Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Janis Joplin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Rock around the Clock
Rock'and'Roll
Rock around the Clock

Numri i postimeve : 130
Age : 30
Location : Hamburg
Registration date : 22/02/2008

Janis Joplin Empty
MesazhTitulli: Janis Joplin   Janis Joplin I_icon_minitimeFri 14 Mar 2008, 18:12

Ska kuptim muzika Blues edhe pa Janis Joplin ,( 19.01.1043-04.10.1970), kengetarja rebele e barhde ,me zerin e Zi Blues. Janis qe ne moshen 16 fillon rebelimin e sja,nisur me shume party,pije dhe rebelimi kunder diskriminit e shtyhu te njifte me mire muziken e zeze. me moton e saj"Dua lirine itme,dhe do e marr" fillon jeten e saj Hippie, duke provuar pothuaj te gjitha llojet e drogerave,sex e lire,me meshkuj e femra .por ne nje moment te jetes e kuptoi se cdo gje po rridhte keq ,provon me studiemet por sja del mbane.Pas nje viti i ofrohet shansi ne merrte pjese ne nje band ne vendin e hippive,San Francisko.kshu nis karriera e saj.ME hitet e para si "Try" u shnderrua ne ate periudhe si mbreteresha e levizjeve hippie. Ne skene Janis ishte thejsht vetvetja,...kuptohet me para kishte marre doza te cilat i shkaktuan vdekjen ne moshen 27 vjec....(keshtu thuhet) duke e cilesuar "Doza Janis".Influenca e Blues-Rock ne muziken e saj e shnderroi ne nje artiste "te zeze" te madhe..
Merr pjese fuqishem dhe ne Festivalin e revolucionit te te rinjeve Woodstock ,sebashku me Jefferson Airplane&Jimi Hendrix.
Gazetaret i drejtonin gjithmone pyetje te tilla si"a jeni e lumtur" per faktin se bente nje jete krejtesisht te lire,droge,sex ,rock n“roll dhe ajo pergjigjej"jam ne qiell".
Kenga "Leaving on a Jetplane" ,kenga ime,e pershtatsheme edhe per kohera te merzitshem edhe per kohera cool.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
El Zeppelin
Rock'and'Roll
El Zeppelin

Numri i postimeve : 126
Age : 33
Location : Gjilan
Registration date : 03/01/2008

Janis Joplin Empty
MesazhTitulli: Re: Janis Joplin   Janis Joplin I_icon_minitimeTue 18 Mar 2008, 01:09

kengetare e bardh me ze te zi, hahah sa nukur tingellon kjo Smile>
per mendimin tim eshte nje nder kengetaret qe beri revulucion,theu at barrieren qe ndante njerzit ne baze ngjyres e gjinis,sh e shfrenuar...megjithate kjo e ben edhe me te mire ate Razz. gjith at zo qe kishte ncnc me gjith shpirt kendonte...sdi sdi transmetonte sh emocion ajo.Janis inpirimi i sh e femrave te diteve/viteve/dekadave te mevonshme...thuhej se bente sex sh keshtu thone se nuk e di une,nejse un bej me zerin e saj hahah!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Rock around the Clock
Rock'and'Roll
Rock around the Clock

Numri i postimeve : 130
Age : 30
Location : Hamburg
Registration date : 22/02/2008

Janis Joplin Empty
MesazhTitulli: Re: Janis Joplin   Janis Joplin I_icon_minitimeWed 19 Mar 2008, 00:00

El Zeppelin shkruajti:
kengetare e bardh me ze te zi, hahah sa nukur tingellon kjo Smile>
per mendimin tim eshte nje nder kengetaret qe beri revulucion,theu at barrieren qe ndante njerzit ne baze ngjyres e gjinis,sh e shfrenuar...megjithate kjo e ben edhe me te mire ate Razz. gjith at zo qe kishte ncnc me gjith shpirt kendonte...sdi sdi transmetonte sh emocion ajo.Janis inpirimi i sh e femrave te diteve/viteve/dekadave te mevonshme...thuhej se bente sex sh keshtu thone se nuk e di une,nejse un bej me zerin e saj hahah!

sa bukur qe shkruan Razz
edhe kjo tingellon bukur Razz:P
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Janis Joplin Empty
MesazhTitulli: Re: Janis Joplin   Janis Joplin I_icon_minitimeSat 29 Nov 2008, 21:20

hahahahahaha, crazy people u
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Janis Joplin Empty
MesazhTitulli: Re: Janis Joplin   Janis Joplin I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Janis Joplin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Music :: Blues / Country-
Kėrce tek: