Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 The Doors

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Maynard
Rock'and'Roll
Maynard

Numri i postimeve : 159
Age : 38
Location : Eon Blue Apocalypse
Registration date : 04/01/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: The Doors   The Doors I_icon_minitimeTue 11 Mar 2008, 00:38

The Doors.. ska fjal tformun n65ten..nLA..prej Jim Morrisonit..e Robby Krieger..
sa per Morrisonin ska fjal.. krejt i ka pas.. all in one.. filozof.. shkenctar..shkrimtar.. llegend..
Albumet e tyne jon filozofi.. qfar tekste pha.. The Doors.. Waiting for the sun.. strange days. Morrison Hotel.. LA Woman tani live in hollywood.. ska fjal..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.toolband.com
ArsGothika
New Member
ArsGothika

Numri i postimeve : 38
Age : 29
Location : Skandinavi
Registration date : 08/03/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeSat 15 Mar 2008, 14:54

Bendi me me ndikim mundem me thone ne hard rock.I pajisun me tona elementet artistike...Kisha vequ kangt si Hello , I love you,qe eshte nje nga hitet e preferuara per mu te te gjitha koherave, Riders on the storm,Love me to times......etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
MorbidAngel
New Member
MorbidAngel

Numri i postimeve : 52
Age : 38
Location : Prishtine
Registration date : 10/03/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeMon 17 Mar 2008, 22:52

njeriu me seksi qe ka egzistu- mr mojo risin ose lizard king

poezia e tij me ben te fluturoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeWed 19 Mar 2008, 07:07

mua me pelqejne shume..pike te dobet i kam..edhe love me two times e kam kolone zanore te sh diteve,, shoqet madje e kane mesuar, e te mendosh qe se kane degju asnjehere origjinalin...sa gallate
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
El Zeppelin
Rock'and'Roll
El Zeppelin

Numri i postimeve : 126
Age : 33
Location : Gjilan
Registration date : 03/01/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeWed 26 Mar 2008, 23:00

tmerrsisht sh i pelqej doorsat,jane teper te vecant eshte karakteristike se si ne at kohe kane bere muzike pa bassist !

mka ngel peng filmi pff..akoma nuk e pash dhe kjo per faj te rrastes Razz.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeThu 27 Mar 2008, 22:49

edhe une se pashe..se njehere qe e tha digitalbi =sme la vllai..sa inat Sad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
no more
Jr Roller
no more

Numri i postimeve : 88
Age : 28
Location : qitu
Registration date : 25/03/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeThu 27 Mar 2008, 23:02

me pelqejn shum, sidomos kenga love me 2 times asht perfect ka edhe keng tjera si otherside, riders on the storms . . . thjesht jon legenda
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Churchill
Jr Roller
Churchill

Numri i postimeve : 121
Age : 29
Location : Gjilan
Registration date : 28/03/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeFri 28 Mar 2008, 03:15

Kta kane dhon shume per muziken, nona mo s'bon Morrison.
Per mu jon t'mdhaj, s'po di cka me shtu ma shume se nuk kane nevoje kshtu per komente. Nuk kom fjale me i pershkru Rolling Eyes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
vaLton_Floyd
Jr Roller
vaLton_Floyd

Numri i postimeve : 79
Age : 30
Location : Rep. of Peja
Registration date : 06/03/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeSat 29 Mar 2008, 00:28

Mire e ceki edhe Maynard , Morrisoni krejt i ka pas ndaq Filozof ndaq gjethqka . Kur i ndigoj kta thjesht knaqna me muzikalitetin e ktynve e sidomos tekstet shume filozofike.
Kongt qe i veqoj jane : Love Me two Times , Riders On The Storm , Light My Fire , Break On Through , Otherside etj etj Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Molosi
Rock'and'Roll
Molosi

Numri i postimeve : 111
Age : 38
Location : Gjilan
Registration date : 24/03/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeSun 30 Mar 2008, 01:18

Jan nder bendet e mia te preferuara...kenget qe me pelqejne me shum jan: Rideres on the storm, Roadhouse blues, Love me two time, L.A woman, People are stranger, Alabama song e shum shum te tjera
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeSun 30 Mar 2008, 06:52

alabama song eshte cik perverse Rolling Eyes
love me two times eshte gallate fare... bounce
break on throug eshte good rock heavy
people are strange eshte fantastike
light my fire eshte hot Wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
pumpkin
Rock'and'Roll
pumpkin

Numri i postimeve : 43
Age : 30
Location : up in the clouds
Registration date : 08/03/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeWed 02 Apr 2008, 04:40

Gloria poashtu esht perverse geek

The Doors, bendi im i preferuar. Tekstet mistike t'Morrisonit thjesht t'fascinojn. Thjeshtsia e kendimit/recitimit t'tij, afersia qe e ka pas me publik dhe fakti qe su kan snob...me qito sene i ka afru/terhek njerezit e 'zakonshem'. Njeri mundet me gjet veten n'muzik t'tij....Edhe per arsye qe politika Amerikane nuk ka ndryshu fort prej asaj kohe, mbetet kritika politike neper tekste t'tij mjaft aktuale:).
Mandej qysh tha edhe dikush ma heret, pra qe skan pas bassist...Kur i ngon kta, nuk e ndin as pak mungesen e ni bassisti...sa bende ta jepin pershtypjen qe jon t'kompletum pa basist?...Druaj qe ska edhe shum Razz .
Kangt qe ja favorizoj jane: The Spy, Love her madly (don't you love her as she's walking out the door...like she did a tousand times before..pjesa jem e preferuar n'kang), Alabama song, Light my fire (shum kang sexy..ose hot qysh tha edhe June), Queen of the highway, My eyes have seen you, Who scared you, I will never be untrue (e cila perdoret shpesh neper filma (romantik)), Moonlight drive, Rock is dead ( 'for as long as i got breath, the death of rock is the death of me....and rock is dead...we're dead' ), Break on through, I can't see your face in my mind, The soft Parade, Orange county suite, Roadhouse Blues (shum kan qef me coveru qet sen), The End (Kanga teper e mir e tyne...si teksti si muzika..shum mir shkojn me njana tjetren...PS. Kqyrne filmin 'Apocalypse Now' Razz ), Take it as it comes (filozofi e mir), You're lost little girl, Love me two times (love me two times 'cause i'm going away love 1 ), People are strange & Whn the music's over (ku muzka osht metafor per jeten...kanga e preferume pi t'preferumeve Very Happy )

Ju pershendes

https://www.youtube.com/watch?v=slvPMU-7OyI

cheers
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeWed 02 Apr 2008, 04:44

rrofsh per pershendetjen...tani po mvjen inat qe i kam rene shkurt ne postim... pale
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
pumpkin
Rock'and'Roll
pumpkin

Numri i postimeve : 43
Age : 30
Location : up in the clouds
Registration date : 08/03/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeWed 02 Apr 2008, 05:00

Knaqsia ishte e imja (A)...

Postimin mund ta vazhdozh kur t'do...s'ka qka t'vjen inat Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeWed 02 Apr 2008, 05:16

jo jo....mu pre hovi...ca me bo ?me te perserit e??? ska lezet....vertet love me two times ..po jo say it two times... Razz Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Andromeda
New Member
Andromeda

Numri i postimeve : 32
Age : 33
Location : Suahrekė
Registration date : 04/04/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeFri 04 Apr 2008, 01:04

Njesh per te gjitha kohrat .!.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
El Zeppelin
Rock'and'Roll
El Zeppelin

Numri i postimeve : 126
Age : 33
Location : Gjilan
Registration date : 03/01/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeFri 11 Apr 2008, 00:46

pumpkin shkruajti:
Gloria poashtu esht perverse geek

The Doors, bendi im i preferuar. Tekstet mistike t'Morrisonit thjesht t'fascinojn. Thjeshtsia e kendimit/recitimit t'tij, afersia qe e ka pas me publik dhe fakti qe su kan snob...me qito sene i ka afru/terhek njerezit e 'zakonshem'. Njeri mundet me gjet veten n'muzik t'tij....Edhe per arsye qe politika Amerikane nuk ka ndryshu fort prej asaj kohe, mbetet kritika politike neper tekste t'tij mjaft aktuale:).
Mandej qysh tha edhe dikush ma heret, pra qe skan pas bassist...Kur i ngon kta, nuk e ndin as pak mungesen e ni bassisti...sa bende ta jepin pershtypjen qe jon t'kompletum pa basist?...Druaj qe ska edhe shum Razz .
Kangt qe ja favorizoj jane: The Spy, Love her madly (don't you love her as she's walking out the door...like she did a tousand times before..pjesa jem e preferuar n'kang), Alabama song, Light my fire (shum kang sexy..ose hot qysh tha edhe June), Queen of the highway, My eyes have seen you, Who scared you, I will never be untrue (e cila perdoret shpesh neper filma (romantik)), Moonlight drive, Rock is dead ( 'for as long as i got breath, the death of rock is the death of me....and rock is dead...we're dead' ), Break on through, I can't see your face in my mind, The soft Parade, Orange county suite, Roadhouse Blues (shum kan qef me coveru qet sen), The End (Kanga teper e mir e tyne...si teksti si muzika..shum mir shkojn me njana tjetren...PS. Kqyrne filmin 'Apocalypse Now' Razz ), Take it as it comes (filozofi e mir), You're lost little girl, Love me two times (love me two times 'cause i'm going away love 1 ), People are strange & Whn the music's over (ku muzka osht metafor per jeten...kanga e preferume pi t'preferumeve Very Happy )

Ju pershendes

https://www.youtube.com/watch?v=slvPMU-7OyI

cheers
mos shkruj kaq sh se ronohet forumi hahah:P. bej shaka ku eshte ajo e mire te jene edhe postimet tjera te gjata.me sh knaqesi e lexova Smile>
sa i perket asaj qe kane bo muzike pa bassist dmth kur dolen per her te pare ne skene ne kohen sa ishin te panjohur,te gjith prisnin nje grup te 'tmerrshem' (nuk gjeta fjal tjeter per momentin) prisnin 4 veta...dhe kur i sheh menagjeri i kercno se nuk do paguaj dollaret qe ishin marr vesh (eshte fjala 500 $).por gjithsesi dolen ne skene pas bassist qe nuk ishte e zakont aso kohe,mirepo kjo pune nuk coi peshe sepse arriten te fitojn zemrat e publikut sepse muzika e tyre kishte nje magji ne brendesi,e thote edhe Morrisoni ne nje intervist 'ne nuk bejm kenge qe zhduken me kohen,por i rezistojn asaj'.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
El Zeppelin
Rock'and'Roll
El Zeppelin

Numri i postimeve : 126
Age : 33
Location : Gjilan
Registration date : 03/01/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeFri 11 Apr 2008, 01:00

Tema zhvendoset te Psychedelic.The Doors jane band qe kane fillu me tinguj te fuqishem inovativ,psychedelic-rock,eksperimental per t'iu ofruar me vone tingujve blues.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
El Zeppelin
Rock'and'Roll
El Zeppelin

Numri i postimeve : 126
Age : 33
Location : Gjilan
Registration date : 03/01/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeSat 12 Apr 2008, 01:22

do te doja te dija edhe opinionet e juaja ne lidhje me muziken qe bejn,si e kategorizoni juve ?
tema ishte te rubrika rock and roll dhe per mendimin tim e pash te arsyshme te bartet ketu,me argumentin qe muzika e doorsav vertet ka nje stil te vecant.jo se nuk ka elemente rock and roll sepse kjo kategori nuk perfshin vetem nje lloj muzike,koncepti i saj eshte me i gjere...por cila eshte e vecanta ? fillimet e ktij grupi jane sh interesant qe nfillim jane tregu dinamik,nese merr me analizu pak me gjersisht kengen The End kuptohet qe eshte psychedelic,ka nje tekst tpapam alla psajko...Morrison per kete album thoshte duhet te kemi nje revoltim te jashtem per te shprehur revoltimin e brendshem.

this is the end,beautiful friend
this ih the end,my only friend
the end...


definitivisht eshte kryeveper,aty te min e 2.10 cfare ritme fillojn,me nota te lehta ne tastier,tinguj te leht ne kitarr dhe tinguj te shpejt e te fuqishem ne bateri,fillojn tu e rrit ritmin dhe tu e shpejtu...te krijojn at pershtypjen e masturbimit aahh...pastaj levizjet e morrisonit pfff. artist i perkryer.sigurisht e dini qe ka qene student i deges se aktrimit ? ka pas edhe disa shfaqje...dua t'them qe te ky njeri jane gershetuar te gjitha cilesit e nje artisti.Kenga 'people are strange' gjithashtu tekst te papam.when you'ur strange,no one remembers your name...

come on baby light my fire...nuk e di a e keni ndegju verzionin origjinal ? ne fillim kur nxorren kete ishte e stergjatur me nje solo te 'stergjatur',por me vone eshte editu nuk e di pse,por gjithsesi nuk mund te thuhet se eshte rock and roll i paster !

the spy,love me 2 time e plote kenge tjera,te cilat jane te mbushura me metafora,un them qe muzika e ktyre eshte psychodelic ekzotik ose erotik...por gjithsesi psychodelic,apo jo ? nese deshironi qe tema te jete te rock and roll,prap e kaloj atje,nuk ka prob.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
pumpkin
Rock'and'Roll
pumpkin

Numri i postimeve : 43
Age : 30
Location : up in the clouds
Registration date : 08/03/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeSat 12 Apr 2008, 08:54

El Zeppelin shkruajti:
do te doja te dija edhe opinionet e juaja ne lidhje me muziken qe bejn,si e kategorizoni juve ?
tema ishte te rubrika rock and roll dhe per mendimin tim e pash te arsyshme te bartet ketu,me argumentin qe muzika e doorsav vertet ka nje stil te vecant.jo se nuk ka elemente rock and roll sepse kjo kategori nuk perfshin vetem nje lloj muzike,koncepti i saj eshte me i gjere...por cila eshte e vecanta ? fillimet e ktij grupi jane sh interesant qe nfillim jane tregu dinamik,nese merr me analizu pak me gjersisht kengen The End kuptohet qe eshte psychedelic,ka nje tekst tpapam alla psajko...Morrison per kete album thoshte duhet te kemi nje revoltim te jashtem per te shprehur revoltimin e brendshem.

this is the end,beautiful friend
this ih the end,my only friend
the end...


definitivisht eshte kryeveper,aty te min e 2.10 cfare ritme fillojn,me nota te lehta ne tastier,tinguj te leht ne kitarr dhe tinguj te shpejt e te fuqishem ne bateri,fillojn tu e rrit ritmin dhe tu e shpejtu...te krijojn at pershtypjen e masturbimit aahh...pastaj levizjet e morrisonit pfff. artist i perkryer.sigurisht e dini qe ka qene student i deges se aktrimit ? ka pas edhe disa shfaqje...dua t'them qe te ky njeri jane gershetuar te gjitha cilesit e nje artisti.Kenga 'people are strange' gjithashtu tekst te papam.when you'ur strange,no one remembers your name...

come on baby light my fire...nuk e di a e keni ndegju verzionin origjinal ? ne fillim kur nxorren kete ishte e stergjatur me nje solo te 'stergjatur',por me vone eshte editu nuk e di pse,por gjithsesi nuk mund te thuhet se eshte rock and roll i paster !

the spy,love me 2 time e plote kenge tjera,te cilat jane te mbushura me metafora,un them qe muzika e ktyre eshte psychodelic ekzotik ose erotik...por gjithsesi psychodelic,apo jo ? nese deshironi qe tema te jete te rock and roll,prap e kaloj atje,nuk ka prob.

Une poashtu e lexova postimin tond me knaqsi.

Hmm, sa i perket asaj qe e paske pru temen te psychedelicu: Une me jimmy jamesin n'msn ni dit ma moti kem tu fol per temen e doorsav, edhe u kan te rock/hard rock qat'her mos gabofsha. Ja kom ba, se ka venin tema aty, ma mir me qit te blues, ose rock and roll..edhe ai e ka qit te RNR.
Mu ma ka vra synin tema sa u kan te HR se thjesht se ka pas venin aty, e ti qysh e paske arsyetu pse e ke qit te psychedelicu hmm, spo di. Paske jep argumente tmira, edhe mu spo ma vran tema synin qysh ma ka vra te HR sa u kan...edhe pse sipas meje ma shum e ka venin tema te blues ose rnr, po edhe psy. i vjen afer qasaj.
Puna o qe o vshtir mi shti me ni zhaner ket bend, e me kriju ni rubrik damas veq per ket bend pom doket shum sen absurd, kshtuqe ku do qe t'vendoset tema (dmth njona prej qtyne 3zhanreve) osht ok.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeSat 12 Apr 2008, 09:51

hahah ja tamam..se keni fajin ju..e kane doorsat qe sju rri b*** ne nje vend...jane kompleks...ndaj jane dhe rockandroll dhe psychedelic...le te rrije tea ketu dhe une..nejse , ju e dini vete
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Jimmy James
Rock'and'Roll
Jimmy James

Numri i postimeve : 129
Age : 30
Location : earth
Registration date : 03/01/2008

The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitimeSun 13 Apr 2008, 00:58

Pom bohet qefi per debatin, tema let jet ktu. Un pe hapi ni teme te diskutimet per muzike dhe vazhdojm me diskutimin se pom pelq shume!

_________________
buburec, po krenar !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
The Doors Empty
MesazhTitulli: Re: The Doors   The Doors I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
The Doors
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Music :: Psychedelic-
Kėrce tek: