Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 kengetaret qe kenduan bashk qe (nuk) do duhej te Kendonin!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Nicknapping
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 113
Age : 42
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

MesazhTitulli: kengetaret qe kenduan bashk qe (nuk) do duhej te Kendonin!   Sat 26 Apr 2008, 10:44

Run-D.M.C. dhe Aerosmith: "Walk this Way"

kush e ka mendu kete? qe nje grup rock qe kishte kohe pa ndonje hit te madh qe me ane te muzikes rap te bej nje nder hitet me te medha te viteve 80-ta qe me vone ne vitet e 90-ta ndikoj ne zhvillimin e nje stili te ri perkatesisht "Crossover" p.sh. Rage Against the Machine, Dog Eat Dog etj.

Kodi:
http://www.shareonall.com/Aerosmith__Run_DMC_-_Walk_This_Way_buyb.mp3


Nick Cave dhe Kylie Minogue: "Where The Wild Roses Grow"[/b]"kataklizma te veriut" (australise) kur fansat e Nick-Cave mroen vesh se idoli i tyre kendonte bashk me kengetaren e POP-it Kylie Minogue, derisa fansat e kengetares Kylie Minogue kur moren vesh per kete pysnin me habi "Nick kushi?"

ishte nje duet ku njeri (Nick Cave) me muziken e ti te erret dhe melankolike, me Kylie nje kengetare e popit qe ne fillim kendonte kenge ordinare pop e qe me vone ra ne sy me veshjen e saj extravagante. zeri i shkaperderdheshem Kylie dhe zeri mellankolik i Nuck-ut, kendimi ne faza i tyre, i dha kenges nje force terheqse tragji-magjike!

Kodi:
http://www.shareonall.com/Nick_Cave__Kylie_Minogue_-_Where_The_Wild_Roses_Grow_odoc.mp3

[b]Montserrat Caballé dhe Freddie Mercury: "Barcelona
"kenget si "Bohemian Rhapsody" apo "Who Wants To Live Forever" tregonin figuren bombastike dhe teatrale te kengetarit Freddie bashkepunimi me Montserrat Caballé ishte vetem nje konsekuenc logjike e gjith kesaj!
ne fillim ishte vetem kenga e hapjes se olimpiades ne Spanje por me vone ishte kenga kryesore e nje albumi te tere te Queen qe incizuan bashk. kjo kenge kishte vite te tera qe ishte hit para se te fillojn lojrat olimpike, ku mendohej ne nje preformace LIVE te dy kengetarve ne vendlindjen e Caballés, deri te kjo nuk ndodhi pasi qe Freddie vdiq nga AIDS me 1991.


Kodi:
http://www.shareonall.com/Caballjj__Freddie_Mercury_Barcelona_ccgt.mp3

Robbie Williams dhe Nicole Kidman: "Somethin' Stupid"[/b]
edhe ne kete rast nuk mund te shkonte asgje keq, nje pop-star dhe ne hollywood-Diva. mjaftoi qe keta te dy te benin nje video-klip edhe ja HITI

Kodi:
http://www.shareonall.com/Robbie_Williams__Nicole_Kidman_-_Something_Stupid_zlzd.mp
3


[b]Paul McCartney dhe Michael Jackson: "Say Say Say"

fillimi i viteve 80-ta per keta te dy ishte e mrekullueshme, Paul McCartney kalonte me shume kohe ne studio te incizimeve se sa para gjygjit te divorcit ndersa Michael Jackson bente muzike te mire dhe dukej ende sikur nje njeri
me 1982 incizuan "The Girl Is Mine" kete keng bashk ku arriti vendin e 2 ne toplisten amerikane ndesa nje vit me vone "Say Say Say" nga paul McCartney qendroj ne vendin e pare 6 jave radhazi

Kodi:
http://uploaded.to/?id=01dpr9


Ville Valo dhe Natalia Avelon: "Summer Wine"
para se ta incizojne kete kenge ndoshta kan ndegju shpesh Ville Valo dhe Natalia Avelon kengen "Where The Wild Roses Grow" nga Nick Cave dhe Kylie Minogue . Hiti i tyre "Summer Wine" nje hit i vertet nga kolona zanore e filmit te Uschi Obermaier "das wilde leben (the wild life)edhe pse kjo kenge romantike nuk pershtatej me "wilde life" te filmit, por prap ja arriti frontmeni i grupit HIM te bej nje cover te mrekullueshme te "Hazlewood" & "Nancy Sinatra" te vitit 1967.

Kodi:
http://www.shareonall.com/Ville_Valo__Natalia_Avelon_-_Summer_Wine_bart.mp3


Serge Gainsbourg dhe Jane Birkin: "Je t'aime... moi non plus"
fundi i viteve t e 60-ta, revolucioni sexual kishte mar hapat e vet. dhe papritmas erdhi kjo kenge qe zuri vend ne atmosferen e kohes, dhe kete atmosfere ia dhuroj kohes prap.
francezi Serge Gainsbourg nuk kishte pse te ankohej, pasi qe perfundoj aferen e dashurise me Brigitte Bardot, zuri simbolin tjeter sexual me grep, Jane Birkin.
me 1969 incizoi me te nje kenge bashk qe nje vite me pare e kishte kenduar me Bardout por qe asaj ia ndaloj prezentimin e kenges:"Je t'aime... moi non plus"
vet texti i kenges u be nje skandal: Birkin dhe Gainsbourg intonuan nje dialog explicit pergjat sexit dhe e frymezuan kete text ne nje kenge. perfundimisht moren kritiket e muzikes nje "plogeshti" ne kengen 2.5 min. te gjate kur ne fund degjonin ofshamat ergazmike te Jane Birkin. edhe pse (apo per shkak) te kritikes kjo kenge u emitua nga radiostacione te ndryshme, kjo ndikoj qe edhe vatikani te jep mendimin e vet rreth kesaj kenge. kjo u be nje hit i madh, dhe beri qe edhe ne angli te jete Nr. 1.

Kodi:
http://www.shareonall.com/Serge_Gainsbourg__Jane_Birkin_-_Je_Tame..._Moi_Non_Plus_ahou.mp3


P.S: i kam uplodu edhe konget perkatese per ata qe nuk i kan, le t'i ndegjojne :-)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mo Cushla
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 209
Age : 36
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: kengetaret qe kenduan bashk qe (nuk) do duhej te Kendonin!   Thu 01 May 2008, 01:50

Ajo me t'cillen nuk jompajtu osht Nick Cave dhe Kylie Minogue, bile edhe shume e papritun.

Po edhe Robbie Williams me Nicole Kidman e kan imitu Frank dhe Nancy Sinatra pasi konga u kan e tyne, dmth kjo Smomethin' Stupid.

_________________
Dielli duket qe ne mengjes!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
 
kengetaret qe kenduan bashk qe (nuk) do duhej te Kendonin!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Music :: Zhandre te tjera-
Kėrce tek: