Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Alice In Chains

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Maynard
Rock'and'Roll
Maynard

Numri i postimeve : 159
Age : 38
Location : Eon Blue Apocalypse
Registration date : 04/01/2008

Alice In Chains Empty
MesazhTitulli: Alice In Chains   Alice In Chains I_icon_minitimeMon 10 Mar 2008, 07:40

grupi ma i mir per mu nGrunge.. teper tfort.. krejt senet tforta.. jery cantrell mo.. a i ngoni ju a ju pelqejn?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.toolband.com
MetallicA UnioN
Jr Roller
MetallicA UnioN

Numri i postimeve : 68
Age : 30
Location : MontAin With JAMES
Registration date : 09/03/2008

Alice In Chains Empty
MesazhTitulli: Re: Alice In Chains   Alice In Chains I_icon_minitimeMon 10 Mar 2008, 19:13

Do sene ja kom ngu ma heret tasht ma pak edhe pse i ngoj apet disa disa....
Per mendimin tem mire jon
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.rockscream.net
Maynard
Rock'and'Roll
Maynard

Numri i postimeve : 159
Age : 38
Location : Eon Blue Apocalypse
Registration date : 04/01/2008

Alice In Chains Empty
MesazhTitulli: Re: Alice In Chains   Alice In Chains I_icon_minitimeMon 10 Mar 2008, 22:17

teper tmir.. albumet Dirt ,Facefilt..Alice in Chains.. tani Jar to Flies.. nqeto bile jon nutshell edhe no excuses qe i bojn nMTV Unplugged.. qe mkallin teper.. ska fjal per ta.. si nvokal si ngitare e krejt..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.toolband.com
Alice
New Member
Alice

Numri i postimeve : 7
Age : 29
Location : In Time
Registration date : 13/03/2008

Alice In Chains Empty
MesazhTitulli: Re: Alice In Chains   Alice In Chains I_icon_minitimeThu 13 Mar 2008, 02:14

pom vjen keq shum qe un se kom un ket tem Razz
e kom bo 1 biografi t tynve e kom pas qit edhe n rocksonte pe qes edhe qetu nese ska problem Smile

Biografia e Alice In Chains
1987 viti i mrekullueshėm ku u kriua grupi Alice In Chains. Krejt kjo filloi nė Seattle,WA nė njė fest. Ku aty ishte edhe gitaristi shum i talentuar Jerry Cantrell ku edhe takoj Layne Staley qe kishte njė zė tė mrekullueshėm. Layne ishe i perfshirė nė njė grup i cile ishte i bajat. Kur ai e takoj dhe i shkoj mirė me Jerryn atė natė, Jerry japi njė ide tė mirė qė ata mund tė fillojnė njė grup sė bashku. Layne pranoj. Tani ata jan dy.
Jerry e njohu njė njeri me emrin Mike Starr i cili pranoj pėr tė luajtur bass nė grupin e ri. Tani krejt qa i nevojitej ishe njė bubnjar(Layne mund tė luante por si e njihni ju ai ka deshir tė jet vokalist) fatmirėsisht Mike njihte Sean Kinney, njė bubnjar te mirė i cili shkonte me motren e Mike-it.Ata vendosen qė bendi tė quhej Alice ‘n Chains. Dita madhėshtore e tire ishte me 5 Gusht 1987.
Pas kėsaj me pak fjalė ata ishin tė njohur si Diamond Lie. Por sigurisht ata e quajten veten Alice in Chains.Mė vonė ata filluan tė bashkpunonin me Columbia Records. Kėnga e tyre e par titullohej “We Die Young” e cila u realizua nė 1990. Pak muaj mė pas realizuan albumin e tyre tė pare te quajtur “Facelift”. Kėtė album e dėrgoj nė maje tė top list-ave kėnga “We Die Young”.
Nė Westminster ishte turneu i tyre i parė i cili ndodhi pak muaj pas realizimit tė “Facelift”.
Turneu i tyre i parė pas realizimit tė albumit “Facelift” u mbajt nė Seattle mė 22 dhjetor. Nominimi i tyre i parė amerikan ishte nė janar te vitit 1991 kur ata ishin artistat mė tė favorizuarit pėr Heavy Metal. Fatkeqsisht ata humbėn. "Man in the box" ishe kėnga e tyre e parė solo. Kjo ishte dalja e parė e tyre nė MTV
Alice In Chains morėn pjesė nė filmin “Singles” ku kėnduan kėngen “Would” nė njė kafiteri.Pėrveq kėsaj ata bėn njė turne bashk me Megadeth nėpėr Europė pėr herė tė parė.Ata pranuan tė nominohen nė Grammy pėr “Best Heavy Metal Performance”. Por ata humbėn sėrisht.
Pas kėsaj AIC ishin “Clas of The Titans” nė turenun me Slayer. Ata bėnė debat nė televizionin ABC per show-n “In Concert”. Pas kėsaj bėnė njė turne pėr 1 muaj tė shoqėruar nga Van Halen. Facelift ariti majat reth Shtatorit tė vitit 1991. Gjatė pushimit tė turneut tė tyre nė nentorė ata e inqizuan albumin e tyre tė dytė. Albumi u titullu SAP, njė emėr I jepur nga Sean Kinney.
Pranvera 1992 ishte diqka e merituar nga pushimi i AIC. Ata i kushtuan vėmendje realizimit tė Dirt. Ishte realizuar nė shtator. “Would?” ishte realizimi i parė i veqantė. “Angry Chair” e shoqėroi. Nė kėto pikė, Layne theu kėmbėn dhe nė turnirin me Ozzy-n pėrdori karocė invalidėsh.
Lollapalooza ishte fokusi kryesor i verės 1993. Pas kėsaj, ata ralizuan njė kėngė tė re “Jar Of Flies”. Pastaj ata ishin nė turneun e “Down In Hole” i cili zgjati 6 javė. Nė kėto pikė, “Down In Hole” ishte realizuar i vetėm. U realizua njė video pėr kėtė kėngė tė mirė. Pėrfundimisht, “Them Bones” ishte realizuar si njė numėr i fundit nga “Dirt”. Nė filmin “Last Action Hero” ishin edhe 2 kėngėt e Alice In Chains “What The Hell Have I?” dhe “A Little Bitter”. Dhe u bė edhe video per “What The Hell Have I?”
AIC bėnė albumin e tretė nė Prill tė 1995. Pas afėr katėr muajsh rezultati ishte njė album ma i rėndė e ma i vėshtirė qė fillimisht ėshtė titulluar “Tripod”. Qeni nė foto tė albumit ishte inspirimi nga njė qen qe kur Sean shperndante gazeta ie kishte ndjekur. Ai u realizua nė Nėntor 1995.
Ata u nominuan per Grammy por humbėn sėrisht. 1996 AIc performuan nė njė natė special, David Letterman, dhe njė show pėr MTV Unplugged. Ata hapėn katėr show pėr Kiss nė turneun e tyre.

Mė 20 prill 2002, trupi I Layne Staley ishte gjetur nė apartamentin e ti pas pesėmbėdhjet ditėsh dhe nė trupin e tij u gjet njė dozė e kokainės dhe heroinės. Pra ai vdiq me 5 prill tė vitit 2002.

By: Arbe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.AliceInChains.com
vaLton_Floyd
Jr Roller
vaLton_Floyd

Numri i postimeve : 79
Age : 30
Location : Rep. of Peja
Registration date : 06/03/2008

Alice In Chains Empty
MesazhTitulli: Re: Alice In Chains   Alice In Chains I_icon_minitimeThu 27 Mar 2008, 00:40

kta jon llegenda Razz me kta thjesht e thej albumi Dirt shume o kapak e sidomos Unplugged qe e kan shume o fantazi , muj me thon nder Unplugged ma t`mira Very Happy

Would? , Down In A Hole , Angry Chair , Rooster , Nutshell - i cant live without those songs Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Alice In Chains Empty
MesazhTitulli: Re: Alice In Chains   Alice In Chains I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Alice In Chains
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Music :: Metal :: Gothic / Doom-
Kėrce tek: