Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Proverba

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Molosi
Rock'and'Roll
Molosi

Numri i postimeve : 111
Age : 38
Location : Gjilan
Registration date : 24/03/2008

Proverba Empty
MesazhTitulli: Proverba   Proverba I_icon_minitimeThu 03 Apr 2008, 20:53

Nė ēdo bestytni tė menēurit shkojnė pas budallenjve.
Bekoni

Bestytnia ėshtė poezia e jetės.
Gėte

Nuk ka bestytni, qė nuk ka lindur nga ndonjė nevojė.
A.Grafi

Mė trim e mė i fortė ėshtė ai qė lufton kundėr padrejtėsisė, sesa ai qė bėn padrejtėsinė.
Barleti

Drejtėsia ėshtė e vėrteta nė aksion.
Zkuberti

Lehtė ėshtė tė jesh i mirė, vėshtirė ėshtė tė jesh i drejtė.
Hygo

Ku ka gjyqe, ka edhe padrejtėsi.
Gorki

E drejta s'mund tė jetė kurrė e tė dy palėve, ajo i pėrket vetėm njėrės.
Eskili

Sulmuesi nuk ėshtė gjithmonė fajtor, kurse viktima nuk ėshtė gjithmonė e pafajshme.
Shulci

Kur diskutoj me veten time ēdoherė kam tė drejtė.
Hasheku

Tė mos ishin njerėzit e kėqinj, nuk do tė ishin gjykatėsit e mirė.
Dikensi

Asgjė nuk ėshtė mė banale se padrejtėsia dhe vuajtja.
Cankari

Nuk mund tė jesh i drejtė nėse nuk je i njerėzishėm.
Vonenargu


Arti ėshte pasqyrė e jetės.
Tolstoi

Kemi artin pėr tė mos vdekur nga e vėrteta.
Niēe

Arti ėshtė mėnyra e njohjes sė artistit me njerėzit.
Ēemisbevski

Njeriu i pėrcjell njeriut mendimet me fjalė, kurse me art njerėzit u tregojnė njeri-tjetrit pėrjetimet e veta.
Plehanovi

Arti ėshtė krijuar qė tė pėrjetohet e jo tė kuptohet. Andaj, ēdo herė artet, kur dėshirojnė tė jenė tė kuptueshėm, ēdoherė thonė budallallėqe.
Drajzeri

Nė art, para sė gjithash, duhet ta shikosh dhe ta kuptosh tė bukurėn.
Stanisllavski

Arti nuk mėsohet, se nė art nuk ka mėsues.
Tarkovski

Arti i bukur ėshte art i gjeniut. Gjenialiteti ėshtė talent qė i jep artit rregulia.
Kant

Kryeveprat shkruhen duke mohuar gėzimet e jetes dhe veten.
Mani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Proverba Empty
MesazhTitulli: Re: Proverba   Proverba I_icon_minitimeThu 03 Apr 2008, 22:57

(me shume se proverba, thenie)

kush nuk ndryshon kurre mendje, ndoshta ska fare

njeriu eshte i ri sa te reja ka mendimet...

ai qe nuk e cmon jeten, nuk e meriton ate-da vinci

kush gjen kenaqesi ne gjera te thjeshta, tregon se ka nje shpirt te madh

asgje nuk na genjen me teper sesa gjykimi yne-da vinci

njeri te sukseshem quajme ate qe arrin te marre shume, zakonisht shume me teper nga sa i pergjigjet sherbimit qe ai u ben atyre. megjithate vlera e njeriut duhet pare na faktin se cfare jep dhe jo ne ate se cfare eshte ne gjendje te marre-albert anjshtanj

njeriu mund te fitoje cdo gje ne vetmi pervec karakterit

fjalet e buta jane argumente te forta=fuller

nuk ka pasion qe nxjerr ne pah sinqeritetin e gjykimit me shume sesa zemerimi-montanj

njeriu plaket vetem kur nuk ndien me- remark

nga kuptimi i tepert vijne te gjitha keqkuptimet ne bote-remark

meso te perkulesh, eshte me mire sesa te thyhesh- leo buscaglia

ne jemi engjej vetem me nje krah: dhe mund te fluturojme vetem duke qendruar te perqafuar- luciano de kreshenco

Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Molosi
Rock'and'Roll
Molosi

Numri i postimeve : 111
Age : 38
Location : Gjilan
Registration date : 24/03/2008

Proverba Empty
MesazhTitulli: Re: Proverba   Proverba I_icon_minitimeFri 04 Apr 2008, 01:04

Shume te mira June
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Proverba Empty
MesazhTitulli: Re: Proverba   Proverba I_icon_minitimeFri 04 Apr 2008, 04:20

rrofsh dhe theniet e tua

plus:
prit ate qe eshte e arsyeshme, jo ate qe eshte e persosur

dashuria nuk shkon kurre dem- longfellow

mos i idealizo te tjeret. ata nuk do te mund te jetojne me gjate se parashikimet e tua

miqesia qendron ne harrimin e asaj qe jep dhe ne kujtimin e asaj qe merr.

e kunderta e dashurise nuk eshte urrejtja po indiferenca
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Molosi
Rock'and'Roll
Molosi

Numri i postimeve : 111
Age : 38
Location : Gjilan
Registration date : 24/03/2008

Proverba Empty
MesazhTitulli: Re: Proverba   Proverba I_icon_minitimeFri 04 Apr 2008, 07:20

Disa proverba per femrat

Po deshe tė hakmerresh kundėr njė gruaje, lėvdo nė sytė e saj njė grua tjetėr.
Frashėri

Femra ėshtė mbretėreshė e botės, por skllave e dėshirave.
Balzaku

Kėrko femrėn qė tė pėlqen ty, e jo tė tjerėve.
Rumune

Ekzistojnė vetėm dy lloje femrash: ato qė flasin gjithmonė dhe ato qė nuk heshtin kurrė.
Uajldi

Kur ėshtė fjala pėr femra, gjėja mė e rrezikshme ėshtė se s'mund tė jetohet me to, por as pa ato.
Bajroni S'ka njeri qė gruas sė vet i duket i menēur.
A.Dode

T'ia besosh fshehtėsinė gruas ėshtė njėsoj si t'i fshehėsh tė hollat nėn xham.
Publie Sir

Topat nė luftė e femrat nė shtėpi gjithmonė thonė fjalėn e fundit.
DeGoli

Ata qė gjithmonė flasin mirė pėr femrat, nuk i njohin mirė. Ata qė gjithmonė flasin keq pėr ato, nuk i njohin fare.
Lebruni

Femrat klithin kur e shohin miun, ndėrsa qeshin kur shohin ujkun.
Montenji

Asnjė grua, qė kur ekziston bota, nuk ėshtė martuar nė heshtje.
Konfuēi

Po tė kishim pritur tė takojmė gruan ideale, do tė kishim kaluar tėrė shekullin nė pritje.
Pitigrili

Heshtja ėshtė ari i vetėm qė kanė femrat.
Volteri

Eshtė rrezik i madh tė takosh femrėn qė tė kupton plotėsisht. Kjo gjithnjė pėrfundon me martesė.
Uajldi

Gruaja ėshtė si qyteti: pėr ta pushtuar ėshtė shumė lehtė, pėr ta ruajtur ėshtė shumė vėshtirė.
Berto


Gruaja mbetet pa fjalė vetėm kur puth.
O'Henri


Kur gruaja bėhet shkencėtare, atėherė diēka nuk ėshtė nė rregull.
Nife
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Proverba Empty
MesazhTitulli: Re: Proverba   Proverba I_icon_minitimeFri 04 Apr 2008, 08:30

boo..sa gjynah qe jane burrat per mendjen qe kane.....vetem nje cast imagjinojene boten pa femra??? Shocked
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Molosi
Rock'and'Roll
Molosi

Numri i postimeve : 111
Age : 38
Location : Gjilan
Registration date : 24/03/2008

Proverba Empty
MesazhTitulli: Re: Proverba   Proverba I_icon_minitimeSat 05 Apr 2008, 23:25

june shkruajti:
boo..sa gjynah qe jane burrat per mendjen qe kane.....vetem nje cast imagjinojene boten pa femra??? Shocked

Un nuk mundem asnji cast ta paramendoj pa gjinine e bukur June
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Churchill
Jr Roller
Churchill

Numri i postimeve : 121
Age : 29
Location : Gjilan
Registration date : 28/03/2008

Proverba Empty
MesazhTitulli: Re: Proverba   Proverba I_icon_minitimeSun 06 Apr 2008, 22:47

Me njė armė tė zbrazėt mund ta trembėsh armikun, por nuk mund ta zhdukėsh.
Xoxa

Armikun barte nė shpinė derisa tė fitosh atė qė kėrkon nga ai.
Mahabharata

S'ėshtė vėshtirė tė bėhesh baba, por vėshtirė ėshtė tė jesh baba.
Bushi

Ashtu si nė dashuri, edhe nė marrėdhėniet e fėmijėve me prindėrit, mė i dobėt ėshtė ai qė do mė shumė.
Ruso

Mė shumė e dua njeriun e paarsimuar por tė ēiltėr, se sa tė arsimuar por tė poshtėr.
Petrarka

Njeriu lind i lirė, ndėrsa tėrė jetėn ėshtė nė pranga.
Ruso

Mendon ndonjėherė pėr vdekjen? Sidomos kur s'punoj, kur s'dashuroj dhe kur vuaj.
R.Qosja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Jimmy James
Rock'and'Roll
Jimmy James

Numri i postimeve : 129
Age : 30
Location : earth
Registration date : 03/01/2008

Proverba Empty
MesazhTitulli: Re: Proverba   Proverba I_icon_minitimeTue 08 Apr 2008, 04:13

Thenjet me te bukura filozofike vijne nga friedrich Nietzche, kshtu mendoj une.

lumturia Vrapon Pas Meje...
Kjo Ndosh Sepse Un Nuk Vrapj Pas Grave
Sepse Lumturia Eshte Grua (
friedrich Nietzche)

Dashuria gjithmone permban pak cmenduri ne vetvete. Por dhe cmenduria gjithmone permban njefare llogjike.
(Friedrich Nietzche)"Whenever I climb I am followed by a dog called 'Ego'."
- Friedrich NietzscheFemra eshte nje qelbesire e domosdoshme. (Zigmund Freud)Nga ferri i te varferve eshte bere parajsa e te pasurve.(V.Hugo)Ai qe s'di dhe se pranon qe s'di - eshte budalla - largohu prej tij.
Ai qe s'di dhe e pranon qe s'di - eshte njeri i thjeshte - Mesoje!
Ai qe di dhe se di qe di - eshte ne gjume - Zgjoje!
Ai qe di dhe e di qe di - eshte i mencur - Ndiqe!
Jeta eshte nje semundje qe perhapet permes marredhenieve seksuale...

_________________
buburec, po krenar !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Proverba Empty
MesazhTitulli: Re: Proverba   Proverba I_icon_minitimeTue 08 Apr 2008, 04:45

hahahahhahahhahahahahahhaha kjo e fundit ishte e forte fare

ps: edhe qelbesire je vete Razz Razz Razz Razz Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Proverba Empty
MesazhTitulli: Re: Proverba   Proverba I_icon_minitimeSat 10 May 2008, 00:40

The pure and simple truth is rarely pure and never simple- oscar wilde
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Proverba Empty
MesazhTitulli: Re: Proverba   Proverba I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Proverba
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Art, Kulture & Sport :: Letersi-
Kėrce tek: