Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Feja dhe shqiptaret

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Muki
New Member


Numri i postimeve : 24
Age : 33
Location : Mitrovicė
Registration date : 06/03/2008

Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 I_icon_minitimeTue 25 Mar 2008, 17:55

Po mos te ishte Islami nder Shqiptar,ne sot nuk do te ishim Shqiptar (Faik Konica)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Molosi
Rock'and'Roll
Molosi

Numri i postimeve : 111
Age : 38
Location : Gjilan
Registration date : 24/03/2008

Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 I_icon_minitimeTue 25 Mar 2008, 21:47

Muki shkruajti:
Po mos te ishte Islami nder Shqiptar,ne sot nuk do te ishim Shqiptar (Faik Konica)
Muki si na kishe spjegu ti kete thenje te Konices....qfar do te ishim po te mos ishte Islami......???????????? Vetem nji gje duhesh me dite, se te paret qe e shkruajten gjuhen shqipe, te paret qe i vune bazat e letersise shqipe jane humanistat e shquar si: Marin Barleti, Frang Bardhi, Pjeter Budi, Pjeter Bogdani, Gjin Gazulli e shum te tjere...Pastaj i kemi shkollat e para shqipe nga ana e te krishterve, sidomos ne Kosove shkolla e vajzave ne Prizeren, e pastaj ajo ne Stubell te komunes se Vitise me mesues Dom Mikel Tarabulluzi ku dihet se te gjith kan qene prifterinj.....! Un nuk i perjashtoj as rilindasit qe kan qene musliman sepse edhe e kan dhe nje kontribut te madh, mirepo nuk pajtohem me kete qe e thua ti.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sabotage
New Member
Sabotage

Numri i postimeve : 6
Age : 34
Location : Gjilan
Registration date : 25/03/2008

Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 I_icon_minitimeWed 26 Mar 2008, 01:09

ja thanja e Faik Konices edhe ne ta mshel ky tash

"Po tė mos kishte qenė Islami, populli shqiptarė do tė kishte qenė populli mė i madh nė numėr, por jo shqiptarė"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Jimmy James
Rock'and'Roll
Jimmy James

Numri i postimeve : 129
Age : 30
Location : earth
Registration date : 03/01/2008

Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 I_icon_minitimeWed 26 Mar 2008, 03:33

Per kosovart po, na sot noshta ishem asimilu ne popullat serbe nese kishem qen katolik, se na kish bashku besimi. Edhe shum ma let ishem kthy, po na ka mbajt edhe feja kshtu si jem tfort e tbashkum me njeni tjetrin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Molosi
Rock'and'Roll
Molosi

Numri i postimeve : 111
Age : 38
Location : Gjilan
Registration date : 24/03/2008

Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 I_icon_minitimeWed 26 Mar 2008, 03:41

Rasta shkruajti:
Per kosovart po, na sot noshta ishem asimilu ne popullat serbe nese kishem qen katolik, se na kish bashku besimi. Edhe shum ma let ishem kthy, po na ka mbajt edhe feja kshtu si jem tfort e tbashkum me njeni tjetrin.
Rasta mos harro se ne Kosove ka shum katolik te cilet asnjiher nuk jan asimilu po perkundrazi e kan dhene nji kontribut mjaft te madh per ceshtje kombetare, duke fillu qe nga mesonjetoret e para shqipe e deri ne ditet e sotit, edhe kurr nuk eshte pa ndonjiher qe ka pase raste te asimilimit te katolikeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Opeth
New Member


Numri i postimeve : 6
Age : 84
Location : Brothel
Registration date : 03/01/2008

Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 I_icon_minitimeWed 26 Mar 2008, 06:28

Dita'nata dallim i madh.. o mes neve edhe religjioneve tjera. kush na ka pushtu na ka lon ato qe e kan pas, si kultur si sene negative.
edhe osht fakt qe shiptart e fes katolike kan bo gjat ton historis ton ma shum tmira se muslimont.. prej vet faktit qe spari sjon asimilu si pjesa tjeter, edhe jon ma at'dhe dashes.

*ka kalu ajo koh kur feja ka pas rrol met ngushllu shpirtnisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Churchill
Jr Roller
Churchill

Numri i postimeve : 121
Age : 29
Location : Gjilan
Registration date : 28/03/2008

Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 I_icon_minitimeTue 01 Apr 2008, 15:47

Ajo cka duhet me dite osht se Feja osht ceshtje personale, por ajo cka osht ma e keqja osht se ma perpara vihet feja se sa kombsia. Per kete pune e du shume Naimin i cili gjithmon e ka vu kombin perpara se sa fejen.

Mire e ceket edhe dime kejt qe feja islame osht e imponume te Shqiptarte permes metodave ndryshme. At'here ku osht e mira e saj kur behet me imponim?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 38
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 I_icon_minitimeThu 03 Apr 2008, 22:13

Une kam mungu per disa dite dhe ktu eshte fol shume ok. nuk do te mund tju pergjigjem te gjithve por deshta te nderlidhem te Molosi.
ne shume vise ne Mal te zi ka fise qe ishin shqiptar por u asimiluan. p.sh Kuqi; hot; martinaj (plave) e po ashtu edhe ne "Pazari i Ri" jan asimiluar shume shqiptare te cilet kishin pranuar ortodoksizmin nga bizanti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
Molosi
Rock'and'Roll
Molosi

Numri i postimeve : 111
Age : 38
Location : Gjilan
Registration date : 24/03/2008

Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 I_icon_minitimeFri 04 Apr 2008, 02:33

Po po s6...pajtona qe jan asimilu shum shqipetar ne Ortodox...edhe une kurrsesi nuk pajtohem me asnji pushtues, pasi te gjithe na kan shkaterru e na kan lene pa shkolla, e na kan asimilu...duke fillu prej Romakve e deri te shkijet...e nuk duhet na tashti me kshyre e me i justifiku pushtuesit...siku qysh po mundoheni nji shumice e madhe me justifiku P.O...se mas pari nuk te kaleju per 500 vjet me hape shkolle ne gjuhen shqipe....nese e din ti ndonji shkolle qe e ka leju bujrum kallxo....

E sa i perket shkrimeve te para te kallxova se prej kujt jan shkru me njipostim te me hereshem edhe shumica e tyne jan pengu prej P.O.....mas pari e ki Frang Bardhin, qe ka pase presion edheprej turqve edhe prej vatikanit edhe u detyru me hjeke dore nga veprimtaria e vet, ku edhe eshte semure...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 38
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 I_icon_minitimeFri 04 Apr 2008, 14:39

Nuk e di nese i ke lexu postimet qe nga fillimi!?

eshte mire ti lexosh edhe ta shohesh se kombi yne ne kohen kur ka ardh P.O ishte ne situat shume te papershtatshme. me cdo kusht bizantinet dhe pastaj edhe sllavet insistonin te zhduknin kete komb te vjeter. momenti kur P.O erdhi ne keto vende ishte moment kyq dhe i nje rendesie te veqant per kombin ton. 500 vite jan shume dhe sikur qellimi i P.O te ishte zhdukja ose asimilimi i shqiptarve do tja arrinin. por historikisht dihet qe ne mes ketyre dy kombeve ka pasur nje lidhje te mire. ajo po deshmohet edhe sot ne t gjitha fushat. duke filluar nga bombardimet e natos kur avjonet turq ishin ata qe 100% qellonin caqet perderisa te tjeret bombat e dedikuara per serbin i hudhnin ne det. e deri te njohja e pavarsis.
ishin rilindasit tan qe u shkolluan neper shkollat osmane qe i hapen shkollat neper gjith teritoret shqiptare. dhe ishin po ashtu komandantet dhe prijesit qe u shkolluan neper stamboll ata qe luftuan kunder turqis kur ajo ndryshoj politikat qe i kishte me heret.
te mos harrojm se momenti i ardhjes se P.O ne keto troje ishte moment historik se per ndryshe ne do te shkruanim bullgarisht ose sllavisht ketu ne kete forum.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
Molosi
Rock'and'Roll
Molosi

Numri i postimeve : 111
Age : 38
Location : Gjilan
Registration date : 24/03/2008

Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 I_icon_minitimeSat 05 Apr 2008, 23:23

s6 nuk pajtohem kurrsesi se po te mos ishte P.O do te shkruanim sllavisht e bullgarisht, kur dihet se deri ne shek. XVI ne kemi qene nen sundim te Romakve e te Bizantineve.....ne prap filluam te shkruajme shqip, edhe te gjith ata qe shkruajten shqip ishin Humanistat e shqum qe i kam ceke edhe me lart, ku nji pjese e tyne ishin prifterinj...

Po du me thane se mas 16 shekujsh pushtim, ne nuk jemi asimilu edhe kemi fillu me shkru shqip....kurse perandoria osmane e ka pengu arsimimin e shqieptareve me qdo kusht duke mos leju asnji shkolle te vetme ne gjuhen shqipe...une thash edhe me lart se nese e din ti ndonji shkolle ne gjuhen shqipe bujrum kallxo.....

Edhe gabon shum nese thu se P.O na ka shpetu nga asimilimi edhe do te ja kishin arrite qellimit per 500 vjet me na asimilu....kur dihet se bizantinet e serbet per 1000 vjet nuk ia arriten per me na asimilu edhe i kan dhene shum zor per asimilimin tone.....

Une kisha thene se fale traditave tona, ose i quajturi Kanuni i Lekes qe mendohet se eshte shum shum i vjeter ndoshta edhe me i vjeter se e Drejta Romake na ka shpetu nga asimilimi, pasi asnjiher nuk iu kemi nenshtru ligjeve te pushtuesve, je...dhe se kanuni i ka perfshi te gjith shqipetaret pa dallaim feje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Churchill
Jr Roller
Churchill

Numri i postimeve : 121
Age : 29
Location : Gjilan
Registration date : 28/03/2008

Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 I_icon_minitimeSun 06 Apr 2008, 22:59

S'di, ne dite te sotit osht ba aktualitet "shamia"(mbulimi i femrave). Shpesh po na bjen rasti me ndegju naper media elektronike qe jon perjashtu disa nxenes nga shkolla shkaku i mbulimit.

A osht kjo e drejte, dhe se mbulesa a i thyn rregullat e arsimit?

Qysh po menoni ju?
A osht me rendesi vijimi i mesimit a mbulesa?
Nese ishit kon ne venin e tyne, qysh kishit vepru?


Une pajtona me vendimin qe kane marre per largimin e tyre nga shkolla. Nese don me u mlu edhe me u shkollu osht Medresja.

Klm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 38
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 I_icon_minitimeThu 10 Apr 2008, 14:59

churchill!
ktu nuk eshte kah flitet per at teme. te lutem permbaju temes. Nese don me diskutui per ket pun hape nje tem te re edhe flasim.

Molos!

1000 vjet bizanti edhe serbet!? jan te dhena te quditshme kto.!
Pastaj kanuni i lekes eshte fatkeqsia me e madhe qe i ka ndodhur kombit ton
ky kanun ka arrit qe ti mban te mbyllur dhe te eger te gjith shqiptaret duke e nivelizuar nje njeri me nje qen (ne kanun shkrun shum kjart se nese dikush ta vran qenin duhet gjithqysh me vra)
une te tregova se jan asimilu neper pjes te ndryshme te viseve shqiptare qoft ne plav e gusi ose vende te tjera dhe sot nuk dihen se jan shqiptar.
pse nuk ka pas shkolla deri ne periudhen e fundit te osmanlive po kur ka pas para kesaj periudhe shkolla te shqiptaret tregom?!
Po jan Hoxh kadri prishtina e hoxhallar tjer te shkolluar ne shkollat e P.O ata qe i hapen shkollat e para ne Kosove.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
Molosi
Rock'and'Roll
Molosi

Numri i postimeve : 111
Age : 38
Location : Gjilan
Registration date : 24/03/2008

Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 I_icon_minitimeFri 11 Apr 2008, 01:59

[/quote]1000 vjet bizanti edhe serbet!? jan te dhena te quditshme kto.!
Cito :

Ndoshta te duken te quditshme, por jan te verteta....! mas pari me ndarjen e Perandorise Bizantine ne dy pjese, ne ate te Lindjes me qender Konstantinopoje dhe ne ate te Perendimit me qender Romen..Tokar shqieptare mbeten ne pjesen lindore te lindjes ose ndryshe nen Bizantin....pastaj e ardhjen e sllaveve ne ballkan ne fund te shek.VI, edhe keta te fundit disa her i kan fute nen sundim arberit...dhe deri me ramjen e Perandorise Bizantine apo pushtimin nga ana e Perandorise Osmane....tokat shqiptare thuaj se kan qene non stop nen sundim her te Bizantineve, e her te Sllaveve e het te Venedikasve e Anzhuineve te Napolit....me perjashtim kur u formun principatat e pavarura ne shek. XII te cilat e paten nje jete kogja te shkurte.....! keto te dhena nuk po i qes prej veti, po perkundrazi jan edhe te shkruara nga autore historian te kohes, si grek, e latin, e sllav...!

Pastaj kanuni i lekes eshte fatkeqsia me e madhe qe i ka ndodhur kombit ton
ky kanun ka arrit qe ti mban te mbyllur dhe te eger te gjith shqiptaret duke e nivelizuar nje njeri me nje qen (ne kanun shkrun shum kjart se nese dikush ta vran qenin duhet gjithqysh me vra)
une te tregova se jan asimilu neper pjes te ndryshme te viseve shqiptare qoft ne plav e gusi ose vende te tjera dhe sot nuk dihen se jan shqiptar.
Cito :

Me nji postim tjeter do te shkruj diqka rreth Kanunit...veq nji sen duhesh me dite se kanuni, per sot nuk eshte i mire sepse kemi intitucione e gjyqesi...mirepo per kohen e mesjtes ka qen shpetim i shqipetarve....mirepo do te postoj diqka rreth Kanunit ne nji postim me poshte....!

Ne Kanun nuk thuhet se vriten femite as grate per gjak!
Nuk thuhet se izolohen grate as femijet per gjak!
Nuk thuhet se njeriu duhet ta vrase njeriun per fjale goje, per te shame e as per te rame!
Nuk thuhet qe kur ndodh nje vrasje duhet me ba vrasje tjeter...
Por thuhet askush nuk ka te drejte me ja marr jeten tjetrit, pervec ai Zot qe ja ka fal jeten njeriut!
Ai qe ja derdh gjakun dikujt duke ja marrun jeten i ka borxh jeten e vet, gjykimit te pleqve, te fisit, te shoqnise, te njerzise...(keto fjale i ke dhe ne bibel e Kuran).
Vrasja e njeriut te qet ne gjak!
Gjaku falet prej fisnikve, prej njerzve me njerzi!
Trimi din me fal!
Por falja ndodh vetem atehere kur vrasesi me nje pervujtesi pendimi te thelle para botes, njerzise, shoqnise dhe fisit te viktimes, para pleqve qe e pleqnojne ate vrasje, din me u perul me rrespekt pendimi dhe kerkon falje burrnisht!
Atehere falet gjaku!
Ligji Amerikan e vret njeriun, kur ja merr jeten tjetrit...
Pra vete Klintoni ka deklaruar se Kanuni i Lek Dukagjinit ka nje themel te ngjashem me kushtetuten Amerikane ne lidhje me mbrojtjen e jetes se njeriut, me rrespektimin e trinomit "Per Zot, e Fe e Atdhe"!
Kanuni kurre nuk e ka demtuar as Veriun as Jugun, por i ka shpetuar nga asimilimi nen perandorine e Osmanve, i ka shpetuar Shqiptaret per mos humbjen e gjuhes dhe te zakoneve Shqiptare...
Eshte interesante se te gjithe sulmuesit dhe pushtuesit e Kombit Shqiptare, gjene e pare qe kane tentuar te na zhdukin, ka qene Kanuni i Lek Dukagjinit sidomos pas shekullit 15-te, e perpara ka qene perpjekja per te na zhdukur zakonet tona, traditat kombetare shqiptare...ashtu beri dhe komunizmi, sa nuk i la Shqiptaret as te veshin rrobat kombetare as ne dasma e as kur i percillnim per ne varre...
Ne se deshiron te jesh njeri me moral njerzor e burreri e fisnikri shqiptare, Rrespekto lirine dhe te drejten e tjetrit ashtu sic do te deshiroje te ta rrespektojne te tjeret ty!


pse nuk ka pas shkolla deri ne periudhen e fundit te osmanlive po kur ka pas para kesaj periudhe shkolla te shqiptaret tregom?!
Cito :

Sepse ne periudhen e fundit edhe u dobesu P.O edhe nuk ka mujte mei ndalu me...se po te ishte asi superfuqie si ne fillim edhe 1.000 vjet tjera nuk do te kishim pase shkolla shqipe....!

Po jan Hoxh kadri prishtina e hoxhallar tjer te shkolluar ne shkollat e P.O ata qe i hapen shkollat e para ne Kosove.
[quote]

Cilat shkolla i hapen keta hoxhallare...??? tashti do te trtegoj edhe per shkollat e para shqipe ne Kosove... shkolla per vajza te krishtera osht hap ne Prizeren me 14.XI.1892 ne ket shkolle u mesu doktrina krishtere, aritmetika, historia, gjeografia etj etj...!

Per ket shkolle ka ba perpjekje Andrea Logoreci...e mesuese ne ket shkolle jon kane motrat Maria Vincenza dhe Marta Mazreku....si dhe Coba Mikelangjela dhe Teresa nga Shkodra

Kurse pas vitit 1912 e kan viju mesimin edhe vajzat muslimane...kjo shkolle ka punu pa nderprerje deri ne vitin 1918...kurse me 1929....autoritetet jugosllave e kan shendrru ne shkolle te mesimit Serb....kjo ka qene shkolla e pare shqipe ne Kosove

Kurse shkolla tjeter qe konsiderohet e dyta pas shkoles se vajzave ne Prizeren...eshte ajo qe eshte hape ne Stubell te Eperme....nga prifti Dom Mikel Tarabulluzi, ne kete shkolle eshe viju mesimi ne gjuhen shqipe....edhe qdo vjet nese je i anes se Gjilanit besoj se e din qe mbahet manifestimi per ket shkolle....!

Kurse per ne shqiper besoj se e din shkollen e pare....Pandeli Sotiri...nuk ka qene as ky hoxhe...

Kuse shkollen e pare per vajza ne Shqiperi besoj se e din kush e ka hape...Sevasti edhe Gjerasim Qiriazi me 15 tetor 1891.....!

kto ken sa per fillim....e tashti po i pres faktet e tua per shkollat shqipe...! une te mijat per fillim i postova
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Molosi
Rock'and'Roll
Molosi

Numri i postimeve : 111
Age : 38
Location : Gjilan
Registration date : 24/03/2008

Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 I_icon_minitimeFri 11 Apr 2008, 02:03

I pasna be disa gabime teknike gjet kuotimeve...mirepo te kjarta qenkan edhe besoj se i kupton...
Flm per mirekuptim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret - Faqe 2 I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Feja dhe shqiptaret
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Without Music :: Teologji-
Kėrce tek: