Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Blla Blla Blla

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Churchill
Jr Roller
Churchill

Numri i postimeve : 121
Age : 29
Location : Gjilan
Registration date : 28/03/2008

Blla Blla Blla Empty
MesazhTitulli: Blla Blla Blla   Blla Blla Blla I_icon_minitimeFri 04 Apr 2008, 04:32

Ni bend tjeter shume i mire, bend tamon rock. Shume i kom ngu edhe shume i ngoj, m'qetsojne kur i ngoj. Violinisti osht shume llegend, osht i verber m'doket, a vokalisti osht me shtaga, dmth shkepon kapak, po kjo s'osht kurgjo edhe n'kete gjendje kane arrite me bo muzike te papare.

A i ngoni hiq a jo?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Molosi
Rock'and'Roll
Molosi

Numri i postimeve : 111
Age : 38
Location : Gjilan
Registration date : 24/03/2008

Blla Blla Blla Empty
MesazhTitulli: Re: Blla Blla Blla   Blla Blla Blla I_icon_minitimeFri 04 Apr 2008, 04:38

Mu per veti me pelqejne shum, Live asnjiher nuk kam mujte mi ndegju edhe mezi nuk po pres me i ndegju
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Blla Blla Blla Empty
MesazhTitulli: Re: Blla Blla Blla   Blla Blla Blla I_icon_minitimeFri 04 Apr 2008, 05:08

une kam degju disa kenge, albumet skam pas mundesi pasi nuk jane ne treg ketu..kenget qe i kane lancu ne internet jane te papara fare...
"mish"..mka pelqy shume..ej vasho...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
pumpkin
Rock'and'Roll
pumpkin

Numri i postimeve : 43
Age : 30
Location : up in the clouds
Registration date : 08/03/2008

Blla Blla Blla Empty
MesazhTitulli: Re: Blla Blla Blla   Blla Blla Blla I_icon_minitimeFri 04 Apr 2008, 07:39

Blla Blla Blla jon bend shum i mir. Tekstet i kan teper t'lezetshme edhe t'bajn mu ni shum mir. Vokalistit hallall i koft qe sja nin per gjendjen e vet, edhe qe knaqet me qata qe e bon. Violinisti shum ja ka hijeshu muziken ktyne edhe ja ka ba ma t'veqant. Keq qe ka dal prej grupi (u martu diku jasht m'doket).

Per albumin e par kurfar kritike (negative) skom. Prej kanges t'par, deri te ajo e fudnit arrijn me ta majt interesimin n't'njejtin nivel. 'Hej Vasho', 'Send i mir' & 'O mir sa mir' jon kang t'lezetshme t'dashuris. Paraqitja e saj (dashuria Razz ) m'doket si neper prralla. Pra tekstet e kan ni element fminor.
'Bleta' osht sen shum i mir (ani pse ju osht kushtu fmive). M'pelqen qysh kalojn prej paraqitjeve/pershkrimeve t'personazheve (arusha dhe bleta) dhe pershkrimit t'skenes (pylli)(e cila pershkruhet n'tekst) tek ndjekja (arusha e ndjek bleten haha). Instrumentalisht shum mir bahet qaj kalim.
'Wolf & Dogs' osht kang e veqant qe ska tekst, po veq zhurma qishtu (imitime t'ujkut & qenit).
'Babayaro' paraqitet n'verzion tmir (Violina e ndreq kangen).
'Reggae pėr Iriqin' osht kang ma melankolike (pra edhe ma e ngadalshme), e per qata dallon prej ktyne tjerav (qe jon ma ritmike).

Albumi i dyt (Oversky Balkanishe Re-Form) osht album ma i dobt se i pari per shkak t'mungeses t'violines, mir'po i ka do sene t'mira edhe ky. N'ket album bendi ka anu ma shum ka muzika elektronike edhe besoj qe ja kan dal mjaft mir.
'Ke Kujdes (druri im)' osht kanga jem e preferume n'album. Qdo her qe e ngoj emocionona ('Ti me flet pa fjal e ndjej, me do me do..o qka po t'frikson, dhe shqetson?'.....'Dhe kur do qe te shkeputesh ti nga renia dhe te perendosh sikur diell' ...'Ti e di se etja pret, si ta ndjej te pastren pafajsi..me trego'). Ky Idrizi shum e knon omel. Osht kanga ma psychadelic qe e kan.
'E lash pas Tokėn' osht kang e mir me influenca etnike. E kan ni femen mysafire si vokaliste e cila me zanin e saj i jep shije etnike qisaj kange.
'Shpresė' osht kanga qe vjen n'ven t'dyt per mu (mas 'Ke Kujdes'). E ka ni tekst t'thjesht, po interesant. Instrumentalisht pershtatet me tekst.
Mandej osht edhe ni verzion tjeter t'kanges 'Lugat' n'qet album. Personalisht m'pelqen ma shum qiky verzion sesa verzioni origjinal. E kan edhe ni version tjeter t'kanges 'Wolf & Dogs', po nuk m'pelqen qaq. Mandej osht edhe ni bonus track: 'Air-condition'. Kjo osht kang qe e kan ba gjat periudhes t'albumit t'par (hala me violinist). Osht kang ritmike, me tekst t'lezetshem.
'Si ndjehesh ti', 'AA dhe VD' (qikjo kang ka tekst shum t'pazakonshem) edhe 'Mish' jane poashtu kang n'Oversky Ballknishe Re-Form, po nuk i ngoj shpesh, kshtu qe spo jap ma shum komente per k'to kang.

I kan edhe do kang jasht albumeve.
'Treni i qiellit'...kang e shkurt edhe ma 'rock'. 'Treni per ne qiell, nuk pret askend..ka nje drejtim, dhe nuk ka kthim'
'Ty te Pash' osht shum sen i mir. Sidomos pjesa e par qe osht ma e qete. Edhe tekstin e ka t'mir.
'Mbetem Kėtu'. Poashtu kang ma 'rock'. Kang ma ritmike, edhe bejagi e shpejt. Nuk e ngoj fort.
'Lugat', verzioni origjinal nuk osht n'albume mos gabofsha. Pasi qe osht kanga e tyre me e njoftun (t'pakten une ashtu menoj), s'do ta komentoj ma shum.

PS: e kom ba shprehi t'keqe kur t'shkruj me perdor shum kllapa edhe thojza...kerkoj falje per ata, se me siguri e kan kompliku postimin pa nevoj. What a Face
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Jimmy James
Rock'and'Roll
Jimmy James

Numri i postimeve : 129
Age : 30
Location : earth
Registration date : 03/01/2008

Blla Blla Blla Empty
MesazhTitulli: Re: Blla Blla Blla   Blla Blla Blla I_icon_minitimeFri 04 Apr 2008, 23:40

Postimi ma i mir ne rubriken e albanian rock qeky mbi mu per menimin tem.

Alternativ, elektroeskperimental, artrock, rock
Emri Blla blla blla,bend multietnik.
Bend nga Shkupi, Macedonia. Simas disa shkrimev qe kom lexu eshte i krijuar ne vitet e 90-ta, ne 90 kan marr pjes me nje festival ne ballkan ,
pastaj kan nderpre per 3 vjet...

Ne Maj 1999 publikuan albumin e par te tyre te quajtur "blla blla blla" me shum kang te mira... Krijues talbumit tpar ishin: Idriz Ameti(vocal),Vlatko Janevski(bass),Ermal Skupi (violin) dhe Dimitar Petrov(drums) , karakteristik ishte violina qe zevendesonte gitaren me ngjyrime tejet eksperimentale dhe me tinguij t'mahnitshem.. Pastaj paten shum performanca neper mbar macedonin.
Blla Blla Blla Album1-01


Ben edhe nje album “Over Sky Ballkanishe Re-form”.. tejet kreativ
,eksperimental mirpo kti i mungon violina, tani kishin futur gitaren, albumi u realizua nga: Idriz Ameti(vocal),Vlatko Janevski(guitar),Dejan Evrushoski(sound editor) and Dimitar Petrov(drums),ne 2005ten..
Blla Blla Blla Album2


Mu mpelqen pa mas kenga "ty te pashe" e realizuar per festivalin Crossing bridges te 2003 ne pej...

Jan performuesit me te mir live, dhe se bashku me ASD per mu jan me te miret.

Per me shum http://www.bllabllablla.com.mk/ dhe http://www.myspace.com/bllabllablla

_________________
buburec, po krenar !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Churchill
Jr Roller
Churchill

Numri i postimeve : 121
Age : 29
Location : Gjilan
Registration date : 28/03/2008

Blla Blla Blla Empty
MesazhTitulli: Re: Blla Blla Blla   Blla Blla Blla I_icon_minitimeSat 05 Apr 2008, 18:50

Jimmy James shkruajti:
Alternativ, elektroeskperimental, artrock, rock
...edhe Progressive Rock.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Blla Blla Blla Empty
MesazhTitulli: Re: Blla Blla Blla   Blla Blla Blla I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Blla Blla Blla
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Music :: Albanian Rock-
Kėrce tek: