Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Nirvana

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnathemA
New Member
avatar

Numri i postimeve : 5
Age : 27
Location : Here
Registration date : 24/08/2008

MesazhTitulli: Nirvana   Sun 24 Aug 2008, 15:19

Epo per mua grupi me i mir grunge qe ka ekzistu ndonje here
Mpelqeeeeeejn shuuuum shuuuum
R.I.P Kurt Cobain
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Churchill
Jr Roller
avatar

Numri i postimeve : 121
Age : 27
Location : Gjilan
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Nirvana   Mon 25 Aug 2008, 18:30

Budallakiat e ktij se kane lane me mete gjalle hala, perndryshe ky osht legjende e Grunge.
Kush don me lexu, qetu e keni biografine e Kurt Cobain Wink

Kurt Donald Cobain (February 20, 1967 - April 5, 1994)

Kurt Donald Cobain Ishte lider i bendit rock muzikes grunge Nirvana bashk me Dave Grohl and Krist Novoselic.Ai ishte i martuar me Courtney Love (vokaliste dhe gitariste ebndit Hole),me Courtney pate nje vajz e cila quhej Frances Bean Cobain.
Cobain lindi ne Hoquiam, Washington dhe kaloi shume kohe ne Aberdeen, Washington.Ai u shperngul ne Seattle ne vitin 1985.
Ai ishte i njohur me kengen "Smells Like Teen Spirit".Po ashtu shkroi kengen "Lithium",kete kenge e shkroi per drogen.
Cobain ka qene gjithmon i nxitur per rock muziken per grunge muzik nje zhanderr qe ne vitet e 80 - ta kan qene kunder gjer ne stadiumet e rock-ut e deri te top bendet metall ku shtjelloj imazhe te reja dhe shfaqje te reja.
Cobain ishte ne depresion dhe ne nje mjegull te heroines (drog),kryen vetvrasje ne moshen 27 vjeqare me nje shtypje te gembezes se shotgunit ne gojen e tij.Trupi i pa jete i tij eshte gjetur ne shtepin e tije von mbas tre dite nga disa mirmbajtes te shtepis.
Fzikisht dhe psiqikisht Cobain ka qene shume larg me dozat e tij me heroin dhe heroina ishte ne tere trupin e tij ai nuk do te kishte pasun shpetim.Do ta vriste ajo edhe po te jetonte.
Vdekja e tij i inspiroj shume dokumente dhe teori te shumta lidhje me vdekjen e tij sipatizore.Ne shume teori thuhet se te gjithe fajin e depresion te bashkortit ka faj gruja e tij Courtney Love.Shume filma kan qen ne tematik te jetes bashkortore te Kurt dhe Courtney.
Teoria e vetvrasjes se tij shkoj larg midis fansave te Kurtit shume prej tyre te cilit kurr nuk e aprovuan martesen e tij ne pune te pare.
Eshrat e Cobainit jan shperndar e treta e tyra jan ne Buddhist e treta tjeter ne New York,dhe nje tjeter pjes jan te varrosura ne Wishkah River, Washington State,kurse pjesa e mbetur jan me te gruan e tij Courtney Love.
Nirvana
Cobain mori nje Gitare nga xhaxhai i tij ne moshen 14 vjeqare.Ai pati nje koinfidenc te zgjidhte per nje bicikell apo nje gitar,ai zgjodhi gitaren.Prej ateherit ai u mundua te krijoj bende me shoket e tij,duke i ushtruar kenget e AC/DC dhe Lez Zepelinave.
Kur ai u shperngul tek mami ne shkollen e mesme,ai gjeti veten te pa shoqruar ne muzik sepse asnjeri nuk kishte talent per muzik.
Me vone ne shkollen e mesme takoi Krist Novoselic,nje moshatar (bashkqytetar) qe perkushtohet ne muziken rock/punk.Me von Cabain u merzit duke bind shokun e tij Novoselic duke i dhene nje rekorder (kaset) me kenget e grupit te me parshem,Fecal Matter.
Me von pas shume muaj ai ra ne dakord duke formuar bendin NIRVANA.
Vitet e para per NIRVANA dhe antaret e bendit Novoselic and Cobain gjeten veten e tyre zote shtpie.Evuantalisht Bendi beri nje ndryshim te madh duke e inqizuar albumin e tyre te pare Bleach,bublikim ne Sub Pop Records ne vitin 1989.
Megjithat Bendi pesoi ndryshime te medha ne stilin e tyre me ardhjen e Dave Grohl.Me Grohl bendi gjeti sukses te madh ne vitin ne vitin 1991 major-label debut, Nevermind.
Cobain luftoi per te pajtuar per suksesin me te madh te NIRVANA - se me popullin e nėndheshėm.Ai u ndih i perndjekurnga mediat e ndryshme duke thene ne media shume i merzitur me keqeardhje se ata njerze qe duan te behen fans te bendit por ku nuk e din
kuptimin e mesazhit ne kenget tone.Per Cobain ka qen nje incident kur degjoi qe dy meshkuj dhunan nje femer duke kenduar kengen e tyre "Polly".Cobain vazhdoi episoden ne pershkrimin ne albumin "Incesticide". Vitin e kaluar nje vajz eshte dhunuar nga dy meshkuj
duke kenduar kengen tone "polly",pata nje kohe te veshtir per armembajtje duke besuar qe ne ate plankton ishte kenga jone.
Me falni por kjo eshte qka ndjeje.

Jeta Martesore

Cobain dhe Love u martuan ne Hawai,Cobain u taku per here te pare me Love ne nje koncert ne vitin 1989.Pas nje viti,duke mesuar nga Dave Grohl se Kurt Cobain dhe Love ishin te lidhur,Courtney filloi ta ndjek Kurtin.Pas disa Javė bashke serishte te ndame ne Lidhjen e Kurtit.
Ata dy gjeten veteveten ne baze te zgjedhurne lidhje me marrje droge.Ne kohen e Nirvana 1992 koncertin Live qe paten ate nate ajo kuptoi se ishte shtatzan me Kurtin.Disa dite me vone ne turenun e Nirvanes ne Australi e hene ne Shkurt ne daten 24 viti 1992 Cobain u martua me Love
ne Plazhen Waikik ne Hawaii.Me 18 Gushte Lindi e vajza e Kurtit me emrin Frances Bean Cobain.Me emrin e mesem e pagezoi Kurti duke thene se duke shikuar ate si femijen e pare te tij.Emri i saj ishte Frances McKee of The Vaselines prej asaj kohe Cobain ishte nje i Adhuruar nga fansat e tij.
Dashuria ishte jo e popallaziruar per Nirvanen nga fansat.Kritika e Kurtit ishte se si te behej i famshem duke shpresuar qe te behet i famshem.Kritica qe krahasoj Cobain te John Lennon ne krahasim me Love to Yoko Ono.Zhurme duroj dhe ne ate kohe shkroi shumicen e kengeve ne perparim te asaj
vrime te madhe me Albumin "Live Through This".Megjithat perveqe trazimit te ashper "Asking for It" qe Cobain te permbaj te kendoj si Vokal,nuk ka shume evidenc qe te vertetoj apo te pohoj.Eshte mire te thuhet se pas suksesit midis Nirvanes dhe Nevermind,te dyja bendet kishin sukses me reklamimin.
Ne fakt bendi me i sukseshem ishte Hole ne clubet per'rreth ne muajt e ardhshemme Bendin November u publikua.
Ne vitin 1992 artikulli Vanity Fair,Love pranoj publikisht qe perdori heroin gjate kohes qe ishte shtatzen gje qe i shkatrroi qendrimin e saj publike.Gjate kohes qe Cobain dhe Love kishin nje lidhje te perkryer por pas publikimit te artikullit gjetnen veten te ndejkur nga publikimet rekalmuese,
shume priten se Frances a ka pasur probleme e varur nga droga.Nga shenimet e artikujve dhe rrezulltatet e Child Welfare Services bene nje hetim lidhje me prinderit ne qifte.HEtimi i kesaj ka qene i pa pranushem por jo edhe nga ana juridike.Love dhe Cobain pretendonin se Vanity Fair mori fjalt e tyre
pa kurfar konteksti.

Ndikimi i Muzikes ne Jeten e Tij

Cabain ka qene i perkushtuar heret ne muziken rock.Ai shpesh ka bere referenc ne intervistat e tije ka permendur me shume bendet e tije te preferuar dhe ka folur per muziken e tyre se sa per vete veten.
Interevistat me Cobain lidhje me disa plehra referenc i pakuptushem si The Vaselines, Daniel Johnston, The Meat Puppets, the Pixies, Young Marble Giants, The Wipers, dhe The Raincoats.
Nirvana beri edhe nje zakon fsheh kenget nga keto bende perfshir edhe dy kenget Wiper dhe Vaselines.Cobain ka qen heret i gatshem Nirvanes e konpanis te regjistrimeve Geffen Records nga albumimi i The Raincoats dhe The Vaselines.
Cobain po ashtu beri perpjekje(mundim) perfshir edhe shfaqjet e muzikes se Bendit.Ne vitin 1993 kur ai vendosi qe ta kerkon edhe nje Gitarist per ti ndihmuar ne skene ai e rekrutoj Pat Smear te bendit legjendar te L.A nga bendi punk The Germs.
Prova me e madhe per Nirvana ishte ne 1993 shfaqje ne MTV,Cobain mori telefonin the thiri dy lideret e bednit Curt dhe Cris Kirkwoodku ishte e nevojshme qe te hinin ne bend per te kenduar kengen.
Ku Sonic Youth shrebeu i ndihmoi Bendit Nirvana gjere ne fitim te suksesit,Nirvana perpiqen te ndihmoj derisa ta arrij sukses.Bendi prashtroj kengen "Oh, the Guilt" te ndaj vetem me Chicago's The Jesus Lizard,duke ndihmuar Nirvanen besueshmeri
duke hapur The Jesus Lizard ne Kishe.
Njeri nder me i hershmi dhe me i rendesishmi dhe ndikim ne muzike askush tjeter perveqe bendit The Beatles.Cobain shpreh veqanti found per John Lennon qe e kishte idol ne gazete.Cobain po ashtu pranoj se kenga "About A Girl" Ishte shkruar nga nje kenge e Beatles.
Cobain po ashtu gjeti veten ne punk muziken kur shkroi Black Flag dhe The Sex Pistols per stilin e vete si artist dhe mendimin e tij.
"All the hype the Sex Pistols had was totally deserved. They deserved everything they got. Johnny Rotten was the one I identified with--he was the sensitive one. Never Mind The Bollocks has the best production of any rock record I have ever heard. It’s totally in-your-face and compressed." -- Kurt Cobain, Nirvana (Vox Magazine September 1992)
Megjithat edhe me gjith influencen e Cobain,stili i hershem i Nirvanes ka qene i ngjajshem nga majori i rockut i viteve 70 -ta perfshir bendet Led Zeppelin, Black Sabbath, dhe Kiss,ne ditet e fundit,Nirvana pati nje rregull qe kendoi kenget e ketyre bendeve perfshir Zeppelin's "Immigrant Song" dhe "Dazed and Confused", dhe a studio e regjistrimit te Kiss' "Do You Love Me".
Vdekja e tij e Pazakont

Figura e Kurt Cobain tejpertej jetes se shumte te tuj,Cobain luftoj dhimbje emocional dhe fizik ne stmakin e tij.Cobain kushtoi shume kohe per te kerkuar shkakin e dhimbjeve ne stomak. Megjithate asnje doktore nuk gjeti shkakun e dhimbjeve,marre me mendje se gjith shkaku ishte femijria stresuese e Cobain.Duke pare se nuk kishte asnje bari qe tja pushonin dhimbjet ai mori
Si bari Heroinen.
Shija e heroines tek Cobain erdhi ne fund te vitit 1990.Shkuan muaje per perdorimin e droges dhe nuk shkoi shume dhe ai u be I varur nga droga .Drejt fundit te 1990 perdorimi I droges filloi edhe te ndikoj mbeshtetja e Nevermind,njere ndere qellimet ishin se Cobain humbe vetedijen duke bere Fotografi nga droga e marrure.Ne vitin 1992 bendi pate nje paraqitje Saturday Night Live,syte e Cobain ishin gjysme te mbyllur,nje shkak qe mbylli shfaqjen shume heret.
Cobain u perpiqe te shkonte ne riabilitime heret ne vitin 1992 pasi e kuptoi se do te behet prinde.
Menjeher Nirvana filloi me turne me shfaqjen e Cobain te zbeht dhe me dhembje qe e terheqeshin,nuk shkoi shume kohe pas kthimit ne vendlindje Cobain ju rikthy droges serisht.
Perpara se te shfaqjes ne New Music Seminar in New York City ne korrik te vitit 1993.Cobain vujti nga nje mbi doze. Rather thirri ambulancen kurse gruja e tij Courtney Love e injektoj me nje droge te paligjshme per ta derguar ate te paveditshme ne shtete.Cobain vazhdoi te vijoj – krijoj me Nirvana me von ishte I kujtushem mbreslenes ne shfaqje.Publiku I dha nje keshill zakonishte qe merre gjithe vendin.
Cobain pesoi bronkit dhe u dha nje recet per kete bari Rohypnol.Ne 6 mars 1994 ne Rome,Cobain mori nje mbi doze te kombinume per shapanje Rohypnol.Ku Love insitoj me vone edhe publikisht per perpjekje per vetevrasje (Doktoret qe mjekuan Cobain –in mbidoz si I famshem ne gazeta per kombinimin te papritur).Cobain u kthye shpejt ne shtepi dhe aty perballoj shoket dhe familjen me nderhyrje per vazhdushmerin e tije per Heroine (droge).Te jep gjithqka qe te ndodhe,Cobain ran e dakort te shkoj ne riabilitime.
Pas disa ditesh kur arriti ne shtepin riabilituese ne Califoni,Cobain I tha motres medicinale se do te del pak jasht qe te dhez nje cigare.Pasi qe mbaroi cigaren ai kerceu me lehtesi nje mure reth 1.50 metra,u zė dhe fluturoi mbrapa ne Seattle.Diten tjeter kaloi kohe nganjeher me shokun e tije Dylan Carlson,dhe njehere godite nje shoke njere me fame ne Seattle fotograf me emrin Charles Peterson.Megjithate shumica e shokeve dhe familja e tije kane qene te pavedijshem ne vendodhjen e tije,vjen si perfundim ne shtyerjen e gruas dhe mamas se tije qe te bejene ne kontakte me nje vezhgues personal qe te gjejn ate.
Me 8 Prill te vitit 1994 trupi I Cobain ishte zbuluar ne dhomen e ruajtjeve mbi garazh ne liqen ne Washington shtepi ajo nga Veca Electric nenpunes Gary Smith.Smith erdhi ne shtepi ne mengjes qe te instalonte alarmin per sigurim dhe pa trupin e tije te shtrir mbrenda.Menjane I trishtuar nga gjaku qe del nga veshet e Cobain,Smith reportoj se nuk kishte gjurme te dukshme te traumes dhe bene punen e tije duke menduar qe Cobain ishte duke fjetur.Smith gjeti nje shenim vetvrasje qe ishte poshte afer saksis.Nje shoutgun per Cobain nga Dylan Carlson,u gejete afer Cobain. Reporti I Autopsis perfundimtar se vdekja e Cobain ka qene si rrezulltat I egoizmit sepse kembeza e shutgunit eshte shtypur drejt kokes se tije.Vlersimi I vdekjes se Cobain eshte thene se
Cobain ka vdekur me 5 Prille te vitit 1994.
Ne shkrimin e shkruar para vetevrasjes supozohet se eshte shenuar per shokun e tije "Boddah", Cobain citoj nje tekst te kenges nga Neil Young's song "Hey, Hey, My, My": "It's better to burn out than to fade away." Cobain perdori kete tekst per femijrin dhe ndikimin e thelle te saj qe eshte regjitruar ne vitin 1994 ne Albumin “Sleeps With Angels” per perkujtimine Cobain.
Cobain ishte djegur (kufomen) nje pjese e eshnave te tije I shperndane ne tempullin Buddhist ne New York,nje pjes tjeter ne Wishkah River,dhe pjesa e mbetur ka mbetur me Love.
Debati per Vetvrasjen !!!

Cobain ishte legalishte i njohur per nga vetvrasje e tij.Shume ,megjithate diskutuat ose debatun por ne raportet e policis u besua se Cobain ishte vrare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Churchill
Jr Roller
avatar

Numri i postimeve : 121
Age : 27
Location : Gjilan
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Nirvana   Mon 25 Aug 2008, 18:31

I pari qe publikoi per vetevrasjen e kryer ishte Richard Lee.Diten qe ishte gjetur trupi I vdekur I Cobain ai ishte ngjitur lart nje peme jashte garazhes se Cobain kamer dhe filmoi gjithqka per rrethe trupit te vderkur te Cobain.Nje jave me vone,Lee beri epizoden e pare duke thene se Cobain ishte vrare .Serilai vazhdoi disa vite.
Ne mbledhjen e Tom Grant nje gjermues privat nenpunes I Love pas zhdukjes se Cobain prej riabilituese besoi se vdekja e Cobain ka qene vrasje.Grant ishte I pajtuar (nenepunes )me Love per te gjetur Cobain derisa u zbulua trupi I vdekur I Cobain. Grant citoj raportin toksikologjik duke thene se heroina ne trupin e Cobain ishte vdekjeprures ne moshen e dozes ne kohen e vdekjes,si pjes e deshmis per vrasje.Grant supozoi se Cobain nuk kishta mundur ta injektonte veten te mbeshtjell kemishen te shpon veten me gjilpere e te marr me luge,dhe te kishte mundesi te shtyp kembezen me ate doze.Grant po ashtu besoi se shkrimin e lene do te ja shkruante gruas se tije Courtney Love, Seattle,dhe biznesit te muzikes.Grant dhe disa te tjere ran ne perfundim se letra perfundimtare qe kishte lene si leter perfundimtare te jetes se tije ishin me lekundje te dores ndryshe nga letrat e tjera.Grant supozoi se shutgoni qe perdori ishte I pozicionuar ne gjetjen e raporteve ,dora e tij do te ishte teper shkurtesi per te kapur kembzen.Cobain duhet te ksihte gjuajtur duke shtyr me maje kembe,gje qe te dy kembet ishin ne vendin e duhur.Megjithat ata shikuan Grant si nje oportonist qe shkruajti per vdekjen e Kurtit duke shitur gjera nga web faqja e tije.
Nick Broomfield prodhues filmash beri nje shqyrtoj nje histori per vete duke bere filme rreth qiftit Cobain dhe Love,perfshir dhe babin e Love’s,hallem e Kurtit,dhe nje nder qiftet e dados.Veqanarishte Broomfieldfoli me nje njeri I quajtur si El Duce,I cili tha se Love kishte paguar $50,000 per ta mbytur Kurtin dhe kaloi ne nje detektor genjeshtrash te drejtuara mire nga
Nje expert Dr. Edward Gelb. Broomfield I pamatur kap rob El Duce ne intervisten e fundit I cili pate nje vdekje misterioze. Broomfield titulloi kete dokumentar ne fund me emrin Kurt & Courtney,
dhe ka qene I lehtsuat ne vitin 1998.Ne funde megjithat Broomfield u ndie se nuk kishte zbuluar shume deshmi te perfundoj kete eksperienc “bashkepunim criminal”.
Gazetar Ian Halperin dhe Max Wallace moren te njejten ngjajshmeri dhe u munduan veten per kamplot (fshehtsi).Libri I vitit 1999 “Who Killed Kurt Cobain”? beri shume ngjajshmeri me filmin e Broomfield.Qe nuk pate shume deshmi qe te kete fshehtsi,ishte shume I ngjajshem dhe eshte rihapur serisht ajo histori.Njeri I shquar ne librin ishte po ashtu nenpunsi Tom Grant I Courtney Love.Grant luajti nje shirit te gazetarve qe pohon qe gjeti prova.Ky qift Halperin dhe Wallace erdhen ne perfundim se duhet te bejen nje liber tjeter me Grant me emrin “Love Death“ ne vitin 2004.Vrasesi I Kurtit qe te gjejn vrasesin e Kurtit qe te gjejn prova qe Kurti ishte vrare.
Megjithat teorit e vrasjes kan mbetur njerz qe jan fans ate Nirvanes,vetvrasja e tije gjithmon do te pranohej nga publiku.Disa permendin se ai perdori drogen nda depresioni dhe shkrimi perfundimtar dhe bindes ishte fakte.Pra disa kan thene se Grant dhe Novoselic terpruan nga ana e qetsis dhe ata mund te sigurohen se kan folur palidhje duke menduar se Kurt ishte vrare.

Pas vdekjes se Cobain !!!

Shkrimatri Charles R. Cross publikoi Biografine Cobain me titull Heavier Than Heaven ne vitin 2001.Cross tentoj te kontaktoj me shoket dhe familjen e tije sa me pare po ashtu dhe vejushen Courtney Love.Lirbi ishte me I miri ne detalet e jetes se Cobain per nga biografia e tij.
Megjithat shume kritikojn Cross prej fillimit der ne fund e lidhur me Cobain.deri net e panjohurat faktkisht I pasakte.Per shpjegim Cross citoj "On the Mountain" vendimtare per titullin "You Know You're Right" ne realitet "On the Mountain" ka qene si rrezulltat perpjekje nga fansat ne vitin 1995 te deshifroj Dave Grohl njohje ne kengen ne regjistirim live ne vitin 1993.Cross po ashtu rende kritikoj perfshir dhe nje "artist's rendering" per ditete finale te Kurtit.Cross deklaroj ne nje intervist se kishte mesuar shume per jeten e Cobain.Shume ndjejn qe ishte nje shtim ose nje kujtim me shume per Cobain.
Shkrimet e Cobain ishin rreth 22 bllok shenimesh pasi ai vdiq.Ne vitin 2002 ishin botuar ne nje liber shenimesh.libri eshte me 280 faqe me nje kapak te thjesht mbylles me ngjyre te zeze.
Shkrimet filluan shume heret ne vitete 1980-ta gjate kohes kur filloi te formohet bendi dhe perfundojn ne vitin 1994.Mbrapa librit ishte shkrimi I pare I tije I hershem.
Ne shkrime Cobain shkruan per jeten e tije ndonjehere mire dhe keqe,beri listen se cilen muzik e ka pelqyer ose e ka degjuar me deshir dhe shpesh ka bere disa shkarravitje(shkrime) per jeten ne te ardhmen.Ishte nje lehtsi se fansat ishin ne kontradit per koleksionet e tyre.Ata kishin mudesi te mesojn me shume dhe ta kuptojn ate ne kuptimin e fjaleve te tije,disa e moren si shqetesim pushtues per vetmin e tij.
Kontribim per Kurt Cobain beri edhe AberdeenIn ne vitin 2005 nje gjest per Aberdeen, Washington qe lexoj "Welcome to Aberdeen- Come As You Are" si kontribim per Cobain.
Simbol qe eshte krijuar per Kurt Cobain Memorial Committee nje organizat qe krijoj ate ne vitin 2004 si qmim per Kurtin.Komiteti po ashtu mendon te krijoj nje Kurt Cobain Memorial Park dhe nje rini ne Aberdeen.
Miti natyral I jetes se Kurtit zeri dhe syte e Hollywood-it. Gus Van Sant I bazuar ne filmin e tij ne vitin 2005 “Last Days” per te spejguar se qfar mund te kete ndodhur ne oret e fundit te jetes se Cobain.
Edhe pse koha shkon Ai n’gjall kurreshtje dhe inspirim ne fansat e tij.Pas plot 8 vjet pas vdekjes se tij Nirvana inxhizon You Know You're Right",bjen gjenrat (brez) per fansat e Nirvanes.
Nevermind kujton alternativat e muzikes,dhe konsukuent per top "best album" prej listes net e gjithe boten.Shume mendojn se Cobain ndryshoi qelsin e botes se muzikes,duke bere ate me te mirin ne shkrimin e tije dhe me mbres lensin dhe me te mirin ne historin e muzikes – edhe pse ai nuk ka pas kete qellime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Nirvana   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nirvana
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Music :: Alternative, Grunge & Indie-
Kėrce tek: