Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Robot-Sapiens??

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Nicknapping
Rock'and'Roll
Nicknapping

Numri i postimeve : 113
Age : 43
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

Robot-Sapiens?? Empty
MesazhTitulli: Robot-Sapiens??   Robot-Sapiens?? I_icon_minitimeFri 04 Apr 2008, 23:45

eshte ky nje vizion apo ne nje te ardhme te afert edhe realitet? sipas disa expertve ne vitin 2030 do te filloj ne epoke e re historike. ketu do te zhduket kufiri ne mes te makines dhe njeriut. njeriu do te mundet qe ne trurin e ti te vendoset nje CHIP silikoni dhe pastaj intelegjenca nuk eshte qeshtje biologjike, ajo mund te zgjerohet me ane te teknikes. me pas do te jete e mundur qe dituria dhe emocionet e memoruara ne tru, qe te downlodohen ne nje disk ne kete menyre te bartet tek gjeneratat e ardheshme.


Ray Kurzweil, nje expert qe ka parashiku daljen e internetit dhe shkaterrimin e unionit sovjetik, tash meret me analzimin e komunikimit ne mes te trurit te njeriut dhe makines. per kete nevoitet deshifrimi i kodit neuronal (qelizave nervore)
Miguel Nicolelis dhe John Chapin qe nga viti 199 merren me kete qeshtje. ata u perballen me nje qeshtje qe dukej e pakapercyeshme, nese merret parasyshe se ne trurin e njeriut ka me shume neurone se sa ka njerez ne toke. cdo neuron komunikon me shume neurone tjera. kate shkenctar transplantuan disa elektroda ne trurin ee kafsheve per te mesuar se si funksionojne neuronet. ata pane se nje levizje e vogel e dores shkakton aktivizimen e nje "armate" te tere neuronesh qe dergojne sinjale. kjo teknike u qujt edhe si "Brain-Maschine-Interface" pa kalu ende 10 vite ata arriten qe permes mendjes se nje majmuni, te levizet nje dore e rrobotit. ose permes nje Joystick te levizet mi ne drejtimin e deshiruar.
ne nje intervite tjhon keta shkencetar: merreni me mend, edhe 25 vite ndoshta do te jemi ne gjendje qe nje njeriu te vjeter ti vihet nje helmete edhe diku ne bote nje rrobot i qel syte. permes kesaj helmete mund te sheh njeriu cdo qe qe eshte ne fushen e shikimit te ati rroboti.ne kete menyre do mundeshim te krijonim nje ushtar me intelegjence te nje njeriu dhe me pavdekesine e nje makine!


nje pershkrim i shkurte i nje emisioni ne "ARTE"

repriza e keti emisioni me 08.04.2008 ne ora 12:00


duke i pa keto zbulime, mundet qe kjo gje te jete e mundshme qe neser dikush do te mund ta lexoje mendjen tone se cfar mendojme ose te na kopjoj dojen ose ku di une.

si i shikoni ju kete zhvillim te teknologjise? mos ndoshta teknologjia po shkon teper larg?


mendimet e juve !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
no more
Jr Roller
no more

Numri i postimeve : 88
Age : 28
Location : qitu
Registration date : 25/03/2008

Robot-Sapiens?? Empty
MesazhTitulli: Re: Robot-Sapiens??   Robot-Sapiens?? I_icon_minitimeSat 05 Apr 2008, 00:14

jaaaaaa qfar sende, su met mo mu kon niri Shocked
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Robot-Sapiens?? Empty
MesazhTitulli: Re: Robot-Sapiens??   Robot-Sapiens?? I_icon_minitimeSat 05 Apr 2008, 03:41

pale sdu...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Churchill
Jr Roller
Churchill

Numri i postimeve : 121
Age : 29
Location : Gjilan
Registration date : 28/03/2008

Robot-Sapiens?? Empty
MesazhTitulli: Re: Robot-Sapiens??   Robot-Sapiens?? I_icon_minitimeSat 05 Apr 2008, 06:51

E palogjikshme!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Nicknapping
Rock'and'Roll
Nicknapping

Numri i postimeve : 113
Age : 43
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

Robot-Sapiens?? Empty
MesazhTitulli: Re: Robot-Sapiens??   Robot-Sapiens?? I_icon_minitimeMon 07 Apr 2008, 02:33

ne fakt e palogjikshme, por siq u thojke ne ate emision, kompjuteret jane pwer miliarda here me te shpejt se para 20 viteve, dmth ne 20 vitet e adrhme do te jene per miliarda here me te shpejte se sa sot. ti e pave qe shkenctart kane arrite me deshifru kodin neural dmth ne baze te ati kodi pastaj ka levize dora e nje rroboti. kjo nuk eshte fikcion, ky eshte nje realitet.

nje person ne USA ka bo atentate ne njerez te cilen jane PRO keti zhvillimi te rroboteve, ai eshte zene edhe burgos. e njeri nga keta sheknctaret thojke qe "ndoshta sot njihet ky prson si i cmendur, por ndoshta mbas disa viteve ky person do te njihet si HEERO" dmth parashikimet e ti ku rroboti to ta udheheq boten eshte mese reale, ky person ka marre pjese ne nje studim te CIA, ku eshte provu me bo "brain washing" te ushtarve, ku perveq atyre substancave, u jane jep edhe substanca hallicunoide edhe eshte testu ndikimi i tyre ne njeri. ai ka dite dicka.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
El Zeppelin
Rock'and'Roll
El Zeppelin

Numri i postimeve : 126
Age : 33
Location : Gjilan
Registration date : 03/01/2008

Robot-Sapiens?? Empty
MesazhTitulli: Re: Robot-Sapiens??   Robot-Sapiens?? I_icon_minitimeThu 10 Apr 2008, 23:45

para pak diteve pash ne tv nje emicion ku sqarohej me argumente se si kane arrit robotet edhe ti 'mveshin' me muskuj origjinal,nuk e di ca benin me indet muskulore te minjeve...me to e mveshen nje robot fare te vogel,por qe argumentonte se ato muskuj mund te shtoheshin.Vertet shkenca ka arrit sh por keto gjera jane te pakuptimta..te arritshme por te pakuptimta.nuk ka kuptim jeta e till !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Robot-Sapiens?? Empty
MesazhTitulli: Re: Robot-Sapiens??   Robot-Sapiens?? I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Robot-Sapiens??
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Without Music :: Bisede te ndryshme, pa muzike-
Kėrce tek: