Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Feja dhe shqiptaret

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 38
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeMon 10 Mar 2008, 17:05

Kur flasim per Fe, duhet te nismi nga e para dmth historikisht te shohim se si ishte gjendja te paraardhsit tan Iliret. Iliret kishin fe pagane dhe besonin ne idhuj te ndryshem. me gjith respektin feja pagane tregon mentalitet te ulet dhe njohuri te kufizuar (edhe pse paganizmi ishte fe e pothuajse 90% te popujve te asaj kohe)
Ne kohen e Romakve viste Ilire fillojn te pushtohen nga romakte te cilet kishin pranuar krishtterrimin dhe keshtu filluan te imponojne krishterimin ne viset ilire. Me vone ku Bizanti filloj e forcohet, Ilirve ju imponua ortodoksizmi dhe keshtu shqiptaret u ndan ne katolik dhe ortodoks. Por nje pjes e madhe arriten qe ti shmangen dhe nuk pranuan fe tjera deri me ardhjen e Islamit. Islami ne trojet iliro shqiptare erdhi ne nje kohe kur sllavizmi kishte zgjeruar krahet mbi shqiptaret dhe nepermes fes mendonte te benet asimilimin e kombit(qysh edhe ka arritur ne disa zona). Shumica e shqiptarve Islamin e pranuan me krah hapur pasi qe ishte njekohesisht edhe shpetim nga feja e pushtuesit zullumqare sllav.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
MetallicA UnioN
Jr Roller
MetallicA UnioN

Numri i postimeve : 68
Age : 30
Location : MontAin With JAMES
Registration date : 09/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeMon 10 Mar 2008, 18:56

Nese ne nje bised flasim per FE e pranoj se shume shpesh bjen diskutimi ose mos bindja e disave se feja ISLAME eshte FE me me shume prespektiv dhe me me shume besim si duket te Shqiptaret svlen kjo edhe pse e veqoj shume te shoqeria jon sidomos te aldoleshentet qe sveprojn ashtu siq duhet...

Vjen deri te diskutimi qe FE'ja per shoqerin time nga disa eshte shume e fort nga disa kurr nuk fliset mire dhe asnjehere nuk ndegjoj fjal te mira...

Nganjehere edhe mosmarveshjet jan te shumta ...

Une per veti shume here flas me nje person qe shume here mfol per FE edhe gjithmon i boj pytje qe mpergjigjet bash ashtu sakt...

Eh sa per FE'jen edhe BESIMIT ton eshte shume veshtir te percaktohet tek njerzit ...

Dikujt dikujt i doket apsurd ose plotsisht marrzi FEJA ...

E une mendoj ndryshe ... ISLAMI FEJA E VETME ...

LIFE IS A TEST ... ISLAM IS THE BEST


Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.rockscream.net
MorbidAngel
New Member
MorbidAngel

Numri i postimeve : 52
Age : 38
Location : Prishtine
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeMon 10 Mar 2008, 19:37

ama prap se prap jane fe te imponuara. Diqka e imponuar nuk eshte e mire dhe nuk duhet kultivuar. Une mendoj se feja duhet te jete diqka private, diqka qe ti/une/ai/ajo zgjedh dhe se nuk duhet te kete lidhje me nje shtet, nuk duhet te ndikoj ne emrimin e popullit te nje shteti si "shtet musliman" apo "shtet katolik" e sidomos sa i perket kishave dhe xhamijave, apo njerzit qe bartin kryqin ne ate menyre qe mund te shihet apo vendosja e shamise nga disa femra- mashkujt me mjekrra e me pamje/veshje te quditshme. Te gjitha keto jane si "reklama" qe besimtaret e nje feje i bejne religjionit te tyre, e te cilet ne njefar menyre te bejn presion psiqik sepse ti mendon se "ke gabim qe nuk je fetar?" "Jam une njeri i keq po qe se nuk bej te njejten gje?" etj .
Shqiptaret duhet ti permbahet gjerave autoktone, ti kthehen asaj qe eshte e jona, jo paganizmit por thenjes me te mire qe egziston "Mos ndegjoni kisha as xhamija, se feja e Shqiptarit eshte Shqiptarija"
Besoj se mund te mbijetojm edhe pa fe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
Mo Cushla
Rock'and'Roll
Mo Cushla

Numri i postimeve : 209
Age : 37
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeMon 10 Mar 2008, 19:48

Ajo cka tha autori i temes se iu imponua nga romaket osht shume shume qesharake edhe e pa vertete! Krishterimin iliret e kane pranu shume kohe para se kjo fe te bohet zyrtare ne Perandoria Romake. Predikuesit e pare ilir e dardar, si Shen Flori, Shen Lauri e Shen Donati pikerisht nga romakt edhe jon privu nga jeta.

Pra krishterimi nuk osht imponu, po osht zgjidhje e lire e tyne!

Tash kopalla tjeter qe thote autori i temes se shqiptaret me deshire e pranun Islamin, kjo osht e kunderta e asaj me krishterimin.
A osht imponim kjo per juve a jo, mbetet ne logjiken qe keni. P. Osmane i ka pas kushtet e veta, qe permes tyne u imponu, nuk dmth imponim vetem permes shpates, po edhe permes metodave tjera.

Xhizja qe ishte nje takse ekstra per jo myslimanet ishte nje barre shume e rand per vendasit.
Hierarkia e P. Osmane kerkonte vec mysliman, po flas edhe per viset tona se jo vec per Stamboll. Dihen rrethanat qysh kane njetu njerezit ne ate kohe, bujqesia u kon dega prej te cilles njerezit kane jetu. K'shtu qe e drejta e prones osht lidh edhe me Sistemin e Timarit, ku Spahi o kon vec myslimani.

K'shtu qe jon nji numer shume i madh i probleme dhe kushteve qe i kane shty shqiptaret me pranu fene Islame.

K'tu pari jemi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 38
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeMon 10 Mar 2008, 21:25

Se pari ju kisha lut "morbidangel" te na tregon emrin e autorit te thenjes qe e ka perdorur dhe te na flet pak per historin dhe vepren e tij ( sepse ai vet ka qen fetar fanatik bile dhe kete thenje e ka perdorur me qellime te caktuara ne kohe te caktuar)
se dyti besoj qe feja ne ket forum nuk do te perzihet me kombin pasiqe jan dy gjera te ndryshme qe ne momente te caktuara e ndihmojn ose e pengojn njera tjetren. ajo qka pastaj thuhet nga ti eshte aplikuar qe shteti te jet pa fe dhe dihen rezultatet nga pervoja ne Shqipri. ishte i vetmi shtet ne bot qe u shpall i pafe dhe pasojat i vuan edhe sot.

Mo Cushla,
...politeizmi ilir filloi t’ia lėshojė vendin Kristianizmit, qė me Ediktin e Milanos, nė vitin 313 u shpall fe zyrtare, in¬stitucionale, shtetėrore. Romakėt nė Iliri depėrtuan kryesisht nga Selaniku, nga ana e Jugut, nga Bregdeti adriatik nga Perėndimi dhe nga Akvileja nga Veriperėndimi. Nė kėtė kohė nė trojet ilire filluan tė themelohen bashkėsitė e para kristiane.(prof. Nexhat IBRAHIMI)

Kurse pranimi i Islamit ishte nje lehtsim nga barbaria e kishes sllave. edhe une do te jem ketu dhe do te sjell argumenta ne lidhje me anet pozitive qe i solli Islami shqiptarve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
Mo Cushla
Rock'and'Roll
Mo Cushla

Numri i postimeve : 209
Age : 37
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeMon 10 Mar 2008, 22:21

S6,
T'kuptohemi edhe per ni sen! Ju insistoni ne force sepse nuk ju konvenon me thon qe e kane pranu me deshire, edhe e kunderta thuni se me qef, sepse i takoni ati besimi. Nuk osht qeshtu!?

Do sene dihen pa marre parasysh se cka thote Nexhat Ibrahimi, botnisht dihet qe krishterimi te iliret o kon prezent edhe para Ediktit te Milanos. Tjeter osht qe mas edikit te Milanos osht masovizu, po une po du me thon qe nji pjese e ka pranu edhe para P. Romake me vet deshire.

Islami, nuk po thom qe u perhap n'at mnyre qe ose prano ose te vrava, po thjeshte ju ka imponu njerezve se nuk ju kane perballu kushteve qe i kane pas.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
MorbidAngel
New Member
MorbidAngel

Numri i postimeve : 52
Age : 38
Location : Prishtine
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeMon 10 Mar 2008, 23:57

@ "s6"
1. Coniu, shqiptarė, prej gjumit, ēoniu,
tė gjithė si vllazėn n'njė besė shtrėngoniu,
e mos shikjoni kisha e xhamia,
feja e shqiptarit asht shqiptaria!
Vaso Pasha.
2. Shko shiko ne disa web site nderkombtare, ku nder te tjera thuhet pshm"Kosovo, a muslim country..."
shume here e kam pare kete, e kjo deshte e nuk deshte e lidh kombin me fene. Dmth. Kosovaret po identifikohen me fene muslimane." feja ne ket forum nuk do te perzihet me kombin pasiqe jan dy gjera te ndryshme qe ne momente te caktuara e ndihmojn ose e pengojn njera tjetren. ajo qka pastaj thuhet nga ti eshte aplikuar qe shteti te jet pa fe dhe dihen rezultatet nga pervoja ne Shqipri. ishte i vetmi shtet ne bot qe u shpall i pafe dhe pasojat i vuan edhe sot.
Ah me duket se ketu e keni gabim. Gati te gjitha shtetet ne bote, ne kushtetutat e tyre shtetrore nuk cekin apo nuk zyrtarizojn asnje fe- sekularizimi, ndarja e fese nga shteti. Shqiperija ka pasoja per shkak te korrupcionit, mafise, politikanet e "lodht" etj etj e jo per shkak se jane shpall shtet i pa fe.

Sa i perket te mirave qe ka sjell feja islame, apo ndonje fe tjeter, me thuaj cilat jane ato te mira? Une nuk po i verej.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
Jimmy James
Rock'and'Roll
Jimmy James

Numri i postimeve : 129
Age : 30
Location : earth
Registration date : 03/01/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeTue 11 Mar 2008, 04:04

Njerz perderisa profetet sjon shqiptar fet gjithmon jane inponuar ne vendin tone... besoj qe pom kuptoni.

@MorbidAngel

Ajo shprehja e pashko vases osht perdor me ni periudh te caktume kohore kur u duft me thon, tasht me thon qe feja e shqiptarit osht shqiptaria pom del skenderbeu si profet para syve. edhe ndjenja nacionale e ka ni vend ne ton trupin ton ndersa te feja njerzt gjejn mbeshtetje shpirtrore edhe osht shum ma personale. Sigurisht gabim kish me qen mu perqa shqiptart per shkak te feve, kshtuqe per kohen kur o thon Vasa e ka pas mire.

@Mo Cushla
Cito :
Predikuesit e pare ilir e dardar, si Shen Flori, Shen Lauri e Shen Donati pikerisht nga romakt edhe jon privu nga jeta.

Shen Flori, Shen lauri... etc, jon individa e populli shqiptar osht ni tersi shum ma e madhe, feja patjeter qe o inponu ne nje mnyr apo tjetren. Edhe vet respektimi i madh i nje "autoritari" osht nfiarmnyre inponim. Shqiptart edhe shum popuj tbotes sii shoqri kan qen shum te pagdhendun, edhe osht e mundun me u konvertu let ne fe tjeter si tersi kuptohet, se normal autoriteti o kon zot dikur nqasi rrethana.

qekaq nher
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mo Cushla
Rock'and'Roll
Mo Cushla

Numri i postimeve : 209
Age : 37
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeTue 11 Mar 2008, 04:13

Rasta,
Esenca e asaj qe deshta me thon osht qe iliret kane fillu me pranu krishterimin para se mu bo fe zyrtare ne P. Romake.

Ata qe i permena jon pak veta natyrisht, amo i morra si shembull se pikerisht ata jon privu nga jeta nga P. Romake, ne te cillen po aludohet se i ka detyru ilieret mu bo te krishtere.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeTue 11 Mar 2008, 04:44

une mendoj se te gjitha fete, jo vetem shqipetareve po ne pergjithsi te gjithe kombeve ju jane imponuar pasi kane pas per qellim mbajtjen nen kontroll , nen pushtet te njerezve, nen tutele, nen frike e me radhe..prifetinjte e dikurshem jane politikanet e sotem...
..per njeriun eshte e natyrshme te besoje ne zot..ne dicka prej se ciles vjen gjithe kjo bote qe na rrethon..ama feja eshte zakon..eshte rregulla..pra ska shume lidhje me besimin tek e mbinatyrshmja...
shqiptaret e shqiperise, pas 50 vjetesh komunizem, edhe po te duan nuk arrijne te jene fetar...ndersa sa per shqiptaret e kosoves, me ckam pa une, (dhe smund te pretendoj te jem sh e informuar).. jane mbajtur fort pas fese myslimane per te kundershtuar sllavet, per te treguar qe jane ndryshe, per te ruajtur identitetin


Edituar pėr herė tė fundit nga june nė Wed 12 Mar 2008, 00:20, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 38
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeTue 11 Mar 2008, 15:57

Ah me duket se ketu e keni gabim. Gati te gjitha shtetet ne bote, ne kushtetutat e tyre shtetrore nuk cekin apo nuk zyrtarizojn asnje fe- sekularizimi, ndarja e fese nga shteti. Shqiperija ka pasoja per shkak te korrupcionit, mafise, politikanet e "lodht" etj etj e jo per shkak se jane shpall shtet i pa fe.
Sa i perket te mirave qe ka sjell feja islame, apo ndonje fe tjeter, me thuaj cilat jane ato te mira? Une nuk po i verej.[/quote]

Vetem e harrove ta cekesh se ne as nje kushtetut ne bote nuk ceket se "shteti yne eshte shtet ateist" ky eshte dallimi i nderuar. Te gjith kan te drejte ne praktikimin dhe predikimin e fes ne shtetet qe ju permendet. Vetem pse shteti mbetet i ndar nga feja nuk dmth se eshte kunder fes sikur ka ndodhur ne Shqipri. ky eshte dalimi.

Te mirat e fes Islame
Mer ramjen e mbretėrisė Serbe pas vdekjes sė car Dushanit dhe veēmas pas Betejės sė Kosovės tė vitit 1389, dhe kalimi nė defansivė i Perandorsiė sė Bizantit nė raport me Perandorisė Osmane, e cila lėshoi shtat nė fqinjėsi tė saj, u mundėsoi shqiptarėve qė tė dyndeshin nėpėr qytete dhe ta bėnin gjuhėn shqipe gjuhė dominuese tė komunikimit, pas dobėsimit tė serbishtes dhe tė greqishtes.
Nuk mund tė jetė rastėsi as fakti qė librat e parė nė gjuhėn shqipe u shkruan nė shekullin e XVI, sepse shqipja kishte arritur njė shkallė zhvillimi qė ia mundėsonte tė bėhej edhe gjuhė e shkrimeve liturgjike. Sa pėr krahasim mund tė shėrbejė ky fakt: njė shekull para Gjon Buzukut, Gjergj Kastrioti- Skenderbeu, nė administratėn e vet gjatė tėrė kohės ka pėrdorur vetėm sllavishten dhe latinishten e nė asnjė rast nuk e ka pėrdorur shqipen. Nga ana tjetėr, vetė autori i librit tė parė nė gjuhėn shqipe, Gjon Buzuku, ka shkruar se mė parė nuk kishte libra nė gjuhėn shqipe. Edhe pse Gjon Buzuku ėshtė njė prift katolik dhe librin e shkroi dhe e botoi nėn nxitjen e Kundėrreformės sė Vatikanit, pėr tė parandaluar pėrhapjen e Reformės protestane tė Martin Luterit dhe tė Islamit ndėr shqiptarė, kjo vepėr ėshtė dėshmi se gjuha shqipe nė shekujt XV e XVI tė sundimit osman kishte njohur zhvillim dhe kishte mbėrritur aftėsinė qė tė bėhej gjuhė e shkrimit.

ka edhe me te mira, vetem durim une ti tregoi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
Mo Cushla
Rock'and'Roll
Mo Cushla

Numri i postimeve : 209
Age : 37
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeTue 11 Mar 2008, 21:37

S6,
Per dallim prej teje, per mu nuk ka pushtues te mire.
P. Osmane dihet qe ndamjet i ka bo ne baza fetare e jo komtare. Per to, qe ka mbet edhe sot o kon, katoloki=llatini, ortodoksi=greki, muslimani=turki. Lokja jem deri sa ka dek bonjke "n'kofsha turk" "si t'jom turk" qesi sene. Jon dy Budrika, njo e shkive edhe Budrika turk pa asni turk, po veq qysh me bo dalllimin mes shkive edhe shqiptarve, e atyne nuk ju kane thon shqiptar po turq, se si mysliman shqiptare nuk te ka ngjoft.

Buzuku, Budi, Bogdani etj, prej P. Osmane jon llogarit llatin! Nashte po te kujtohet edhe hapja e shkolles se pare shqipe, ku kerkesen e boni Naimi edhe Samia, amo Sotir Peci e deorzoj edhe ati ju pranu, edhe a din me cillin kusht? Aty me msy vec te krishter po jo edhe myslimant!

Anet negative naj sen? Sigurisht se per ni fetare te devotshem gjithcka qe ka bo P. Osmane osht e justifikushme edhe nuk keni naj koment!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 38
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeTue 11 Mar 2008, 21:49

Nuk jam i sigurt nese e ke lexuar postimin tim te ma hershem.!? po e perseris nje pjes:Nuk mund tė jetė rastėsi as fakti qė librat e parė nė gjuhėn shqipe u shkruan nė shekullin e XVI, sepse shqipja kishte arritur njė shkallė zhvillimi qė ia mundėsonte tė bėhej edhe gjuhė e shkrimeve liturgjike. Sa pėr krahasim mund tė shėrbejė ky fakt: njė shekull para Gjon Buzukut, Gjergj Kastrioti- Skenderbeu, nė administratėn e vet gjatė tėrė kohės ka pėrdorur vetėm sllavishten dhe latinishten e nė asnjė rast nuk e ka pėrdorur shqipen. Nga ana tjetėr, vetė autori i librit tė parė nė gjuhėn shqipe, Gjon Buzuku, ka shkruar se mė parė nuk kishte libra nė gjuhėn shqipe

Shkrimtarėt shqiptarė si Nezim Frakulla, Hasan Zyko Kamberi, Muhamet Ēami-Kyēyku, pastaj rilindasit Naim e Sami Frashėri, formimin e parė e morėn nė shkollat vendėse islame. Gjeneratat e shqiptarėve tė formuar nė kėto shkolla islame, mandej u bėnė ideator dhe ideolog tė krijimit tė kombit shqiptar, si reaksion ndaj projektit nacionalist turkomadh pėr asimilimin e shqiptarėve. Projekti nacionalist turkomadh qė u shfaq nė Perandorinė Osmane me reformat e Tanzimatit tė vitit 1830 ishte nėn ndikimin dhe nėn presionin e shteteve tė mėdha europiane, tė cilat kishin formuar konceptin e kombit-shtet. Reformat e bazuara nė kėtė koncept tė kombit-shtet, u bėnė katalizator i konflikteve brenda muslimanėve qė jetonin nė Perandorinė Osmane, dhe mandej i shpėrbėrjes sė saj.

p.osmane ka pasur nje rol te rendesishem per shqiptaret ne kohen kur feja te ta ishte primare.Por, me ndryshimin e politikave te tyre dhe me rritjen e ambicjeve te tyre kombetare ishin muslimanet e devotshem ata qe ua treguan rrugen me pushk e me barot.
Ne islam kombi eshte i shejt dhe lufta per vatan eshte e shejt. Prandaj perderisa P.Osmane i eshte permbajtur ketij parimi shqiptaret kan pasur dobi nga ajo perandori qe ta ka respektuar kombin gjuhen e kulturen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
Mo Cushla
Rock'and'Roll
Mo Cushla

Numri i postimeve : 209
Age : 37
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeWed 12 Mar 2008, 22:01

M'duhet me te kundershtu!
Gjuha Shqipe osht shkru edhe ma heret, Formula e Pagezimit, per momentin osht shkrimi ma i vjeter qe kemi ne dore, qe osht shume ma i hershem se Buzuku dhe te tjeret. Neve na mbetet me hulumtu ma shume edhe me gjet edhe shume shkrime te shkrume ne shqip.

Dje e pash nje video ne Youtube, ku e pam nje shkrim shqip te shek VI bindeshem me i lashte se ata tjert.
Ata shkrimtaret qe i ceke, kane msu shqip apo osmanisht?
Pse P. Osmane nuk lejoi ose nuk kontriboi qe shkrimet e Buzukut, Budit etj te zhvillohesh edhe te merrnin permasa ma te mdhaja por u ndalen?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 38
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeWed 12 Mar 2008, 22:34

Mo Cushla shkruajti:
M'duhet me te kundershtu!
Gjuha Shqipe osht shkru edhe ma heret, Formula e Pagezimit, per momentin osht shkrimi ma i vjeter qe kemi ne dore, qe osht shume ma i hershem se Buzuku dhe te tjeret. Neve na mbetet me hulumtu ma shume edhe me gjet edhe shume shkrime te shkrume ne shqip.

Dje e pash nje video ne Youtube, ku e pam nje shkrim shqip te shek VI bindeshem me i lashte se ata tjert.
Ata shkrimtaret qe i ceke, kane msu shqip apo osmanisht?
Pse P. Osmane nuk lejoi ose nuk kontriboi qe shkrimet e Buzukut, Budit etj te zhvillohesh edhe te merrnin permasa ma te mdhaja por u ndalen?


Formula e pagzimit eshte ndihmu nga pushtuesi qe ua ndrroj fen (paganizmin) shqiptarve dhe si e till u ndihmu nga po te njejtit.
Shkrimtaret shqiptar kan perparuar ne shum aspekte dhe nuk iu eshte ndaluar nga P.Osmane te shkruajn edhe ne shqip. Kjo eshte njesoj sikur te thuhet pse nuk po na lejojn ne te shkruajm shqip ne universitet Amerikan tani!
Atje meson anglisht por mund ta ndihmosh vendin tend kur te kthehesh eshte e njeta gje.

Po edhe une ekam nje pyetje \: Pse Skender beu nuk shkruajti shqip para se te binin nen sundimin Osman por ne sllavishte( e kam fjalen per letrat qe u shkembyen me vatikanin ne at kohe)?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
MorbidAngel
New Member
MorbidAngel

Numri i postimeve : 52
Age : 38
Location : Prishtine
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeThu 13 Mar 2008, 17:21

@ S6 - koleg/forumist i nderuar, le ti qasemi kesaj teme pa anim fetar.
Kam thene edhe me heret ne komentin tim, feja eshte diqka private, gjdo kush per veti le te beson ne qkado. Ēeshtja kryesore ne ate qe them eshte se feja nuk duhet te perzihet me shtetin. Feja nuk duhet te imponohet nga askush.
ndoshta Skenderbeu ka perdorur ate gjuhe qe kupton vatikani? se ndoshta shqipja nuk ka qene e popullarizuar deri ne vatikan, ne ate kohe.

Me siguri ka shkrime (apo ka pasur) ne shqipen e "lashte" po ato te gjitha jane fshehur, shkatrruar nga okupuesit e ndryshem si P. Osmane e te tjeret . Menyra me e mire e asimilimit, apo shkatrrimit te nje kombi eshte kjo:
1. Ndalimi i shkollimit ne gjuhen amtare
2. Vrasja/perndjekja e intelektualve (njerzve te shkollum) nga ai vend
3. Imponimi i fese se okupuesit
4. Martesa me gjinin femrore te atij kombi
e shume tjera, keto menyra jane perdorur kunder shqiptareve dhe per kete ne kemi tri fe (katolike, muslimane,ortodokse) e nuk e dime se cila ishte feja jone ne te vertet, nuk e dime me siguri se kur eshte perdorur gjuha shqipe, nuk kemi dmth fakte bindese per te pohuar se jemi populli me i lashte ne ballkan dhe se territori Ilir/SHqiptar shtrihet gati ne gjithe ballkanin. Po si ta deshmojme kete? shume veshtir, sepse qeta Osmanlinjet i kane shkatrruar te gjitha per 500 vjet, sllavet e god knows who else.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 38
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeThu 13 Mar 2008, 21:51

Askush nuk po thot se feja duhet imponuar! Feja ne vete permban tolerancen dhe ne ajetet kuranore urdherohemi te jemi tolerant. Fakti se Iliro-shqiptaret e ndrruan fen eshte nje fakt qe i ndodhi shume popujve apo te gjith popujve. Edhe perandorit me te mdha ne bot e ndrruan fen: Romaket e ndrruan po ashtu Bizantinet po edhe perandori te tjera. Ne mendoj se duhet et fokusohemi ne at se cila nga keto fe ndikoj negativisht e cila pozitivisht ne kombin ton. Pse ne e kemi ndrruar fen kemi bere shume mire(paramendo sot te besohet nje idhull per zot!?!?!) pasi qe kjo dmth avancim dhe pranim i se vertetes siq bene edhe shume popuj tjer.

Ajo qe thua se feja Islame i shkatrroi shkrimet e gjuhes nuk ka kurfar argumenti dhe nuk qendron ai eshte mendim i yti dhe ke te drejt te mendosh si te duash por ktu po flasim duke u bazuar ne argumente e jo ne hamendjet tona.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
MorbidAngel
New Member
MorbidAngel

Numri i postimeve : 52
Age : 38
Location : Prishtine
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeThu 13 Mar 2008, 22:53

"Feja ne vete permban tolerancen dhe ne ajetet kuranore urdherohemi te jemi tolerant. "- aha tolerant si ata qe po vrasin njerz cdo dite, ne emer te zotit. cheers


"Ajo qe thua se feja Islame i shkatrroi shkrimet e gjuhes nuk ka kurfar argumenti dhe nuk qendron ai eshte mendim i yti dhe ke te drejt te mendosh si te duash por ktu po flasim duke u bazuar ne argumente e jo ne hamendjet tona.[/quote]"

Jo feja, po turqit, e turqit kane fe muslimane. po jo vetem keta, por edhe slavet, e te gjithe ata qe kane okupuar territoret tona.
ne interesin e tyre primar ka qene te i nenshtroj popullaten dhe ti imponojn fene, zakonet, gjuhen. normal si nuk egziston kurfar argumenti se i kan kall e prish, se me i pas pas ato na ishim kone zotrues te tokave tona qe i kemi ne kroaci, mal te zi, maqedoni etj etj i kishim pas si me "tapi" . neve kane dasht me na mohu egzistencen si popull gjithe keta barbar qe na kan okupu me shekuj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 38
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeFri 14 Mar 2008, 15:59

Dallimi ne mes te Fes dhe Njeriut

Ne parim feja Isleme permbman ne vete tolerancen dhe urdherohemi te jemi tolerant.
Nuk dmth se nje Musliman ben vrasje tash ate e paska urdheru feja. Kjo eshte sikur nje ngases makine ben shkelje te rregullave po ne nuk mund te themi se e ka urdheru ligji i vendit ti ben shkeljet. Individet nuk pasqyrojn domodso edhe ligjin Islam.

Se islami eshte fe e tolerances mund ta shohesh me se miri te shqiptaret.
"Ata qe po vrasin njerez" kjo eshte nje qeshtje politike shume e komplikuar dhe komplekse.
Se pari nuk e di se pse ku e keni fjalen por, nese menoni ne lindjen e mesme duhet ditur se ato vende jan te okupuara. Lufta per vatan (sikurse te ne) eshte e shejt dhe shume e logjikshme. vrasjet ne mase jan te ndaluara me Islam dhe dihet se ato i bejne sherbime te ndryshme qe veprojne ne ato teritore(p.sh. ne kosove per qellime te ndryshme sherbimet e vendeve te ndryshme ne raste te caktuara montonin bomba edhe ne makinat e osce etj.)

Pastaj mos harro se turqit e kan pasur nen perandorin e tyre vendin ton per 500 vite dhe kan pasur mundesi te na asimilojn dhe te na e ndrroj gjuhen por nuk e kan bere apsiqe nuk a qen parim i tyre asimilimi. Ne fakt rilindasit tan jan shkolluar neper medereset e turqis dhe kan mare dituri te cilen e kan sjellur ne vendin ton dhe prej tyre u hapen shkollat shqipe.
Ddeshmi e pamohueshme se populli shqipetar ka pasur raporte te mira shume me turqit eshte edhe faki se dikun 40 kryeministra P.osmane i ka pasur shqiptar. mos te flasim per komandant (komandanti me i suksesshem i flotes detare te P.O. ishte shqiptar)
Dhe krejt ne fund "turqit Musliman" si i quan i ju, jan shteti i pare qe po e pranojn Kosoven Shtet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
Mo Cushla
Rock'and'Roll
Mo Cushla

Numri i postimeve : 209
Age : 37
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeFri 14 Mar 2008, 23:23

Sa je i sigurte kur thu se ne kohen e Skendebeut nuk osht shkru shqip?
Nese nuk e din Dhimiter Frangu osht kan bashkepunetor i ngushte i Skenderbeut, edhe ka shkru shqip, per qato edhe e njofim.

Pra aj ka shkru shqip, se ka pas munsi, jo se e kane lon osmant, harro at sen. Tash nuk po du me vnu ni paralele mes sllave edhe osmanve joa ata ma te mire jo ata ma te kqi, per mu njejt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
Jimmy James
Rock'and'Roll
Jimmy James

Numri i postimeve : 129
Age : 30
Location : earth
Registration date : 03/01/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeFri 14 Mar 2008, 23:27

krejt okej, po a ka noj fakt qe o shkru shqip perpos frangut. qe ka shkru me pas/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
s6
New Member


Numri i postimeve : 20
Age : 38
Location : pr
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeMon 17 Mar 2008, 17:08

Shiqo, ne nuk kemi nevoj te flasim me tensione pasiqe kemi te drejt te mendojm secili ne menyren e vet. Por eshte mire kur diskutohet te meren parasysh dokumentet si argumente. Ku ka dokument ma te mire se fakti qe te gjitha letrat e shkembyera ne ate kohe ne mes te Skenderbeut dhe Vatikanit ishin ne Sllavisht.!?

Pastaj libri i pare shqip u shkrua ne kohen e P.Osmane edhe ate nga nje prift.
Po eshte mire te mos harrojme se ketu po flasim per fen te shqiptaret, dhe roli i fes te shqiptaret neper periudha te ndryshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.fty.com
Mo Cushla
Rock'and'Roll
Mo Cushla

Numri i postimeve : 209
Age : 37
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeTue 18 Mar 2008, 23:43

S6,
Komentonaj pak punen e Dh. Frangut, njeri i cilli ton kohen o kon afer Skenderbeut edhe na e njofim si njeri qe ka shkru shqip.

Edhe ajo puna e letrave edhe korrespodencave qe je tke qaty. Nese sot qeveria e Kosoves i qon leter Uashingtonin nuk i shkrun shqip po anglisht, e krejt varet se me kon ki raporte. E letrat ne sllavisht qe po i permen, mos e harro Raguzen qe ka pas raporte te mire me ta S. Beu.

Periudhen e Skenderbeut e kane karakterizu luftrat dhe jo jeta luksoze. Nuk ka pas far konsolidimi aj shtet, nuk osht zhvillu arsimi se nuk ka pas gjasa, tu e dite se kunder kujt ka luftu.

Tash edhe dicka. Simas asaj qe po thu ti po na del se P. Osmane i ka stimulu qe ata me shkru shqipne? C'mon.

Pse athu, ton ky popull met analfabet me mbi 90%, kur pushtues o kon turku? I ka shkollu ne Shqipni neper Xhamia mi ba hoxhallar se nuk ka pas shkolla tjera.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
Mo Cushla
Rock'and'Roll
Mo Cushla

Numri i postimeve : 209
Age : 37
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeTue 18 Mar 2008, 23:44

Dokumenti i par shqip mirret Formula e Pagezimit, amo kohen e fundit osht gjet edhe nji shkrim shume ma i vjeter, i shek XIII ne Manastririn e Ohrit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
Molosi
Rock'and'Roll
Molosi

Numri i postimeve : 111
Age : 38
Location : Gjilan
Registration date : 24/03/2008

Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitimeTue 25 Mar 2008, 02:09

Per nje tradite te shkrimit te shqipes para shek XV, flasin edhe disa deshmi tjera te terthorta....Kleriku francez Gurllaume Adae (1270-1341), i cili sherbeu per shum kohe (1324 - 1341), si kryepeshkop i Tivarit dhe pati mundesi ti njifte mire shqipetaret, ne nje relacionme titull "Directorium ad passagium faciendum ad terrom sanctam", derguar mbretit te Frances Filipit VI Valua..nder te tjera shkruan "Sado qe shqipetaret kane njje gjuhe te ndryshme nga latinishtja, prapeseprape, ata kane ne perdorim dhe ne te gjithe librat e tyre shkronjen latine"...Pra ky autor flet per libra ne gjuhen e shqipetarve, duke dhene keshtu nje deshmi se shqipja ka qene e shkruar para shek.XV.......
Edhe humanisti i shquar Marin Barleti, ne vepren e tij "De obsi dione scordensi" ( mbi rrethimin e Shkodres), botuar ne Venedik me 1504, duke folur per qytetin e Shkodres, ben fjale per fragmente te shkruara" in vernacula lingua"..d.m.th ne gjuhen e vendit, te cilat flasin per rindertimin e qytetit te Shkodres......edhe besoj se arkeologjia do te gjej diqka nga keto shkrime te mehershme, pasi dyshohet se ka libra e shkrime te mehershme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Feja dhe shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Feja dhe shqiptaret   Feja dhe shqiptaret I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Feja dhe shqiptaret
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Without Music :: Teologji-
Kėrce tek: