Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 THe doors, genre contest

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Jimmy James
Rock'and'Roll
Jimmy James

Numri i postimeve : 129
Age : 30
Location : earth
Registration date : 03/01/2008

THe doors, genre contest Empty
MesazhTitulli: THe doors, genre contest   THe doors, genre contest I_icon_minitimeSun 13 Apr 2008, 01:13

Tema e The doors, prej vet pjestareve te stafit osht bart 3 her, pa qen ne dijeni nga antari (qe e ka bart) se dikush para tije e ka barte.
3 vete, 3 mendime te ndryshme, ktu jeni shume dhe keni shum me shume mendime... Qfar zhandri bejn the doors. Ciles i ofrohet me shume Bluesit? Rock and rollit?? apo Psychedelicut(rock)?
Si e quni ju zhandrin e the doors??

Do mendime te antareve Arrow (nga tema e the doors qe tani gjindet te Psychedelicu, pasi me par ishte ne rockandrolll dhe ne hard rock)


El Zeppelin

Cito :
tema
ishte te rubrika rock and roll dhe per mendimin tim e pash te arsyshme
te bartet ketu,me argumentin qe muzika e doorsav vertet ka nje stil te
vecant.jo se nuk ka elemente rock and roll sepse kjo kategori nuk
perfshin vetem nje lloj muzike,koncepti i saj eshte me i gjere...por
cila eshte e vecanta ? fillimet e ktij grupi jane sh interesant qe
nfillim jane tregu dinamik,nese merr me analizu pak me gjersisht kengen
The End kuptohet qe eshte psychedelic,ka nje tekst tpapam alla
psajko...Morrison per kete album thoshte duhet te kemi nje revoltim te
jashtem per te shprehur revoltimin e brendshem.

this is the end,beautiful friend
this ih the end,my only friend
the end...


definitivisht
eshte kryeveper,aty te min e 2.10 cfare ritme fillojn,me nota te lehta
ne tastier,tinguj te leht ne kitarr dhe tinguj te shpejt e te fuqishem
ne bateri,fillojn tu e rrit ritmin dhe tu e shpejtu...te krijojn at
pershtypjen e masturbimit aahh...pastaj levizjet
e morrisonit pfff. artist i perkryer.sigurisht e dini qe ka qene
student i deges se aktrimit ? ka pas edhe disa shfaqje...dua t'them qe
te ky njeri jane gershetuar te gjitha cilesit e nje artisti.Kenga
'people are strange' gjithashtu tekst te papam.when you'ur strange,no
one remembers your name...

come on baby light my fire...nuk e di
a e keni ndegju verzionin origjinal ? ne fillim kur nxorren kete ishte
e stergjatur me nje solo te 'stergjatur',por me vone eshte editu nuk e
di pse,por gjithsesi nuk mund te thuhet se eshte rock and roll i paster
!

the spy,love me 2 time e plote kenge tjera,te cilat jane te
mbushura me metafora,un them qe muzika e ktyre eshte psychodelic
ekzotik ose erotik...por gjithsesi psychodelic,apo jo ? nese deshironi
qe tema te jete te rock and roll,prap e kaloj atje,nuk ka prob.


pumpkin

Cito :
Hmm, sa i perket asaj qe e paske pru temen te
psychedelicu: Une me jimmy jamesin n'msn ni dit ma moti kem tu fol per
temen e doorsav, edhe u kan te rock/hard rock qat'her mos gabofsha. Ja
kom ba, se ka venin tema aty, ma mir me qit te blues, ose rock and
roll..edhe ai e ka qit te RNR.
Mu ma ka vra synin tema sa u kan te
HR se thjesht se ka pas venin aty, e ti qysh e paske arsyetu pse e ke
qit te psychedelicu hmm, spo di. Paske jep argumente tmira, edhe mu spo
ma vran tema synin qysh ma ka vra te HR sa u kan...edhe pse sipas meje
ma shum e ka venin tema te blues ose rnr, po edhe psy. i vjen afer
qasaj.
Puna o qe o vshtir mi shti me ni zhaner ket bend, e me kriju
ni rubrik damas veq per ket bend pom doket shum sen absurd, kshtuqe ku
do qe t'vendoset tema (dmth njona prej qtyne 3zhanreve) osht ok.

June


Cito :
hahah
ja tamam..se keni fajin ju..e kane doorsat qe sju rri b*** ne nje
vend...jane kompleks...ndaj jane dhe rockandroll dhe psychedelic...le
te rrije tea ketu dhe une..nejse , ju e dini vete

_________________
buburec, po krenar !!!


Edituar pėr herė tė fundit nga Jimmy James nė Sun 13 Apr 2008, 05:36, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
6POUNDER
New Member
6POUNDER

Numri i postimeve : 31
Age : 36
Location : Prizren
Registration date : 06/03/2008

THe doors, genre contest Empty
MesazhTitulli: Re: THe doors, genre contest   THe doors, genre contest I_icon_minitimeSun 13 Apr 2008, 02:24

Genres - Psychedelic rock, hard rock, blues-rock, acid rock

by Wikipedia
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.triplesix.com.au
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

THe doors, genre contest Empty
MesazhTitulli: Re: THe doors, genre contest   THe doors, genre contest I_icon_minitimeSun 13 Apr 2008, 05:59

mire mire..ate wikipedian e dime te gjithe,,,,puna eshte per juve, cka zhanri kane lujt me shume kta tipat e papam....
une e kam gjet veten ne veshtirsi per ta percaktu...po duke pa qe kjo eshte situata per te gjithe besoj doorsat kane bo muzike te mire, dhe per mu jane pak me sh psychedelic...faj i jimit ky Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Jimmy James
Rock'and'Roll
Jimmy James

Numri i postimeve : 129
Age : 30
Location : earth
Registration date : 03/01/2008

THe doors, genre contest Empty
MesazhTitulli: Re: THe doors, genre contest   THe doors, genre contest I_icon_minitimeSun 13 Apr 2008, 06:18

Psychedelicu osht influence, e cila e ka kap edhe rokun e doorsave, tcilet mbi te gjitha quhen rock.
Kta jon bend qe kan kriju mbas viteve te famsheme te rockandrollit edhe sshum sene kan rockandroll. Qe tbojn me kcy. Shum kang tjera i kan blues me ritem shum tmir. kan kang shum psychedelic. Mirpo seni i vetem qe i bon psychedelic jan tekstet e Morrisonit dhe pak vija te rralla te keybordes ne disa kenge.
Muziken e kan te pa definume deri ne fund, e kan tkendshme, relaksuse,thjesht muzik jo te kohes po edhe te se ardhmes.
Un i kisha rendit kshtu Rockandroll, Blues, Psychedelic .
Shum leht eshte me i qujt se deri ather ne muziken e tyne ka pas gjithqka qe me ni fjal osht qujt Rock muzik. Edhe thjesht osht ni Rock band i perkrym po per menimin tem i pa definum ne detaje sa i perket zhandrit.Qysh thash edhe maheret ka kang blues, r'n'r' po nte dyat kto ki influenc psychedelice me an te teksteve.
Mu mdhimen kur i qujn classic rock, kta jon classic po jon rock qe ka me qendru gjat. Rock qe edhe tani shum bende se kane qe pretendojn ta kene.

Un i du shume!

_________________
buburec, po krenar !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Nicknapping
Rock'and'Roll
Nicknapping

Numri i postimeve : 113
Age : 43
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

THe doors, genre contest Empty
MesazhTitulli: Re: THe doors, genre contest   THe doors, genre contest I_icon_minitimeSun 13 Apr 2008, 19:40

me k'qyr holl e holl Psychedelic eshte si nen-zhaner is Roc n' Rollit. thjesht rock n' Roll me elemente te Folks (me demek Rock n' Roll nen ndikimin e LSD-se) koha kur kan fillu The Doors me bo muzike, edhe pse keta kane dale ne skene mu ne kohen e lulezimit te Psychedelicut, per mu keta jane Rock n' Roll me elemete te Psychedelicut. The Doors nuk jane HIPPIE per me kone tipik Psyhedelic.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Jimmy James
Rock'and'Roll
Jimmy James

Numri i postimeve : 129
Age : 30
Location : earth
Registration date : 03/01/2008

THe doors, genre contest Empty
MesazhTitulli: Re: THe doors, genre contest   THe doors, genre contest I_icon_minitimeMon 14 Apr 2008, 01:24

thats it, plotsisht po.

_________________
buburec, po krenar !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
THe doors, genre contest Empty
MesazhTitulli: Re: THe doors, genre contest   THe doors, genre contest I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
THe doors, genre contest
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Music :: Diskutime te ndryshme rreth rock muzikes-
Kėrce tek: