Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Rilindasit Shqiptar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Maynard
Rock'and'Roll
Maynard

Numri i postimeve : 159
Age : 38
Location : Eon Blue Apocalypse
Registration date : 04/01/2008

Rilindasit Shqiptar Empty
MesazhTitulli: Rilindasit Shqiptar   Rilindasit Shqiptar I_icon_minitimeWed 12 Mar 2008, 00:27

Ja vlen me fol per rilindasit shqiptar pasi kta ishin ata njerzt kryesor qe dhane kontribut nlindjen e shtetit shqiptar..nkrijimin e veprave me motive patriotike e kombtare..nxitjen e popullit per lufte kuner armikut.. krijimin e gjuhes e alfabetit shqiptar.. tu ja nis pi De Rades.. Kristoforidhit. vellezerve Frasheri etj etj..
Folni per veprat e tyre.. etjetj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.toolband.com
Mo Cushla
Rock'and'Roll
Mo Cushla

Numri i postimeve : 209
Age : 37
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

Rilindasit Shqiptar Empty
MesazhTitulli: Re: Rilindasit Shqiptar   Rilindasit Shqiptar I_icon_minitimeWed 12 Mar 2008, 00:47

Shume tema e mire bre!
K'shtu Iluminizmi ka bo qe shume shqiptare te asaj kohe me ra ne kontakt me idete e asaj kohe. Ne Shqipni dhe vise etnike me shqiptare kjo o kon e shtire ose e pamunshme me has ne ide te kohes.

Po jeta i ka detyru njerezit me dal n'gurbet edhe me pa sene qe nuk kane pas gjas mi pa ne vendin e tyne nga hordhit osmane, qe per synim kishin me qerru ket popull.

Naumi njifet si themelues i Rilindjes Komtare Shqiptare. Njeri qe ka jetu ne territoret e Rumanise se sotme. Ka morr pjese ne Revolucionin e tyne, edhe e ka pa qe ky Revolucion duhet me ju shku edhe shqiptarve. Seni i pare qe k'ti i ka shku nermen osht kultivimi i gjuhes shqipe, dhe forcimi i ndjenjave komtare.

Per fat, mas tij kane dal edhe te tjere. De Rada, Kristoforidhi, Vellezrit Frasheri, Jubani, Mitko, Gjika etj etj.

Puna e tyne nuk ka shku huq, edhe osht kurozu me Pavarsine e Shqiperise me 1912 ku edhe mbyllet ky kapitull.

Naumi ka thon "Nje here te qesim faren e mire, dhe te tjeret do e shijojne"!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
Maynard
Rock'and'Roll
Maynard

Numri i postimeve : 159
Age : 38
Location : Eon Blue Apocalypse
Registration date : 04/01/2008

Rilindasit Shqiptar Empty
MesazhTitulli: Re: Rilindasit Shqiptar   Rilindasit Shqiptar I_icon_minitimeWed 12 Mar 2008, 01:59

Fakt osht.. se ktu skan pas kushte per mu arsimu e me arrit qe me ngjall shtetin .. atdheun e tyre.. pi permenim edhe shqiptaret qe kane jetu nItaline jugore..dmth arbreshet e Italise.. si De Rada.. tani Zef Serembe .. Zef Skiroi etj..qe jon shkollu nkolegje atje..
psh njohja e folklorit qe ju ka ndihmu me njoft popullin e vet.. veprat per atdheun e tyre..
tani kontributi i vellezerve Frasheri.. si n`anen letrare ashtu edhe kombtare.. psh krijimin e Shoqerise e te shtypurit shkronja shqipe.. qe u bo me 1879 nga kryesori Sami Frasheri.. ku shtypen revista..libra ne shqip.. qe morren vendim me bo edhe ni alfabet..
tani kontributi i Abdyl Frasherit nLidhjen Shqiptare tPrizrenit.. po ashtu Samiut pi Stambollit etj etj..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.toolband.com
Molosi
Rock'and'Roll
Molosi

Numri i postimeve : 111
Age : 38
Location : Gjilan
Registration date : 24/03/2008

Rilindasit Shqiptar Empty
MesazhTitulli: Re: Rilindasit Shqiptar   Rilindasit Shqiptar I_icon_minitimeFri 28 Mar 2008, 05:33

Shum mire e ceki edhe Mo cushla, se Naum veqilhargji njjihet si themelues i Rilindjes kombetare shqipetare, i cili ne vitin 1806 nese nuk gaboj ka migru ne Rumani me familjen e vet, ky ka punu ne Braila nji kohe te gjate si avokat, ky ka marre pjese edhe ne revolucionin rumun kunder P.O....Naumi njihet edhe si i pari qe e ka themelu abetaren e pare shqipe te quajtur "Evetar"....

Pstaj i kemi rilindasit arberesh si Jeronim De Rada, Zef Jubai, Zef Serembe te cilet e kan dhene nji kontribut te madh....Jeronim De Rada ka linde ne Makai te Kalabrise, mesimet i mori ne kolegjin e Shen Adrianit te Shen Miter Korones, pastaj ka vazhdu edhe ky avokaturen ne Napoli.....De Rada ka mbajte lidhje te vazhdueshme me te gjithe rilindasit e tjere shqipetar...Rendesi te madhe kan pase shum dy revista te tije...Flamuri i Arbreit edhe nji tjeter spo me kujtohet.....disa vepra te tije qe me kujtohen jan: Serafina Topia, Kenget e Milosaos, Lashtesia e popullit shqipetar, Parimet e Estetikes si dhe kryevepra e tij Skenderbeu i Pafan

i kemi edhe shum rilindas te tjere per te cilet do te shkruj tjeter her si: vellezerit Frasheri, Konstantin Kristoforidhi, Thimi Mitko, Jani Vreto, i madhi Hasan Tahsini etj etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Rilindasit Shqiptar Empty
MesazhTitulli: Re: Rilindasit Shqiptar   Rilindasit Shqiptar I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Rilindasit Shqiptar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Art, Kulture & Sport :: Letersi-
Kėrce tek: