Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Tibeti, Kosova e dyte?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Nicknapping
Rock'and'Roll
Nicknapping

Numri i postimeve : 113
Age : 43
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

Tibeti, Kosova e dyte? Empty
MesazhTitulli: Tibeti, Kosova e dyte?   Tibeti, Kosova e dyte? I_icon_minitimeWed 02 Apr 2008, 07:49

po e hape nje teme qe nashti ne keto memonte eshte paksa aktuale!

Tibeti nje regjion, nje kulture ne vete, nje besim , nje popull i ndrydhun, thjeshte nje tragjedi (jo e vetmja) e shekullit XXI.

sonte pash nje emision se cka po ndodh atje me saktesisht. pash dmonstratat, pash disa fotografi, disa filmime, ma rikujtoj Kosovoen e paraluftes.

mendimi juve per kete qeshtje?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mo Cushla
Rock'and'Roll
Mo Cushla

Numri i postimeve : 209
Age : 37
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

Tibeti, Kosova e dyte? Empty
MesazhTitulli: Re: Tibeti, Kosova e dyte?   Tibeti, Kosova e dyte? I_icon_minitimeWed 02 Apr 2008, 20:17

Shume keq me Tibetin, edhe ata meritojne nji shtet ne veti.
Po per dallim pi neve ata ken te bojne me shtetin ma te madh ne Bote, Kinen edhe shume ma shtire, edhe pse ka reagime nga perendimoret.

Kanihere po menoj qe kjo munet me kone edhe e inicime prej Rusise, ka mujt Rusia me ndiku ne trazirat e tyne bash ne qet kohe, edhe me thon qe plani jem po vje ne shprehje, se pavarsiia e Kosoves ka me i nxit edhe shume vende tjera.

Kushneri dje i kerkoj Kines qe mi fillu negociatat me Dalai Lamen se veq me to munen me arrit naj mareveshje, se ka shume ndikim te tibetianet.

_________________
Dielli duket qe ne mengjes!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Tibeti, Kosova e dyte? Empty
MesazhTitulli: Re: Tibeti, Kosova e dyte?   Tibeti, Kosova e dyte? I_icon_minitimeSat 10 May 2008, 06:21

eh, nuk mendoj se mund te krahasohen situatat...rrethanat jane ndryshe, kushtet te tjera, dhe historia qe kane pas kraheve eshte e ndryshme...sh gje e shemtuar ca i ndodh tibetit..po sh shemtut edhe israeli ndaj palestines, sh shemtut turqia ndaj kurteve....per fat tkeq...ka gjithmone lufte per liri e lufte per pushtet mbi cka seshte ne menyre te natyrshme e jotja...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Nicknapping
Rock'and'Roll
Nicknapping

Numri i postimeve : 113
Age : 43
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

Tibeti, Kosova e dyte? Empty
MesazhTitulli: Re: Tibeti, Kosova e dyte?   Tibeti, Kosova e dyte? I_icon_minitimeSat 10 May 2008, 20:04

pajtohna me ate qe e ke shkru, edhe pse keto kriza qe i ke permend nuk jane te vetmet. edhe rrethanat edhe historia eshte ndryshe, por qe koha e tashme e Tibetit i pershtatet bukur shume rrethanave te Kosoves prej mbas viteve 80-ta tu fillu me kolonjalizim, me aparatin e dhunes qe ushtrohet mbi ta, heqja e lirive kulturore, perndjekja, burgimi per dike qe ka thone "Kosova Republike" (free Tibet)

Kosova me pare nuk eshte kone shtet per dlallim nga Tibeti, tibeti eshte okupu nga kina mbas luftes se dyte boterore dhe pak nga pak i jan marre te gjitha lirite tibetianve. tash kur e pash ate emision ne arte-TV ma perkujtonte Kosoven.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Tibeti, Kosova e dyte? Empty
MesazhTitulli: Re: Tibeti, Kosova e dyte?   Tibeti, Kosova e dyte? I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Tibeti, Kosova e dyte?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Without Music :: Bisede te ndryshme, pa muzike-
Kėrce tek: