Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Biografia MetallicA

Shko poshtë 
AutoriMesazh
MetallicA UnioN
Jr Roller
MetallicA UnioN

Numri i postimeve : 68
Age : 30
Location : MontAin With JAMES
Registration date : 09/03/2008

Biografia MetallicA Empty
MesazhTitulli: Biografia MetallicA   Biografia MetallicA I_icon_minitimeSun 09 Mar 2008, 22:23

Historia (Biografia) MetallicAMetallica si bend eshte formuar me 15 Tetor te vitit 1981 nga James(Xhejms) Hetfield dhe Lars Ulrich (Lars).Cliff Burton (Klif) ka lindur me 10 Shkurt 1962 kurse me 18 Nentor te po njejtit vit ka lindur edhe Kirk Hammett me 4 Mars te vitit 1963 Jason Newstead me 3 Gusht James Hetfiled (Xhejms) dhe me 26 Dhjetor Lars Ulrich.Keta jan antaret themelor te bendit Metallica.

Ka qene 1977 kur Jason Newstead formoi bendin e par Diamond me Kevin Kendrick,Todd Smiedendorf dhe Tom Depoy ne Niles,Michigan U.S.A ka qene po ashtu edhe ne kete vit qe familja e Newstead zhvendoset ne Kalamazoo,Michigan.Ne Shtator te ketij viti James Hetfield fillo vitin e pare ne shkollen e mesme ne Downey dhe u be shoke me Ron Mcgovney i cili me von do te behet antari i par bazist i Metallices.


Me 1987 James Hetfield u bashkua me bendin e par Obsession me Jim Arnold,Rich dhe Ron Velo.Me 1979 ka qen viti kur nena e James la familjen dhe u zhvendos ne L.A California.

James formoi nje bend i quajtur Phantom Lord ne vitin 1980 - 1981 me Jim Mulligan dhe Hugh Tanner.Po ashtu ne kete vit James per se pari here takoi Lars Ulrich.Kjo ndodhi pasi kunderpergjigj ne nje referohem ne barin (Caffene) teorik Recyecler ku Lars ka qene per te gjetur nje muzicient me mend.Ky avantazh i turpshem ra nga interpretimi i eksperiences se keqe.James u ndjeh se nuk mund te interpretoj me Lars ne vahdim te nivelit te aftesis.

Ron Mcgovney u bashkua me Phantom Lord te cilin riemertoj ne Leather Charm por bendi u nda vec e vec (menjean) kur drumeri (bumje)dhe gitaristi iken.Ka qene ne kete vite kur Lars e bind (mbush mendjen) shokut tij Brian Slagel per te prezantuar nje bend ai mund te nis se bashku per te pasur nje vend te caktuar ne perpilim te nje bendi Havy Metal i cili producent ishte LP.Lars i drejtohet James'it me iden qe te formojn nje bend por kete here me ofert te kan nje kang ne pllake i cili do te behet "Metal Massacre L.P".

Metallica si bend eshte formuar me 15 Tetor te vitit 1981.Me 31 Tetor Jason Newstead dhe Tom Hamlin zhvendosen ne Phoenix Arizona prej Kalamaoo,MI.

Me 1982 ka qene viti kur Metallica me te vertet bene hapin e pare ne fund te vitit ata duhet te kishin interpretuar kangen e tyre reklam angazhimi per nje nate,ndruan bazistin dhe regjistruan (inqizuan) 4 demo dhe paten shfaqjen e tyre formal per regjistrimin (Metal Massacre).


Demoja e pare qe Metallica pergaditi eshte regjistruar ne Janar te vitit 1982 ka qene nje demo "Hit The Lights Lloyd Grant" i vonuar nga gitaristi solo.Ne mars bendi regjistroi nje demo tjeter (te dyte) ka qene nje pllak e tret e kengeve origjinale nga demot,verzioni tjeter nga "Hit The Lights" dhe dy koverat nga kenget "Killing Time / Let It Loose.Bendi regjistroi demot qe te mudn te marrin gjurme ne hapjen Saxon ne Whiskey-A-Go-Go ne California.


Ka qene 14 Mars kur Metallica interpretoj ne nje nate ne Radion e Qytetit Anaheim ne California.Demot qe bendi regjistori del te jen te merituara meqe ato kan qene hapja e Saxon dhe u interpretuan me 28 Mars.


Ne Prill Metallica regjistroi demon e tret ne shirit derisa me von eshte quajtur "The Power Metal Demos" ky shirit demo ka qene origjinalja 4 nga kenget e treta te verzionit "Hit The Lights,"Mechanix","Jump In The Fire" dhe "Motorbreath.


Metallica vetem u shfaq nga 5 elemente qe ndodhen me 23 Prill me Damien Phillips (aka Jeff Warner.James nuk deshi te kendoj dhe te luaj gitare keshtu qe bendi kerkonte per nje vokalist.James Hetfield interpretoj per te paren here me temp (ritem) me gitare me 25 Maj ne shkollen e mesme te Lars'it ne Back Bay Costa Mesa California.Ka qene ne kete pike qe Dave Mustaine u bashkua me bendin ai erdhi ne zevendesim te Lloyd Grant dhe luajti ne krye me gitare,Angazhimi (Bashkimi) i Dave Mustain bleu me shume pajisje te cilat u nevojiteshin ne ate kohe.


Ka qene 14 Qershor ku Metal Massacre LP u nxjerr ne shitje ka qene hera e pare per Metallic'en qe leshoi regjistrimin e pare,LP pati disa gabime sidoq emri i bendit ishte shkruar gabim Mettallica dhe Lloyd pranoj qe emri ishte shkruar gabim siq Loydd Grant.Brian Slagel nuk pati parat e mjaftushme te ribotij dhe ata u deturuan te jet ashtu siq ishte.


Me 6 Korrik me shenje filluan te regjistrojn "No life Till Leather" demo i cili vazhdoi kenget "Hit The Lights" (Verzionin 4), "Seek And Destroy","Motorbreath" (Verzioni 2),"The Mechanix" (Verzioni 2), "Jump In The Fire" (Verzioni 2), "Metal Militia" dhe "Phantom Lord".Kjo demo eshte financuar nga High Velocity Records.


Metallica interpretoj koncertin e pare ne San Francisco ne Keystone me 18 Shtator.Me 11 Nentor bendi interpretoj ne Woodsock ne Los Angeles ne mbeshtetje(ndihme) Y&T porka qene me 29 Nenetor kur Metallica interprtoj per te paren here reklamen ne San Francisco me bendin Kirk Hammett's Exodus per hapjen e tije.Ron Mcgovney interpretoj koncertin (angazhim per nje nate) me 30 Nentor me Metallic'en ka qene ne Mabukay ne San Francisco.Ka qene vetem me 10 Dhjetor kur Metallica dhe Ron Mcgovney i ndan me vemendje kompanit.


Me 28 1982 ka qene dita kur Cliff Burton eshte bashkuar me Metallic'en pasi I bindi to rizhvendosen ne San Francisco,kjo ka qene ideale per Cliff per tu bashkuar me bendin.Kjo I qoi Metallic'en ne nje skene muziklae te pa arritshme dhe madheshtore ata ndoshta s'do ta kishin arritur kete po mos te ishte bashkuar Cliff ne bend,influenca e bendit ishte shume e madhe dhe madheshtore.


Me 1983 ka qene viti kur Metallica ka arritur nje ndikim te vertete.Ata u zhvendosen ne San Francisco gjat muajit Shkurt dhe interpretuan Koncertin me 5 Mars ne Stone tasht nje vend ngjarje legjendare per Metallica.Bendi I Kirk Hammett Exodus paten nje hapje per ta per cka ishte Cliff Burton nata e madhe me Metallica.Ka qene kur jan zhvendosur prej LA per SF kur bendi u be sadopak,shume opinion personal ne stilin e jetes se Dave Mustaines.Eshte vendosur shume shpejt sa arriten ne SF kur atyre ju nevojitke te ken nje guitarist ata tashm kishin njohur Kirk Hammett dhe vendosen ta zevendesojn Dav'in me Kirk'in.


Me 1 Prill Kirk Hammett I eshte kerkuar te bashkohet me bendin.Dave Mustaine interpretoj naten e fundit me Metallica ne 9 Prill.Ka qene vetem me 11 Prill kur bendi aktualisht I tregoi Dav'it ai ishte perjashtuar (larguar) nga bendi dhe I dhan nje bilet treni per te shkuar ne shtepi ne LA.

Krik Hammet Interpretoj naten e pare me Metallic'en me 16 Prill ne
Dover New Jersey.Nje tjeter arsyje e rendesishme per Metallic'en ishte
kthimi (zhvendosja) serishte ne SF ka qene puna e nje dyqan I
regjistrimit pronar ishte John Zazula,John fut bendin me larte kur ata
u zhvendosen ne SF ne fillim,ata paguan rentin me parat qe shiten demot
e “No Life Till Leather” nga dyqani I John'it.John po ashtu ne ate pati
edhe nje regjistrim qe eshte quajtur “Megaforce”.Metallica pati shenjen
per kalsifikim e regjistrimit ka qene kontrata e pare per kete
kalsifikim te regjisitrimit.Vetem disa dite me pas me 10 Maj Metallica
filloi te punoj ne Albumin e pare te tyre qe me von eshte quajtur “Kill
Em' All” (me pas kur njerzit ata qe deshironin qe ta quanin “Metal Up
Your Ass” me nje fotografi me nje dore duke mbajtur nje thike duke
dalur nga toileti ne nbules (kapak)).Regjistrimi I “Kill Em' All” ka
mbaruar me 27 Maj.


Metallica filloi nje turne per “Kill
Em' All” me Raven dy muaj me von me 27 Korrik turneu zgjati deri me 3
Shtator.Bendi me von paten nje pushim derisa filluan te regjistrojn
demo per albumin e tyre te dyte me 24 Shtator kur me von eshte quajtur
“Ride Te Lightning”.Ka qene gjate ketije sezoni kur bendi regjistroi
“The Fake Live” nga “Phantom Lord”,“Seek” dhe “Destroy” kur shfaqen si
ana B (Dytesore) ne “Jump In The Fire” te vequar (unik) (Shkarkim
Evropian) dhe “Whilplash” (Shakrkim USA).Ato ishin te parat nga bendi
qe leshuan kenget Unike (Single).

Ka qene rreth Shtatorit te
vitit 1983 kur Jason Newstead formoi bendin “Dogz” me Kelly Davidson
kur Erik Ak u bashua me bendin kur ndrruan emrin e tyre prej Flotsome
ne Jetsome.Kjo i perkujtoj Jason'it bendin derisa u bashkua me
Metallic'en.“Jump In The Fire” eshte leshuar me 10
Janar 1984 nje dite prepara qe ju ishin vjedhur pajisjet e tyre ne
Boston Ma.Ka qene nje ngjarje qe ata I inspiroj ta bejne kengen “Fade
To Black”


Turneu I Metallic'es ne Evrop filloi ne 3 Shkurt
me Venom ne Zurich Switzerland turneu vazhdoj deri me 12 Shkurt.Ka qene
pas turnout te 20 Shkurtit qe bendi shkoi ne studio per te regjistruar
albumin tjeter (dyte) “Ride The Ligjtining” ne studion Sweet Silence ne
Copenhagen te Danimarkes do te ishte albumi I pare I te treve qe
projektoj nga Flemming Rasmussen.

Ata mbaruan duke regjistruar
albumin ne 14 Mars.Dikur albumi ishte perfunduar dhe me shume ishte nga
shfaqjet live por kishte edhe disa imtesira te famshme nje I 27 Marsit
ne Marquee Club ne Londer,ishte paraqitja e pare e Metallic'es ne UK.


Twisted
Sister u bashkuan me Metallica per turnen tjeter ne Evrop I cili
startoi me 6 Qershor dhe perfundoi me 10 Qershor.Me von ishte turneu qe
pati Metallica paten takimin e ardhshem me menagjerin e ardhshem te
regjistrimit Chris Burstein nga Q Prime,kjo ndodhi ne 1 Gusht 1984.
Metallica la mengajerin e meparshme Jon Zazula shkoi ne 2 Gusht.Ishte
rreth kesaj kohe kur Metallica ishte ne besidime me Bronze (Regjisor).

Metallica
firmos me Elektra record ne 12 Shtator kjo behet bendi Amerikan me
rekord te regjistrimit.Elektra nxit per te nxjerr “Ride The Lightning “
ne 16 Nentor.”Creeping Death” EP eshte leshuar me 23 Nentore me 2 kenge
ne anen B (Dytsore) “Am I Evil” nga Diamond Head me Blitzkrieg nga
Blitzkrieg kjo ishte te pajtohen me majoring e pare ne turneun ne Evrop
I cili filloi me Tank ne 18 Nentor.Naten qe ne turne interpretojn
“Trapped Under Ice” Live per te paren here ne Paris ne France.Pothuaj
se nje muaj me von ata interpretuan ne shfaqje ne Uk ne Lyceum Ballroom
ne Londer Angli ka qene shfaqja e fundit ne Evrop ne turnen“Ride The
Lightning”.


Ne fillim te Janarit 1985 vetem me dy jave
pushim Metallica filluan shfaqjet e tyre ne turnen ne USA me W.A.S.P.,
me Ammored Saint duke perkrahur per provomimin e “Ride The Lightning.
Ka qene kur turneu “Fade To Black” eshte interpretuar Live per te paren
here ne Chicago me 9 Shkurt.Me 9 Mars “Ride The Lightning” ne USA nje
list me numer 100, 9 dite me von turneu perfundoi ne Porland
Or.Metallica tashm ishte nje legjend ne performancar e tyre ne
festivalin Monsters Of Rock ne Angli qe ndodhi me 17 Gusht kur bendi u
shfaq midis Ratt dhe Bon Jovi perball 70.000 shikues (banore).Nje jave
me von ata interpretuan perball 90.000 shikues ne Oakland,California ne
festivalin “Day On The Green.


Regjistrimi I “Master Of
Puppets” albumi I trete I bendit filloi me 2 Shtator serishte ne
Sturion Sweet Silence ne Copenhagen me producent Flemming
Rasmussen.Gjate kesaj kohe bendi mori nje pushim per te interpretuar ne
festivalin madhor I pari ishte festivali Metal Hammer I dyti ishte
festivali Day On The Green ne Oakland Ca.


“Master Of
Puppets” me ne fund ishte kompletuar me 27 Dhjetor 1985.Ata
interpretuan shfaqjen e fundit me 31 Dhjetor ne Civic Center ne San
Francisco me Megadeth,Exodus dhe Metal Church.


***
New Year's Eve (Ne prag te Vitit te Ri) 1986
Metallica interpretoj ne Civic Center ne San Francisco me Megadeth
(Hera e pare),Metal Church dhe Exodus.


Janar 1986 :
“Master Of Puppets eshte miksuar ne L.A ne udheheqja te Michael
Wagenar, I ndjekur nga nje shtyp I turneve ne Evrop, I cili eshte
kujdesur Lars.Kur Lars fliste per regjistrimet permes Atlantic,Jaymz
dhe Cliff nga nje bend I quajtur Spastic Children,paraqet Fred Cotton
vokal,Jack Mcdaniel Gitare,Cliff Baz, dhe Jaymz drummer (Bumje).Shkurt 1986 : Jaymz dhe Lars shkuan ne Bahamas per pushum pasi u nxjerret ne shitje “Master Of Puppets”


Mars 1986 : “Master Of Puppets nxjerret ne shitje,tani turneu ne shtetet ne mbeshtetje te Ozzy me 27 Mars.


26
Qershor 1986 : Jaymz theu doren duke u leshuar me skejtbord ne koder.Te
gjitha datat kujtohen kur Jaymz pati turneun duke kenduar kur Kirk
roadie,John Marshall eshte ne temp(rhythm)


10 Shtator 1986 : Metallica shfaq ne Londer me legjendat Hammer Smith Odeon, duke mbeshtetur Anthrax.


27 Shtator 1986 : Cliff Burton eshte vrar nga nje aksident me autobus duke shkuar ne Copenhagen.


Tetor
1986 : Te tjeret u kthyen ne Amerik me nje mosbesim.Se shpejti grupi
filluan te degjojn (Degjim Prove) per nje bazist te ri.Jason Newsted
nga Flotsam dhe Jetsam permbushen ate vend.


8 Nentor 1986 : Metallica interpretoj shfaqjen e pare me Jason ne Contry Club ne L.A.


9-14 Nentor 1986 : Metallica Filloi turneun me Metal Church (mbeshtetje) ne Canada dhe ne breg te lindjes se Amerikes


Janar
Shkurt 1987 : Metallica dhe Metal Church ne turneun e Evropes, ne
lindje te Evropes interpretuan per te paren here duke perfunduar ne
Gothenburg,Sweden me 13 Shkurt


Maj 1987 : Jaymz then doren
me skejtbord,per nje kohe interpretuan ne Evrop I pervjetshem ne
festivalin e Monster Of Rock ne Gusht behet I diskutushem (jo I
sigurt).


Gusht 1986 : Metallica ngroh (zgjon ne kembe) ne
Monster Of Rock ne Londer 100 Club.Metallica interpretoj 3 shfaqje ne
Donnington,Nurnbreg dhe Pfordsheim perba;; 200.000 njerzve,pastaj me
von ata nxjerrren ne shitje Garage Days.


4 Dhjetor 1987 :
Metallica nxjerr ne shitje nje Video I titulluar “Cliff Em All” nje
tribute per Cliff me koleksione kontrabadite dhe jo profesionale
regjistruar ne shfaqje 1982 - 1986. Brenda 2 muajve mori qmimin
Platinum dhe Gold.Nga fundi I 1988 eshte bere ne top shitjet pernga
Videot e muzicientve.


19 Janar 1988 : Metallica filluan ta regjistrojn albumin e tyre te 4't “And Justice For All”.


Maj
1988 :Metallica kompletoj procesin e regjistrimit te albumit “And
Justice For All” dhe filloi te miksohet kur ata filluan te pergaditen
per 2 muaj turne disa nga paketa US Monsters Of Rock.Me 27 Maj turneu
filloi ne lindje te Troy,Wisconsin.


Korrik 1988 : “Master Of Puppets” mori qmimin Platinum


5 Shtator 1988 : “And Justice For All” eshte nxjerr ne shitje.

July, 1988: Master Of Puppets goes platinum


11 Shtator 1988 : Metallica interpretoj nje shfaqje te shitur ne Budapest,Hungary ne mbeshtetje te albumit te ri.


15 Nentor 1988 : Turneu US filloi ne Toledo,Ohio me hapje te Queen Sryche.


6 Dhjetor 1988 : Filmi I pare dhe video “One” ne L.A nje dite pasi paten dy netet e shfaqjeve ne Long Beach Arena.


5 Shkurt 1989 : Metallica shfaq ne Reunion Arena ne Dallas ne emisionin nationali Via The Z-Rock radio.


22
Shkurt 1989 : Metallica Interpretoj “One” ne Tv kombtar ne vend te
Grammy Awards,ku bendi eshte nominuar ne “Best Hard Rock/Heavy Metal
Gorup.Por humbi nga Jethor Tull.


21 Prill 1989 : The Cult mori vendin e Queen Sryche ne vend te turnout te Metallic'es.


8 Tetor 1989 : Metallica perfundon turneun Damaged Justice ne Sao Paulo,Brazil.

****
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.rockscream.net
MetallicA UnioN
Jr Roller
MetallicA UnioN

Numri i postimeve : 68
Age : 30
Location : MontAin With JAMES
Registration date : 09/03/2008

Biografia MetallicA Empty
MesazhTitulli: Re: Biografia MetallicA   Biografia MetallicA I_icon_minitimeSun 09 Mar 2008, 22:25

Janar 1990 : Metallica regjistroi kengen Queen “Stone Cold Crazy” per te shkuar ne perpilim LP per te festuar Elektra Records 40 vjetorin.


Maj 1990 : Metallica interpretoj profesionalisht ne festivalin pran Warrior Soul dhe Dio ne Evrop. Nje qift improvizimesh u shfaqen ne Londer hippodrome (Aren Garash) dhe nje shfaqje secrete ne The Marquee (nen emrin Vertigo).


Qershor 1990 : Metallica interpretoj ne disa stadiume me Aerosmith dhe Warrant ne New York

Te verilindjen dhe Canada.


Qershor - Shtator 1990 : Metallica filloi te punoj ne albumin e 5't.

Ne fillim te Tetorit 1990 : Metallica hyri ne njerin nga studiot ne L.A,me producentin Bob Rovk per te filluar te regjistrojn 12 kenget e albumit te ardhshem.


Tetor 1990 - Qershor 1991 : Metallica dhe Bob Rock bene te ditur se albumi I ardhshem I Metallic'es do te ishte si dojn ata.Lp'ja eshte remiksuar 3 here.


12 Gusht 1991 : “The Black Album” eshte nxjerr ne shitje,perbrrenda nje jave nga nxjerrja ne shitje, jan shitur mbi 600.000 njesi ne US vetem,debutim ne #1 Billboard Pop Chart dhe qendroi per nje muaj atje.


1991 -1993 : Pasi qe eshte nxjerr ne shitje albumi “The Black Album” bendi interpretoj me shume se 300 shfaqje ne 37 kontinente.


Shkurt 1991 : Metallica fitoi Grammy per “Best Heavt Metal Performance” per interpretim te Queen's “Stone Cold Crazy” nga perpilimi Elektra Rubajyat.


Vera 1992 : Metallica ne turne me Guns N Roses


Vera 1994 : Turneu Shit In The Sheds!


Tetor 1994 : Lars dhe Jaymz filluan te punojn ne albumin “Load”


15 Shkurt 1995 : Metallica shfaq per te interpretuar per KNAC-FM,sepse kan qene ditet e fundit ne station.


Shkurt 1995 : Metallica dhe Bob Rock hyn ne The Plant ne Sausalito,California per te filluar te regjistrojn Albumin “Load”.Ata dolen me shume seq menduan ata me nje album te dyt ne debat qka te bejme,ata vendosen te nxjerrin ne shitje “Load” me 70 minuta Cd dhe te presin per nje vite qe te nxjerrin Cd tjeter.


14 Dhjetor 1995 : Metallica moren titull nderi Lemmy nga Motorhead per datelindje godet ne Whisky.Ata interpretuan me nen emer “The Lemmys” dhe performuan nje grup te kengeve te Motorhead te veshur si Lemmy.


4 Qershor 1996 : Nxjerrin ne shitje “Load”


Qershor 1996: Metallapalooza filloi me Metallica dhe Soundgarden si shfaqje dhe te tjeret si mbeshtetje ne turne,si bendet Ramones dhe Rancid.


Vere/Bie 1996 : Turneu I Metallic'es ne Evrop.


13 Nentor 1996 : Metallica regjistroi 3 kenge live per nje program Teliviziv “Later With Jools Holland” ne kanalin British BBC2.Midis kengeve ka qene edhe “Wasting My Hate” “Mama Said” dhe “King Nothing”. Ata interpretuan kenget live.Ka qene ne transpetim me 16 Nentor.


14 Nentor 1996 : Metallica beri hile ne MTV per Videon dhuroi nje shfaqje.Metallica supozohej te interpretoj “King Nothing” dhe “As The Lights Went Down” dhe bendi filloi te luaj “Last Caress” dhe “So What?” duke lene njerzit qe urryen ata te cuditur dhe fansat duke u sillur ne menyr ekstravagante.

Bendi eshte nominuar “Best Rock Video” por humben nga Smashing Pumkins.Jaym me von ne intervist tha: “Neve na duhet te zgjojm fansat lart nga shfaqjet!Ne ndihemi se ishte paksa I merzitshem,dhe ne duhet trimeri (guxim) per te bere kete per vite”.


18 Nenetor 1996 : Kenga Unike “Mama Said” ka nxjerr ne shitje boteror.


18 & 19 Nentor 1996 : Apocalyptica u hap per Metallica ne Helsinki, Finland.

***
17 Janar 1997 : Primiera “King Nothing” ne MTV.


26
Janar 1997 : Lars u martua me femren e tije qe e kishe nje kohe te
gjate Skylar.Lars I ka treguar te gjitheve qe nuk do te lejojn askend
te ndal martesen.


27 Janar 1997 : Metallica performoi
“King Nothing” ne AMA dhe fituan Best Metal/Hard Rock Album.Derisa
Falemderojke, Lars tha “Dua ta falemderoj kete njeri “James Hetfield”
per te vendosur veshjet (Kostumin) me te mira dhe te jete nuni ime ne
martesen time naten e kalume”


22 Shkurt 1997 : Ted Nugent
ishte I ftuari (Yll) ne shfaqjen “Palace Of Auburn Hills”.Ata nuk ishin
te kenaqur per ate qka beri ai.Ted ne themelim I detyroi ate shfaqje ne
menyren e tij,dhe ne fund prishi gjitheqka.


22 - 24 Gusht
1997 : Metallica mori nje pushim per te regjisitruar 3 kenge te
festivalit ne Evrop.Dita e par ka qene Pukkelpop festivali ne
Hasselt.Dita tjeter ka qene ne Blindmans Ball Festivali Stuttgart ,
Germany.Dhe festivali I tret ka qene Readng festivali ne Reading te
U.K.


6 Tetor 1997 : Ne rend per te promovuar “ReLoad”
Metallica deshi te mbaj nje Koncert Falas, por nuk diten se ku ta
mbajn. Ata dhan fansave te dyre disa detajle dhe ata mund te bejne 800
telefonata ne numrin ku ata mund te telefonojn per te per
sugjeruar.Shfaqja duhej te behej te marten me 11 Nentor (Dita e
veteranve , moshuarve) jsdht.Sepse kjo do te ishte nje koncert falas ku
te gjithe qe deshiroj te beje tripat e tyre.Mbi 120.000 fansa te
Metallic'es telefonuan.


10 Tetor 1997 : Anton Corbjin mori
nje Fotografi nga Metallica Live per broshuren te “ReLoad”.Aty ishte po
ashtu edhe dy foto te tjera te mara nga nxjerrjet e albumeve per shtyp.
18 Tetor 1997 : Metallica interpretoj plotesishte me
kitare akustike per 11'ten here ne Bridge School ne shfaqjen e Benefit
ne Shoreline Amphitheatre,San Francisko.Ata kenduar diku rreth 1 ore.
Te premten Alica In Shains' Jerry Cantrell erdhen qe te luajn se bashku
kengen “Tuesdays Gone” nga Lynrd Skynrd. Metallica po ashtu interpretoj
disa tekste te Lowman's per te paren here.Te shtunen Metallica
interpretoj per te dyten here ne shfaqjen Benetif,Annual Bridge School.

Ata nuk interpretuan tekstet “Low Mans” por interpretuan nje melodi te re e quajtur “My Eye's”.


20 dhe 21 Tetor 1997 : Bendi regjistruan videon “Memory Remains” ne Van Nuys Airport ne L.A.
Ka
kushtuar rreth 400.000.00 dollar.E cila kishte nje arrtikull te
Metallic'es ne nje revulation gjigand qe I kushtoi atyre rreth
100.000.00 dollar.Primerja e Videos ishte me 15 Nentor 1997 ne Mattrock
ne MTV.


26 Tetor 1997 : Dita finale qe paten mundesi
fansat e tyre te thirrin ne telefon per propzimin e dhene se ku te
luhet koncerti falas.Metallica interpretoj koncertin ne CoreStates
Arena ne nje parkung ne Philadelphia.


7 Nentor 1997 :
South Philadelphia nuk deshi te behej koncerti ne parking por te behet
ne ndonje fush te provojn concertin falas jasht.Vincent Fumo e pyeti
avokatin e tije,Christopher Craig se qka mund te bente ai.Craig tere
diten harxhoi duke derguar kerkes per nje urdher per ta derguar ne
Common Pleas.


11 Nentor 1997 : Koncerti falas I Metallic'es,
eshte quajtur “Million Decibel March” ka qene I shkelqyer.Ata hapen
koncertin me Jaymz qe interpretoj te famshen ESPN Sports qendren
muzikore me gitaren e tije.Nje lajm nga vendi gazeta “Philadelphia
Inquirer” tha per kete shfaqje : “Ka qene nje shfaqje imitues nje
shfaqje ragbi,dhe ka qene nje disfat.Bendi ishte I parespektushem ne
sken perpara shfaqjes ishte madheshtor.Policia I deklaroi fansave te
sillen mire ne shoqerin e Philadelphia Eagles.Dhe lagjet te cilat jan
te shqetsuar per kete veshje te bendit dhe bendi me I zhurshem ne bote
qe shfaqin shqetesim per zhurmen e lajmeve dhe veshjet e tyre dhe
levizjet e tyre. (circling overhead)


12 Nentor 1997: Nxjerren ne shitje “Memory Remains” ne Amerike.


13
Nentor 1997 : Metallica interpretoj nje shfaqje falas ne primieren e
vallimzit ne Londer “Ministry of Sound” perkrahur “ReLoad”.Mas shfaqjes
Lars tha : “ Nuk kam degjuar asnjeher per Ministry of Sound por jam I
sigurt se Metallica intereprotoj per ta bere ate nje HIT”.


6 Dhjetor 1997 : Metallica interpretoj LIVE te shtunen mberma.


Mars 1998 : Turneu ne mbeshtetje te ReLoad filloi ne Asia.Ata do te vizitojn po ashtu edhe Australin.Mars
1998 : Filmi Live do te kompletohet ne Mars 1998.52 minuta te filmit do
te mundeni ta shijoni disa shfaqje te botes se eger, e kompletume me
disa ajdi (ID) personale.Bendi pati thene se ata do ta konsideronin si
promovimin per shperndarje (transmetime) ne TV.


23 Qershor
1998 : Rehearsals per ardhjen e “Poor re-touring me 98”Turneu filloi
nje dite me von se West Palm Beach ne Florida dhe perfundoi ne San
Diego te Californis me 13 Shtator.


15 Gusht 1998 : Larsi
behet baba.Skylar Ulrich u be mama me nje djal te shendosh qe emri ju
ve Myles Ulrich ne oren 4:14 AM ne New York. Ai ishte 7 pond
(perafsisht 3 kg),8 ons dhe 20 inq(perafsisht 50.8 centimetra).


5
Shtator 1998 : George, WA ( The Gorge) Dikush ne grumbull njerzesh e
gjuajti nje shishe te gjamit ne sken dhe giditi Jason ne koke! Jason u
lendua por erdhi prap dhe e perfundoi shfaqjen me I fort se me pare.
“Ne kemi ardhur ketu per te dhene te gjithen por nuk e kuptoj pse ne
duhet ti shikojm keta per gjuajte pergjat shfaqjes.Shpresoj ta gjej ate
tmallkuar qe e beri ate”-Komenti I James per audiencen pas incidentit.


14 Shtator 1998 : Metallica shkoi drejt ne studio nje dite pas shfaqjes ne San Diego.Ata inçizuan

këngën e re në Cd'en e “Garage Inc”.


18
Tetor 1998: Shtëpia e madhe e Playboy në Los Angjelos.45 minuta shfaqje
perball disa grave me te bukura ne bote dhe te tjera qe ishin me
fame.Metallica interpretoj ne Partin Playboy.


19 Tetor 1998:
Nje foto e marur ne Los Angelos Metallica harxhoi 6 ore ne hotelin e
vjeter “Ambassador”se bashku me fotografin Danny Clinch.Fotografia u
mur per kapakun e “Garage Inc”


21 Tetor 1998: Metallic ate
merkuren me 21'it duke inçizuar videon per verzonin e Bob Seger's “Turn
The Page” per albumin e “Garage Inc”.Klipi eshte direktuar nga nje
Suedez director Jonas Akerlund, I cili filmoi Madonna's Ray Of Light
dhe Prodigy's Smach My Bitch.E gjitha mori vendin e Raleigh Studios ne
Los Angjelos.


Nentor 1998 : Dokumentet e Metallic'es ne
process kunder dyqanit online Amaon.com kontrabandes per albumet “Bay
Area Thrashers: The Early Days.” Grupi perpiqej te palodhur per vleren
“In Damage” ne mbledhje per urdher parandaloj shitjet net e ardhmen te
albumeve.


22 Nentor 1998 : Metallica perfundoj videon per “Whiskey in te Jar' in Brooklun. Ne New York ne javen e pare te Dhjetorit 1998.19
dhe 20 Nentor 1998 : Metallica ne promovimin interpretoj nxerrjen e
albumit “Garage Inc” Ne Argon Ballroom ne Chicago me 19 me State
Theatre,Detroit,MI me 20 Nenotor.Ne varsi te industries bene tregti me
Pollstar Metallica fitoi 23 milion dollar ne kete vite.

***

14 Janar 1999: Metallica proqes kunder Victoria's Secret dhe Victorias
Secret Catalogue,duke cituar shkeljen e shenjes se tyre dalluse,desingi
fals dhe origjina,konkurrenc e pa drejt,dhe hollime.Kjo ne vazhdim
eshte nga proqesi: “ Victoria Secret shit artikuj te prodhuara lapsa
per buze me shenje te Metallic'es.Ambalazha Victoria Secret e lapsave
te buzve po ashtu sjell marken e Metallic'es.Keto lapsa vahduan te
shiten nga Victoria Secret edhe jasht United States (Shtet e
Bashkuara).

25 Janar 1999: Videt jan nxjerr ne shitje po
ashtu dhe cd unike (më vete).Cd'ja single ka dalur me 3 CD duke
vendosur 2 dhe 3 dhe kan qen kopjet e limituar vetem 10.000 kopje.

24 Shkurt 1999: Pervjetori I 41 i “Grammy Award fituesit shpalle.Performancen me te mire Metal “Better Then You” nga Metallica.

16
Mars 1999: Industria e regjistrimit Association (Shoqata) e Amerikes
shperblejti “Diamond” per AC/DC,The Eagles dhe Metallica.Shperblimi
“Diamond” shkoi per albumet te cilat kan qene single dhe jan shitur me
shume se 10 milion kopje,dhe Metallica fitoi me albumin “Black
Album”.Shperblimet jan shpernda ne cermoni speciale ne New Your City ne
ballroom (salle vallzimi) ne Roseland me 46 regjistrimet me 62
titullime te artisteve.Deri ne ate dite, RIAA ka prezantuar vetem
regjistrimin e shitjes “Gold” (500.000 units)njeshe.”Plantinum (1
milion units)njeshe dhe Multi - Platinum® (2 milion ose me shume
units)njeshe.Shperblimi “Diamond” u dha per te paren here nga RIAA per
emrin me te madhe ne industrin e muzikes.

James Hetfield
falemderoj producentin Bob Rock “ Qe beri zhurmen me te madhe extra te
madhe” ["for making the big noises extra big"]


20 Mars 1999: Kirk Hammett u paraqit me Swarm nje bend qe eshte formuar nje person qe ishte shoku I tije.


11
Prill 1999 : Metallica filloi turneun botror ne Honolulu.Po ashta ata
bene edhe dy afat te teatrit bashkohore Berkeley ne San Francisko I
cili me von perfundoi me albumin S&M.Disa data me von Ameriken
jugore ndjekur me par shkuan pereth Evropes dhe perfunduan turneun ne
Lisbon te Portugalis.Shume festivale,perfshir dhe festivalin Roskidle
te vendlindjes se Larsit ne Denimark.


21-22 Prill 1999:
Metallica dhe Symfonit e orkestres ne San Franciskos qe vazhdoi Michael
Kamen duke performuar 10 kenget e fundit te quajtura S&M ne teatrin
bashkohore Berkeley.Gig raportoi duke then “…Kenget thrash “Battery”
orkestra bazuar perkrah “Sturm und drang” duke nenvizuar fuqin e temes
e energjis net e.Me numra te tjere sidomos “Master Of Puppets” dhe
melodit e reja si “Devil's Dance” aty kishte me shume salle per
bashkeveprim ne midis rockut dhe elementet klasike - cep i shkrepjes se
paturepsis ne miximet dhe perkusionit te gjalleris perplas zakon.


30
Prill 1999: Vokalisti (njeriu i pare) i Panteres Phill “Animal” Anselmo
u bashkua me Metallic'en ne sallen e Meksico City me 30
Prilll.Perfomanca kuintet e “Creeping Death” I dha knaqesi 50.000
fansave te Metallic'es.


23 Maj 1999: Ne Dynamo t'hapjes se
shfaqjes Metallica e ftoi Evan,Billy dhe Danny nga Bioharard,Scott nga
Anthrax dhe Anthony nga Merauder ne salle per te kenduar “Die Die Die”
pjes e Creeping Death.


5 Qershor 1999: Metallica pati nje
supriz te mire ne Milan,Itali.Ata ftuan King Diamond dhe Hank Sherman
nga Mercyful Fate per 12 minuta Mercry Fate i perzier(medley)!


14
Qershor 1999: Die Die Die My Darling eshte singli qe eshte leshuar me
interpretimin LIVE ne Roseland BallRoom ne New Your 1998 Nentor.Ne
Australi eshte leshuar met 19'in duke perfshir rritjen e Cd-roomit me
Video Klipe “Turn The Page” dhe “Whiskey In The Jar” .


22-25
Korrik 1999 : US Woodstock 1999 perkujtoj pervjetorin e 30't te
festivalit origjinal ne Bethel ne N.Y sigurisht,Metallica interpretoj
siq bene ne 1994.


Shtator 1999: Power (Energji)
Performanca Attitude.Keto jan fjalit qe ne folem per HoyWeels Turb te
garoj lojen.Dhe kete here me te vertet eshte quajtur Perplot
Energji.Loja eshte leshuar ne Nintendo64 dhe Playstation ne shtator te
vitit 1999 me Metallica “Fuel” me kenges me variant te Playstation.


19
& 23 Nentor 1999: Lidhje me leshimin e “S&M” Metallica
interpretoj dy symfoni LIVE (drejtperdrejt) njeren ne Madison Square
Gardens,New York me simfonin e orkestres te New Your'kut,dhe nje
shfaqje tjeter ne Gjermani me Orkestres e filmit Babelsberger.Nje turne
I vogel filloi.


23 Nentor 1999: Dy CD'jat te Albumit LIVE
“S&M” u leshua ne shtete.Data eshte varur nga ne cilen ane
t'planetit keni jetuar.Disa video te Metallice's jan leshuar ne DVD net
e njejten kohe kur “Cliff 'Em All” dhe “A Year And A Half” …PT (Pjesa)
1 & 2 “ .


31 Dhjetor 1999:
Silverdome,Pontiac,USa.Metallica dhe Ted Nuget do te jene shoqerues ne
milleniumin se bashku ne shfaqjen New Year's Eve ne Pontiac,Michigan.9
Janar 2000: Kid Rock u bashkua me Metallic'es ne sall ne
Minneapolis,MN,USA dhe kendoi refrenin e “ Turn The Page “ bashk me
James.Kid Rock ne mbeshtetje te Metallic'es ne turneun e shkurt e te
vogel.


E kam perkthy vete rreth 3 dite kam punu ndoshta munet me pas ndonje gabim nshtyp ajo sigurish...

Edhe ni tjeter lajm kam edhe njo 4 faqe mi perkthy por kur te kem kohe do ti perkthej edhe do ti qes ktu

Se i have too study
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.rockscream.net
Maynard
Rock'and'Roll
Maynard

Numri i postimeve : 159
Age : 38
Location : Eon Blue Apocalypse
Registration date : 04/01/2008

Biografia MetallicA Empty
MesazhTitulli: Re: Biografia MetallicA   Biografia MetallicA I_icon_minitimeMon 10 Mar 2008, 22:03

mire kish me qene nese i poston qeto te tema Metallica-s. qe ekziston.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.toolband.com
MetallicA UnioN
Jr Roller
MetallicA UnioN

Numri i postimeve : 68
Age : 30
Location : MontAin With JAMES
Registration date : 09/03/2008

Biografia MetallicA Empty
MesazhTitulli: Re: Biografia MetallicA   Biografia MetallicA I_icon_minitimeSun 16 Mar 2008, 01:30

Edhe Sixi mka than por ndoshta kish bo ju me hap ni Kategori per "Biografi" ose "Histori" te bendeve ... respect
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.rockscream.net
Maynard
Rock'and'Roll
Maynard

Numri i postimeve : 159
Age : 38
Location : Eon Blue Apocalypse
Registration date : 04/01/2008

Biografia MetallicA Empty
MesazhTitulli: Re: Biografia MetallicA   Biografia MetallicA I_icon_minitimeSat 29 Mar 2008, 12:11

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.toolband.com
Sponsored content
Biografia MetallicA Empty
MesazhTitulli: Re: Biografia MetallicA   Biografia MetallicA I_icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Biografia MetallicA
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Rockandroll :: Music :: Metal :: Thrash / Death / Black-
Kërce tek: