Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Disa fjale rreth muzikes SKA!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Nicknapping
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 113
Age : 42
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

MesazhTitulli: Disa fjale rreth muzikes SKA!   Fri 18 Apr 2008, 07:38

SKA ka prejardhje nga nje stil i vallezimit Jamaician.

egzistojne tri periudha te zhvillimit te keti stilit e muzikes.

periudha e pare: diku ne vitet 60-ta muzike e zezakeve e perzier me Rythem and blues siq ishte Fats Domino. ne Jamaica ishte SKA si nje lloj i muzikes folklorike dhe e perhapur ne shume stresa. si grupi me i njoftun i asaj kohe ne jamaica isht "Rudeboys" nje grup qe kendonte rrugeve. ishte ne grup te rinjesh punetor qe punonin rruget. pas luftes emigroj kjo muzike ne USA, ne Angli (sidomos londer) dhe ne tere evropen e njohur me emrin BLUEBEAT (sipas emrit te shtepise diskografike)
Rudeboys kishin ndikim ne periudhen e hershme ne zhvillimin e nje subkulture qe njihet si SKINHEAD. ky ishte nje bashkim i "Bootboys" (paraardhes i HOOLIGANS) dhe "hard Moods". keta moren stilin e klaes punetore ne angli, Cizme punetoresh edhe pantollona qe mbaheshin me rripa. me pas nga y stil u zhvillua Rock Stady, nje stil i eprshtateshem per sezonen e veres me takt te thjesht qe mundet te vallezohet me te.

Periudha e dyte: kjo periudhe karakterizohet ne zhvillimin e saj ne Angli ne fund te viteve 70-ta dhe ne ate kohe dolen ne skene shume grupe Ska p.sh: The Specials, Bad Manners, Madness, The Selecter, keto grupe nuk kendonin vetem SKA por e kombinuan me stilin Punk edhe New Vawe qe njekohesisht doli ne ate kohe. kete muzike ndegjonin rinia nga shtresat e klases punetore, shumica nga ata ishin adhurues te Skinheads dhe Rudeboys.

Periudha e trete: filloj ne vitet e 80-ta karakteristike e kesaj periudhe ishte shpejtsia e ramjes se instrumenteve, she mundoheshin te benin nje model ritmik ne kenget e tyre, nje muzike e vjeter e mveshur ne "rroba" te reja.
ne kete kohe dolen disa grupe qe ne KSA futen elemente te Punk dhe Metallit, dhe qe ky stil u quajt SKAcore apo Skapunk, ishte nje stil pak a shume komercial por qe duhet te dallohet nga periudha e trete!

perfaqesuese me rendesi te stilit SKA jane:

The Skatalites grupi i pare ska qe ndikoj ne muziken e jamaices
Laurel Aitken i njohur si„Godfather of Ska“ apo edhe "Highpriest of Reggae"
Desmond Dekker me hitet e medha siq psh: King Of Ska, You can get it if you really want dhe The Israelites
Madness: Ska bend nga anglia qe ishin te sukeseseshem ne vitet 80-ta
The Busters: grup SKA -gjerman, te njohur internacionalisht
Ska-P: bend nga spanja, trajtojne probleme politike
Athena: grup turk

cka keni me shtu ose me hjek, vetem postoni :-)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Disa fjale rreth muzikes SKA!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Music :: Zhandre te tjera-
Kėrce tek: