Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Jimi Hendrix

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Maynard
Rock'and'Roll
Maynard

Numri i postimeve : 159
Age : 38
Location : Eon Blue Apocalypse
Registration date : 04/01/2008

Jimi Hendrix Empty
MesazhTitulli: Jimi Hendrix   Jimi Hendrix I_icon_minitimeMon 10 Mar 2008, 06:56

Cka menoni per llegenden?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.toolband.com
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Jimi Hendrix Empty
MesazhTitulli: Re: Jimi Hendrix   Jimi Hendrix I_icon_minitimeTue 11 Mar 2008, 05:57

qe ish mjeshter i kitares..dhe kish aftesi te kufizuara vokale..me pelq kenget: voodoo child, foxy lady dhe little wing...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
El Zeppelin
Rock'and'Roll
El Zeppelin

Numri i postimeve : 126
Age : 33
Location : Gjilan
Registration date : 03/01/2008

Jimi Hendrix Empty
MesazhTitulli: Re: Jimi Hendrix   Jimi Hendrix I_icon_minitimeTue 11 Mar 2008, 06:48

mendoj se dha maksimuin e tij ne kitare,ka nje merite jashtezakonisht te madhe ne hapjen e horizonteve te reja qe nuk ishin te njohura me pare,pra arriti kulminacionin.Ne ekstremizimin e tij muzikor u gershetuan shume gjera si elektrifikimi,amplifikimi,bluesi,jazzi,manovronte me gishtat e tij Smile> me nje fjal kitarja e tij ishte nje fabrik qe leshonte tinguj te ndryshem dhe te shumt qe t'krijon pershtypjen se ka edhe simfoni mbrapa:P.
..trajektorja e tij e shkurtet dhe e plote i dha kuptim te plote figures Hendrix !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Jimmy James
Rock'and'Roll
Jimmy James

Numri i postimeve : 129
Age : 30
Location : earth
Registration date : 03/01/2008

Jimi Hendrix Empty
MesazhTitulli: Re: Jimi Hendrix   Jimi Hendrix I_icon_minitimeTue 11 Mar 2008, 23:44

(November 27, 1942 – September 18, 1970)
Jimi Hendrix Jimi_Hendrix_by_waldron1

Ka afer 37vjet qe ka vdekur fizikisht, ndersa dashuria per te rritet ne zemrat e te gjith adhuruesve te gitares dhe adhuruesit e rrymes se tij muzikore.
Emri i tije i plote James Marshal Hendrix Lindi me 27 nentor te 42-tes,shumicen e kohes kur ishte fmije e kaloji tek gjyshen. Nena i vdiq kur ishte 15vjec, koh kur Jimi kishte filuar muziken. Ne 17 vjeq u kyq ne ushtri si vullnetar....

(po flas per krijimtarin se ajo m'pelqen me shum)... Pas zbulimti t'talentit
tij, ai impresionoi t'gjith qe e degjonin performancen e tij, kishte
nje bashkpunim pas 65-tes. me bassistin e Animals, nje grup folk-rock i
faamshem i asaj kohe. pasi shkoi ne londer ai shkonte vijes se muzikes se jimmy pages, Jeff beck-ut, claptionit e shum te tjerve.
Pas nje kohe formoi "the Jimi Hendrix Experience" ,ishte fantastik,
kishte turne neper evrop e shum performanca tshkelqyeshme...
-67-ta ishte shendritja e tij, 4 single. 2 albume ne tregun britanez dhe atee amerikan(Are You Experienced?(maj 67) dhe (Axis: Bold As Love)).
Karakteri i tij ne sken shpesh ishte agresiv dhe shoqerohej me djege te gitares se tij
Ne 67 ishte performues ne Monterey pop festival . (performanc e shkelqyshme)
Ne 68-ten lancoi "electric Ladyland " me dy keng te paharushme All long
the watchtower the voodoo chile.alumi me i mir teknik dhe me tekste shum mistke.
Ne ver te69-tes, ishte pjesmars dhe interpretues i fundit i woodstockut,me i pelqyeri ne woodstock pej meje, ishte babai i gitares thjesht.
Pas woodstockut kishte nisur nje projket me Billy Cox dhe Buddy Miles ,nje album live me performanca neper evrop, qe quhej Band of Gypsys, projekti i dyt pas are u experienced. ishte edhe grup njefarmnyre, i deshtuan shum kontrata me sponzoret ne evrop per shka se ishte lodhur nga droga dhe sishte ai i vjetri, koncertet dhe studioja ishin gjera qe duhej tbente per shkak te kontratav dhe parave. Ishte shpenzues i madh ne vetura alkool dhe drog. projekti Band Of Gypsys u lancua pas vdekjes se tij si dhe perpunimi i voodoo chile, nje singel.
Poashtu ne ver te 70-tes kishte nisur filmi Rainbow Bridge , film me koncerte dhe intervju me Jimin, edhe ky u lancua pas vdekjes ttij edhe pse su realizua i teri...
Vitet e fundit i kaloi Me Moniken, nje vajz nga germania. E dashura e tij.
Harrova se Jimi ishte nje luftues lufte:P, racizmi...
Ai perkrahte fushatat per paqe, kunder luftes dhe kunder racizmit, (ishte antar i panterave te zeza)

me 17shtator te 1970 , ai vdiq, nje qast i rend per njerzimin sipas meje.
Ka disa supozime per vdekjen e tij,Monika e dashura e tij ishte e shtrir me te qastin kur ai skishte vetdije, ne sajta te netit thuhet se vdiq nga shum pilula gjumi qe kishte pir ose nga droga. ne deklaraten e dhene ne polici figurron vetem emri i Monikes . te dashures se tij, Ku ajo deklaron qe e ka gjetur tvdekur dhe ka gjetur me pas nje pako te pilulav qe kishte pir, Pas nje hulumtimi te disa te rinjeve nga nje unvs ,qe kerkuan hapjen e dosjeve te CIA-s, dhe ne nje intervist te nje gazetari qe gjindej ne dosje, Intervist bere Mjekeve qe ishin futur ne dhomen e Jimit te paret ...- Thuhet Qe e dashura e tije ska qen aty dhe ne gjoksin e tije kishte vere te kuqe dhe kishte fytyr te lar nga vera... Pas ekzaminimt mjeksor ne mushkrit e tij eshte gjetur Ver e kuqe(qe dmth ka pir ver me hund). Dhe besohet qe eshte mytyr nga vera.Un menoj qe esht vrar nga sherbimet e fshehta te asaj kohe sepse ishte mbrojtes i te drejtave te zive dhe antare i panterave te zeza. pjestaret e te ciles u vrane nje nga nje.

Ai hapi rrugen dhe eshte inspirimi i ndoshta te gjith gitaristeve, ai zbuloi pedalet per gitar, ai boni solot me te mira, ai ishte gjeniu i muzikes, pa dit me lexonte nota nxori notat qe as gitaristet me te shkolluar sdinin ti thurnin, Ai esht thjesht Zoti i gitares,

Performnca e tije ne monterey festival, woodstock mkall krejt,kanget e tije Hey joe, voodoo child, purple haze, etc etc i kom ntop 20
Ai osht vet muzika.


RIP, to hendrix

Jetoi 27 vjeq Amo hala ska vdek, kenga dhe gjerat qe i la ende mbajn boten pezull.


Edituar pėr herė tė fundit nga Jimmy James nė Fri 04 Apr 2008, 23:50, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Maynard
Rock'and'Roll
Maynard

Numri i postimeve : 159
Age : 38
Location : Eon Blue Apocalypse
Registration date : 04/01/2008

Jimi Hendrix Empty
MesazhTitulli: Re: Jimi Hendrix   Jimi Hendrix I_icon_minitimeTue 11 Mar 2008, 23:52

Teper postim i mire per Jimin.. teper permledhje e mire e lexova krejt.. hallall.

RIP Hendrix.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.toolband.com
MorbidAngel
New Member
MorbidAngel

Numri i postimeve : 52
Age : 38
Location : Prishtine
Registration date : 10/03/2008

Jimi Hendrix Empty
MesazhTitulli: Re: Jimi Hendrix   Jimi Hendrix I_icon_minitimeThu 13 Mar 2008, 21:35

feels like i'm sitting at the bottom of a grave..

shume keq qe njerzit si Henrix e mbarojne jeten keshtu, paramendone po te ishte ai gjalle se cfar ndikimi do te kishte ne muzike.

foxy lady, hey joe, wodoo child etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
Rock around the Clock
Rock'and'Roll
Rock around the Clock

Numri i postimeve : 130
Age : 30
Location : Hamburg
Registration date : 22/02/2008

Jimi Hendrix Empty
MesazhTitulli: Re: Jimi Hendrix   Jimi Hendrix I_icon_minitimeFri 21 Mar 2008, 00:04

Nqs do kishte ndo1 kohe qe do dashuroja ta jetoja, ahh.. ne kohen e Jimit .Te gjitha i ka thene Rasta Smile per mua "Hey Joe" ben pjese ne top-List.

p.s El_Zeppelin ajo fotoja jote e tregon super te gjalle,hiqe me mire..... Sad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
vaLton_Floyd
Jr Roller
vaLton_Floyd

Numri i postimeve : 79
Age : 30
Location : Rep. of Peja
Registration date : 06/03/2008

Jimi Hendrix Empty
MesazhTitulli: Re: Jimi Hendrix   Jimi Hendrix I_icon_minitimeMon 24 Mar 2008, 21:18

Baba i Gitares Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
El Zeppelin
Rock'and'Roll
El Zeppelin

Numri i postimeve : 126
Age : 33
Location : Gjilan
Registration date : 03/01/2008

Jimi Hendrix Empty
MesazhTitulli: Re: Jimi Hendrix   Jimi Hendrix I_icon_minitimeSun 30 Mar 2008, 00:26

Rock around the Clock shkruajti:
Nqs do kishte ndo1 kohe qe do dashuroja ta jetoja, ahh.. ne kohen e Jimit .Te gjitha i ka thene Rasta Smile per mua "Hey Joe" ben pjese ne top-List.

p.s El_Zeppelin ajo fotoja jote e tregon super te gjalle,hiqe me mire..... Sad

eh kjo foto eshte sh e mire,iu pershtatet kesaj stine pasi qe marsi eshte muaji me liriku,perderisa sythet e pemeve me gishtat e brisht tregojn fillimin e pranveres njeriu ndjen perlindjen e tij shpirterore ku dhe shpalosen hiret e tij me mire se ne cdo kohe...


can you see me ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Rock around the Clock
Rock'and'Roll
Rock around the Clock

Numri i postimeve : 130
Age : 30
Location : Hamburg
Registration date : 22/02/2008

Jimi Hendrix Empty
MesazhTitulli: Re: Jimi Hendrix   Jimi Hendrix I_icon_minitimeFri 04 Apr 2008, 17:42

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Jimi Hendrix Empty
MesazhTitulli: Re: Jimi Hendrix   Jimi Hendrix I_icon_minitimeFri 04 Apr 2008, 21:48

me verte eshte foto sh e bukru ajo e ikones se elit.....sh sh shprehes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Jimi Hendrix Empty
MesazhTitulli: Re: Jimi Hendrix   Jimi Hendrix I_icon_minitimeSun 13 Apr 2008, 06:08

te de javu kete te premte, skender sherifi, ish fans i hendrix..ka fol sh bukur per te...sipas tij hendrix kish pas ndikim te madh ne poezine e tij..
"gjeni qe sju mjaftonte toksorja e kerkonin yjet , hyjnoren, qiellin"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
El Zeppelin
Rock'and'Roll
El Zeppelin

Numri i postimeve : 126
Age : 33
Location : Gjilan
Registration date : 03/01/2008

Jimi Hendrix Empty
MesazhTitulli: Re: Jimi Hendrix   Jimi Hendrix I_icon_minitimeSun 13 Apr 2008, 06:48

june shkruajti:
me verte eshte foto sh e bukru ajo e ikones se elit.....sh sh shprehes
falenderoj jimmy jamesin per kete foto,ai e ka perpunu Cool .

edhe une mbreme pash at emisonin,'...por nuk arriten ti kapin ato'.sikur ti jepej kohe me sh te fliste per Hendrixin ai ishte ne gjendje me fol gjith naten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Jimi Hendrix Empty
MesazhTitulli: Re: Jimi Hendrix   Jimi Hendrix I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Jimi Hendrix
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Music :: Psychedelic-
Kėrce tek: