Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 erich maria REMARK

Shko poshtė 
AutoriMesazh
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

erich maria REMARK Empty
MesazhTitulli: erich maria REMARK   erich maria REMARK I_icon_minitimeSun 18 May 2008, 08:46

nje nga autoret e mi te preferuar
arsye pse hap temen, seshte fort jeta e remarkut po menyra e te shkruarit, librat qe mu mkane terheq..
perkatesisht" 3 shoke, harku i triumfit, nje nate ne lisbone dhe obelisku i zi"

pjese te shkeputura nga librat"

TRE SHOKE:

*gezuar qe jemi gjalle! qe marrim fryme! qe e ndiejme aq fort jeten , sa qe sdime cte bejme me te!
*i lumturi eshte nje manekin i ndienjes se jetes
*meshira ehte malli me i pavlefshem ne bote. eshte faqja e pasme e gezimit te lig qe ndien njeriuper fatkeqsine e tjetrit
* (pati) kur kujtoj dhomen tende, nganjehere e humbas fare dhe sdi nga tja mbaj. me ndodh qe te zbres poshte ne stacion dhe te shikoj trenat qe vijne: ashtu duket sikur te ndodhem me prane..kur futem ne ndonje vagon ose bej sikur pres njeri..
* bota seshte e cmendur-i thashe, te cmendur jane vetem njerezit
* me sy te verbuar veshtroja qiellin, ate qiell te murme e te pafund te nje perendie te marrosur i cili e kishte shpikur jete dhe vdekjen per tu zbavitur
*pastaj erdhi mengjesi -dhe ajo nuk ishte me

HARKU I TRIUMFIT

*na ishte sec na ishte, na ishte njehere nje vale, ajo dashuronte nje shkemb diku ne det, le te themi diku ne gjirin e Kaprit. vala ferkohej pas tij gjithe shkume e uturime, e perqafonte dhe e puthte cmendurisht dite e nate, e pushtonte me lleret e saj bardhoshe. psheretinte e qante e pergjerohej shkembit qe te vinte me tek ajo: e dashuronte me afsh te papershkruar e i sillej perqark, e nderkohe, e gerryente ngadale nga poshte. dhe nje dite prej ditesh ai u dorezua, humbi mbeshtetjen dhe u leshua ne krahet e saj...ai sishte me nje shkemb per tu qafuar, per tu dashuruar e per tu pergjeruar. mbeti vetem nje cope gur ne fund te detit, i kredhur ne thellesi te vales. dhe vala e ndieu veten te zhgenjyer e te mashtruar dhe shkoi kerkoi nje shkemb tjeter
* njeriu plaket vetem kur nuk ndien me
*kundra fyerjeve njeriu mund te mbrohej , ndersa kunder meshires jo
*jeta nuk ka pasur ndermend te na bente te persosur
*pushteti eshte semundja me ngjitese qe ekziston
* nga kuptimi i teprt vijne te gjitha keqkuptimet ne bote
*kundershtimi tregon varferi intelekti perendimor geek e kush ka pasur ndonjehere te drejte??

OBELISKU I ZI

*virtyti, naiviteti dhe rinia, po i humbe njehere nuk i gjen dot me kurre..
*cfare eshte koha sipas jush?-piperi i jetes
*...ne mbajme njeri tjetrin..dy te huaj , qe nuk dine asgje per sho-shoqin, dhe qe e mbajnenj-tj sepse keqkuptohen, dhe sepse pandehn se jane diikush tj dhe jo ata qe jane ne te vertete dhe qe, prap se prape, gjejne nje ngushellim kalimtar nga ky keqkuptim i dyfishte, i trefishte, i pafund, i cili , megjithate te mbetet i vetmi keqkuptim qe magjikisht , si nje ylber , te nxjerr perpara syve nje ure, nje refleks midis dy pasqyrave, qe zgjatet e humbet tutje ne nje zbrazetire gjithnje e me te larget
* ti je edhe ajo qe nejriu e merr vesh se cfare ka qene per te, vetem atehre kur i rreshket nga duart
*zbres poshte ne qytet. dashuria -them me vete, dhe me kujtohen fjalet e mua te fryra. me pushton ndiesia e nje malli i eger, e nje ankthi te pashpjegueshem, e nje pune arratisjeje dhe shpejtoj hapat, qe te mberrij sa me pare ne qytet, te dritat, te ngrohtesia, te vulgariteti: te monotonia dhe mosperfillja e tij nga mistereve te kaosit te trurit.
u zgjata icik, po skisha ca em bo sonte...naten
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ArsGothika
New Member
ArsGothika

Numri i postimeve : 38
Age : 29
Location : Skandinavi
Registration date : 08/03/2008

erich maria REMARK Empty
MesazhTitulli: Re: erich maria REMARK   erich maria REMARK I_icon_minitimeSat 21 Jun 2008, 15:56

Nje nga autoret e mi te preferuar gjithashtu...Ai ka ditur aq mire ti shkrije pervojat e luftes ne romane saqe luften si gjendje shoqerore e paraqet aq afer lexuesit,sikur ta perjetoje edhe ai ne ate moment...

Une do kisha specifikuar si vepra me te mira(per mua) "Nje nate ne Lisbone" dhe "Qielli s'ka preferenca"...sidomos kjo e fundit me pat ikur mendjen me gjithe ate art,pasion,nemocione te ngerthyera qe permban...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
erich maria REMARK
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Art, Kulture & Sport :: Letersi-
Kėrce tek: