?

25 edhe 72 kogja si shume pi bjen dallimi, po ajo qe me largon edhe ma shume prej saj osht kjo. Se njerezit n'at kohe kane jetu shume shume ma pak se qe jetojne sot. Per mi pas 72 fmi duhesh me jetu 200 vjet.

Si linden racat?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 37
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Tue 11 Mar 2008, 22:20

Nuhi (noa) ka jetu veq 1050 vjet. lexo kapak se njeriu me heret, shume me heret ka jetu shume me shume se tash.
edhe une e kam te pakjart se a je tu than njeriu ka prejardhjen prej amjmunit apo jo kjartesoje. dallim i madh eshte! ta kjartsoj edhe pak, nese dikush e thirr dikon o Majmun qysh nihet e qysh nihet me thirr o njeri!

edhe kisha dasht me dit ne qka po bazohesh per punen e perdorimit te dores?
Paramendoje Nuhin tu e ndertu anijen e madhe me goje!!!!!!! Shocked
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
june
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 301
Age : 32
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Wed 12 Mar 2008, 00:18

s6 shkruajti:


1. O ju njerėz! Kinie frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje (njeriu) dhe nga ajo krijoi palėn (shoqėn) e saj, e prej atyre dyve u shtuan burrra shumė e gra. Dhe kinie frikė All-llahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin (akraballėkun), se All-llahu ėshtė mbikėqyrės mbi ju.(Kur'an-Nisa)


sjam dakort fare, po niset ta keni frike zotin..ca kuptuat qe besoni...dhe ne shkolla mesohet teoria e darvinit sepse shkollat jane laike dhe e vetmja teori tjeter eshte ajo fetare..gjithsesi kur kam studiuar ne shkolle me eshte berte e eqarte qe si teori nuk qendron..

pyetje per besimtaret: mire , e zeme se vertet njeriun e ka krijuar zoti..po zotin kush e ka krijuar? dhe meqe sipas fese, zoti e krijoi njeriun si shembelltyre te vetes, ca i bie te jete zoti: mashkull, femer, hermafrodite????
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mo Cushla
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 209
Age : 36
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Wed 12 Mar 2008, 00:40

S6,
Kjo puna e 1050 per mu osht absurditeti ma i madh i munshem, pa keqkuptim, po osht bindje personale. Nese mendon se njeriu ka jetu naj here ma shume se qe jeton ne kohen moderne e ki shume gabim.

Te kjatesona edhe me nji sen! Une thom se njeri osht kriju baraz me tona krijesat tjera, jo nga k'ta mujmun qe jon sot, tamon puna, po dicka e ngjashme po. Po thom qe nuk besoj ne Adam dhe Eve, se as kjo nuk ka logjike, po jon kriju shume njerez ne vende te ndryshme.

Puna e dores qe e ceka manalt. Zbulimi ma i madh ne histori osht perdorimi i dores. K'shtu njerezit e asaj kohe, dmth ne vend se me nda dicka me dore qe e ndajme ne, aj e ka nda me goje, dhe kjo ka bo qe kafka edhe forma e kokes se tij me pas tjeter forme. Me ket zbulim njeri ka psu edhe nji ndryshim edhe ne fizikus, po kjo i ka hap munsi qe truni mu zhvillu edhe ma shume.

Mes asaj qe po thu ti, ka edhe mitologji. Simas Epit te GilGameshit, Utnapishtmi ishte nje luftetare i pavdekshem! E vertete? Natyrisht qe jo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 37
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Wed 12 Mar 2008, 15:41

[quote="june"]
s6 shkruajti:
sjam dakort fare, po niset ta keni frike zotin..

pyetje per besimtaret: mire , e zeme se vertet njeriun e ka krijuar zoti..po zotin kush e ka krijuar? dhe meqe sipas fese, zoti e krijoi njeriun si shembelltyre te vetes, ca i bie te jete zoti: mashkull, femer, hermafrodite????

Fjala qe perdoret ne fillim te keti verseti kur'anor nuk ka perkthim adekuat ne shqip. Eshte nje fjale ne mes te frikes dhe respektit.
Kur Zoti i ka krijuar njerzit, ka vene edhe rregulla te caktuara ne menyre qe te ket rend ne jeten e njeriut. Po qe se nuk emi frik asnje rregull nuk do e perfillnim p.sh. ne komunikacion po qe se nuk ka polici nuk ka rregulla dhe numri i aksidenteve do te rritej. Ne nuk kemi nevoj ti friksohemi policit perderisa nuk i kemi thyer rregullat(me vjen keq qe e banalizova por qellimi im ishte ta kuptoni sa me kjart frik-respektin ndaj krijuest)

---kjo "pyetja" juaj eshte shume e pamenduar dhe amatoreske.
Shiqo nuk mund te besh krahasime ne mes krijuesit dhe krijesave. Krijuesi eshte pa fillim dhe pa mbarim kto jan cilsi te Tij.
Zoti nuk ka gjini. Kam ndegjuar pyetje p.sh. per melaiket se a kan gjini apo jo kurse Per vet Krijuesin besom qe kjo eshte shume banale edhe nuk ka kurfar kuptimi!!!!!!!
Ju lutem te beheni pak me realist dhe me te logjikshem ne pyetjet dhe debatet tuaja.
Fundja ketu po flitet per fe dhe ata qe kan sens per humor shkoni te humori.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 37
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Wed 12 Mar 2008, 15:49

Te kjatesona edhe me nji sen! Une thom se njeri osht kriju baraz me tona krijesat tjera, jo nga k'ta mujmun qe jon sot, tamon puna, po dicka e ngjashme po. Po thom qe nuk besoj ne Adam dhe Eve, se as kjo nuk ka logjike, po jon kriju shume njerez ne vende te ndryshme.

[quote]
Edhe pse fjalia po fillon me "Ta kjartsojme" ju prap e keni kompliku.!
A mendoni se njeriu eshte krijuar njeri apo majmun (cfardo lloji qoft)?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
Mo Cushla
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 209
Age : 36
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Wed 12 Mar 2008, 21:46

Une besoj qe njerezit e pare kane shume dallim nga te sotmit. Menoj qe osht kriju si njeri, qe n'fillim ma shume i ka perngja nji majmuni se sa nji njeriu te sotem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 37
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Thu 13 Mar 2008, 15:27

Dykembeshmeria eshte nje nder faktet se njeriu nuk ka evoluar
Njerėzit ecin me dy kėmbė duke e mbajtur trupin drejt. Kjo ėshtė njė lėvizje e veēantė, e cila nuk vėrehet te speciet e tjera. Disa kafshė kanė njė aftėsi tė kufizuar pėr tė lėvizur kur qėndrojnė mbi dy kėmbėt e pasme. Disa kafshė si arinjtė dhe majmunėt mund tė lėvizin nė kėtė mėnyrė rrallė, p.sh. kur duan tė kapin ushqimin, por edhe atėherė pėr njė kohė tė shkurtėr. Normalisht skeleti i tyre ėshtė i shtrirė pėrpara dhe ecja e tyre normale bėhet mbi katėr gjymtyrė.

Atėherė, a ka evoluar mėnyra e tė ecurit mbi dy kėmbė e njeriut nga ajo mbi katėr kėmbė e majmunėve, ashtu siē thonė evolucionistėt?

Sigurisht qė jo. Kėrkimet tregojnė se evolucioni i ecjes mbi dy kėmbė kurrė nuk ka ndodhur, e as qė ėshtė e mundur tė ndodhė. Sė pari ecja mbi dy kėmbė nuk ėshtė ndonjė avantazh evolutiv. Mėnyra, me tė cilėn majmunėt lėvizin ėshtė shumė mė e lehtė dhe shumė mė e shpejtė se ajo e lėvizjes mbi dy kėmbė tė njeriut.

Njeriu nuk mund tė lėvizė me anė tė kėrcimeve nga njė pemė nė tjetrėn, siē bėn shimpanzeja e as tė vrapojė 125 km nė orė, siē bėn ēita. Pėrkundrazi, pėr shkak tė lėvizjes mbi dy kėmbė, njeriu lėviz shumė mė ngadalė nė tokė. Pėr tė njėjtėn arsye, ai ėshtė njė prej specieve mė tė pambrojtura nė natyrė pėrsa i pėrket lėvizjes dhe mbrojtjes. Sipas logjikės sė evolucionit, majmunėt nuk mund tė kenė evoluar duke adoptuar mėnyrėn e tė ecurit mbi dy kėmbė, pėrkundrazi ėshtė njeriu ai qė duhet tė ketė evoluar nė katėrkėmbėsh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
MorbidAngel
New Member
avatar

Numri i postimeve : 52
Age : 38
Location : Prishtine
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Thu 13 Mar 2008, 19:12

evolucioni? teme e vjeter sa universi, shume teme e koklavitur, gje qe shturi shume njerz te mendojne, te perfundojn me shume teori, eshte nje teme qe askush deri me tash nuk ka mund te i "bie ne fund".
ndoshta te gjithe jemi pjelle e ndonje planete tjeter, si eksperiment.
Mos gjetja e ndonje pergjigje logjike, shtyri qe njerizit te besojn ne diqka te jashtzakonshme, fuqine qe ne e quajme "zot" . Me lindjen e zotit , lindi edhe feja, cilado.

mundet me qene se me zhvillimin e trurit te njeriut, sa me shume din, sheh, njeh aq me shume ndryshon pamjen fizike. por prap bie pyetja, pse majmunet e sotshem nuk evolvojne dhe marrin pamje te njeriut?
edhe te thuash se ka ana religjioze, adami e eva, apo ademi e hava si njerzit e pare, s'po di, nuk po lidhet disi. pse zoti te krijoj vetem ata dyte? pse jo me shume njerz? Ku ka qene qellimi?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 37
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Thu 13 Mar 2008, 21:42

49. Dhe Ne krijuam prej ēdo sendi dy lloje (mashkull e femėr) qė ju tė pėrkujtoni (madhėshtnė e Zotit).(Kur'an-dharijat)


edhe me vjen shume keq kur dikush perdor fjal te palogjikshme p.sh."Me lindjen e zotit , lindi edhe feja, cilado

Qysh lindi Zoti? kah a ka logjik kjo thenje!?!?!

Ju lutem pak me serioz te jeni kur diskutohet te feja
respekt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
MorbidAngel
New Member
avatar

Numri i postimeve : 52
Age : 38
Location : Prishtine
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Thu 13 Mar 2008, 23:13

me fal, nuk dua te ofendoj askend. Por nese ju jeni fetar, une nuk jam. nuk mund te respektoj diqka qe per mua nuk egziston apo nuk luan rol ne jete.
juve ju duket e palogjikshme thenja ime 'zoti ka lind"
por mua pshm me duket e palogjikshme fjala "Dhe Ne krijuam prej ēdo sendi dy lloje (mashkull e femėr) qė ju tė pėrkujtoni (madhėshtnė e Zotit).(Kur'an-dharijat)"

"Ne krijuam.." kush jane "ne" ? pse duhet me aq fanatizem te perkujtohet madheshtija e zotit? nese ai na ka kriju , ne nuk i kemi borxh asgje atij sepse nuk e kemi kerkuar.
pse te obligohemi per ndonje gje? far lidhje zot-njeri paska athere? te mbushur me frige, obligime?


kjo do te thot se e verteta e juaj nuk eshte domosdo e imja, ka mendime te ndryshme ne gjithe boten.
e me ate "lind zoti" dmth ne trurin, ne mendjen, ne besimin e njeriut te athershem lind zoti si fuqi e jashtzakonshme. nuk eshte ne ate konceptin klasik "me lind si foshnje" .

respekt edhe juve, ju lus mos te merrni per keq. Keto jane mendimet e mija.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
Jimmy James
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 129
Age : 29
Location : earth
Registration date : 03/01/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Fri 14 Mar 2008, 22:46

Njerz, pom vjen mir qe debati su deviju e mu ofendu kerkush, ska kerkush qka preket nese dikush tjeter sbeson nzot ose diqka tjeter, ktu o veni me diskutu edhe hallall ju koft per diskutimin.
Ktu o tema e evolucionit edhe mos dilni shum te relacionet fetare... perndryshe krejt ok. Veq per juve qe keni qka me fol per fe muni me qel tema tveqanta, per qkado qe jau merr menja qe muni me diskutu me antart e tjer...

mfalni per "jashtemitje"


Respekt!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
gothic
New Member
avatar

Numri i postimeve : 4
Age : 30
Location : varreza
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Sat 15 Mar 2008, 21:49

evolucioni asht thjesht nje fantazi e disa njerzve ...ne realitet ky sen nuk mundet me ndodh...ai thot se kafshet pershkak te disa mutacioneve kan ndryshu...po edhe permees persosshmeris...mirpo ende askush ska pa mutacion te mir ...pra qe nje mutacion ka ndodh dhe ka qen i dobishem

nuk ka mundesi qe nje materie te organizohet ne at menyr perfekte si qe asht njeriu apo edhe vetem nje qeliz e vetme...qysh thot darvini asht keshtu P.SH plot blloka jan mbledh per nje furtune e prej termeteve ..ato jan bashku dhe kan ndertu nje shtepi..e prej termeteve dhe ndryshimet tjera te ambietit atij i ka uji..rryma...e senet tjera..e qe me kqyr me logjik ky sen nuk mundet kurr me ndodh si nuk mundet me ndodh edhe vet teoria darwiniane
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
MetallicA UnioN
Jr Roller
avatar

Numri i postimeve : 68
Age : 30
Location : MontAin With JAMES
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Sun 16 Mar 2008, 02:29

Un mendoj qe njeri ka ndryshu me kohen ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.rockscream.net
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 37
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Mon 17 Mar 2008, 17:02

Ktu po flasim per teorin e e evolucionit nga nje krijes ne nje tjeter e jo per at se njeriu ka ndryshu. Normal qe njeriu ka ndryshu ne shume aspekte. por asnjeher njeriu nuk ka qen majmun ose zvarranik por gjithmon njeri. Ashtu eshte kriju sikurse krijesta tjera. Te gjitha krijesat (gjallesat ) jan krijuar ne qifte. Dhe ndryshimet e tyre mund te jen p.sh. perdormi i qumshtit te lekures normal qe e ndryshon pamjen paksa. Ose menyra e jetes ne shtepi me kushte te mira e ruan bukurin e fytyres ose keshtu diqka.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
Sabotage
New Member
avatar

Numri i postimeve : 6
Age : 33
Location : Gjilan
Registration date : 25/03/2008

MesazhTitulli: Re: Evolucioni   Wed 26 Mar 2008, 01:01

s6

qe per evolucionin
ti sugirisht TV ki po edhe mos paq kena tash edhe ktu ne kosove perzirje te racave.
pse na jena ndryshe prej kinezve edhe zezakve?
zoti sna ka zhdryp prej qilles te gatum
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Evolucioni   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Evolucioni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Without Music :: Shkence-
Kėrce tek: