Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Pse paragjykojme??

Shko poshtė 
AutoriMesazh
masakruesjashkodrane
Jr Roller
masakruesjashkodrane

Numri i postimeve : 77
Age : 32
Location : rreth e rrotull rremujes:P ke tirana rock caffe
Registration date : 28/03/2008

Pse paragjykojme?? Empty
MesazhTitulli: Pse paragjykojme??   Pse paragjykojme?? I_icon_minitimeTue 01 Apr 2008, 14:01

Paragjykimet ne Shqiperi (edhe ne vende te tjera normalisht, por ne Shqiperine tone te dashur eshte shume e theksuar) fillojne qe kur veme kemben jashte deres se shtepise, na ndjekin ne cdo hap tonin gjate gjithe dites e deri sa e fusim kemben perseri ne dere te shtepise.
Kjo dukuri shoqerohet me pyetje te tilla si:
(per Femrat)

-E shikon si eshte veshur?
-Kushedi ku do shkoje?
-Po ajo makina ne te cilen hypi, e kujt eshte?
-Po ate djalin me te cilin po flet, cfare e ka?
-Ku shkon ajo ne kete ore?
-E pe sa vone u kthye e bija e Filanit dje ne shtepi?

..........etj, etj.

(per Meshkujt)

-Paska blere makine te re ai?
-Ku i gjen leket qe rri gjithe diten lokaleve?
-Mos ndoshta merret me droge/prostitucion?
-Kushedi cfare pune ben qe ka ikur me pushime ne x vend?!
-E more vesh qe i biri i Filanit ishte zene me te birin e Fistekut?

......etj, etj.

Gjithashtu, ne jeten e perditshme nje njeri paragjykohet edhe per origjinen e tij, duke perdorur fjale te tilla si :

-Malok
-Katundar
-Fshatar

...etj.

“Malesoret e K.urveleshit, Laberise, Kuqit, Skraparit, Permetit, Vlores apo Gjirokastres ,me vendim te partise komuniste jane quajtur qytetare. Ndersa, banoret e vendeve nga Shkumbini e siper ku malet u bejne hije qyteteve te lashta, qe e kane zanafillen ne qyteterimin iliro-romak u quajten “maloke” qe me kalimin e kohes u kthye ne togfjalshin “maloke te pagdhendur”. (Agron GJEKMARKAJ )”


Pra, paragjykimet ne jeten e perditshme jane nga me te ndryshmet,duke filluar qe nga veshja qe ka nje njeri, puna qe ben, njerezit qe takon, origjina qe ka, etj.

JU si mendoni, pse ndodh kjo dukuri?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.myspace.com/lolacerku
Churchill
Jr Roller
Churchill

Numri i postimeve : 121
Age : 29
Location : Gjilan
Registration date : 28/03/2008

Pse paragjykojme?? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse paragjykojme??   Pse paragjykojme?? I_icon_minitimeTue 01 Apr 2008, 14:39

Ky fenomen jo veq ne Shqiperi po edhe ne Kosove osht prezent, e meta ma e madhe e ni populli(per menimin tem). Faktori kryesor osht injoranca, nuk munohen me kuptu njerin.

Paragjykimet jane qendrime kryesisht negative sepse keto nuk kane argumente dhe as mbeshtetje reale, dmth reagon pa menu dhe pa e mbeshtet reagimin e tille ne argumente reale dhe bindese.
Por, e keqja ma e madhe e paragjykimeve jane pasojat e tyre te renda per keqesimin e mardhenjeve ndermjet atij qe ka paragjykime dhe qe vepron sipas tyre dhe objektit te ketyre paragjykimeve.

Mu personalisht, m'pengon me bo paragjykime, dhe e urrej shume kete fenomen.

Ndoshta je e kenaqur me pergjigje? Wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Pse paragjykojme?? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse paragjykojme??   Pse paragjykojme?? I_icon_minitimeTue 01 Apr 2008, 17:04

james te ka thirri kjo me kete postim lol!

mendoj se ne tirane pershembull kjo dukuri eshte sh sh me e izoluar se ne qytetet e tjera -nga pikpamja e te kushtezuarit te jetes,,,se thashetheme paragjykime ka ngado..po ne qytetet e vogla eshte sh here me keq..plot raste di qe i mbyllin fare gocat ne shpi..injorancee madhe...
sa per djemte..ehh dukurite e ndodhura shpesh e kane bere me te lehte paragjykimin, aq sa del i natyrshem

paragjykim nga origjina..pfff mua psh skane nga cila origjine tme paragjykojne me perpara se kam nje tufe...i rendesishem eshte karakteri i njeriut po me sinqeriet te zemres: vlonjat, tepelens, lacian dhe lezhian une sdi...jo se skam shok te tilla...kam...po sdi...o me rob shpie

vete personalosht sme behet vone fare nga paragjykimet, sepse ua jap shancin te tjereve me me me njoh, ndaj ju mbetet vetem te gjykojne ose te shpifin...keshtu qe : who cares?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Nicknapping
Rock'and'Roll
Nicknapping

Numri i postimeve : 113
Age : 43
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

Pse paragjykojme?? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse paragjykojme??   Pse paragjykojme?? I_icon_minitimeTue 01 Apr 2008, 18:03

une mendoj se paragjykimet fitohen nga edukimi perkatesisht menyra e edukimit. po flasim per akoholin. re viset sllave (sidomos Poloni, Russi) alkoholi eshte perditeshmeri e tyre, mu pi filikaq, per ta eshte dicka normale, e per ndonje vend tjeter (tek shqiptart shembull) shihe si eshte bo, ky merret ndoshta edhe me droge ... po ndoshta epitete tjera.

ose shembull tjeter, veshja e femrave (po flas per Kosoven) shumica e kan pak a shume stilin provokativ te veshjes (gje qe mu s'me pelqen) edhe tash kur mashkujt shohin nje femer te tille, mendojne se ajo vetem per ta ka dal edhe pret e cili mashkull i ngan mbrapa. me nje fjale mendojne se eshte lavire. une personalisht nuk e mbeshtese kete mendim. me ka ra me njoft edhe femra te tilla qe nuk hyn ne kete kategori, por eshte nje paragjykim!

sa te gezistoje njerzimi, ka me pas edhe paragjykime Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
no more
Jr Roller
no more

Numri i postimeve : 88
Age : 28
Location : qitu
Registration date : 25/03/2008

Pse paragjykojme?? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse paragjykojme??   Pse paragjykojme?? I_icon_minitimeTue 01 Apr 2008, 18:26

jo nganjiher po shpesh paragjykimet edhe fjalet e te tjereve te prishin punet, kte e them edhe nga provoja ime, jo vetem ne shqiperi po edhe ne kosov kjo dukuri asht shum e madhe, po dole shpesh me nje shoqe po nje shok (gjini e kundert) dhe te pelqen muhabeti me te, vazhdon prap te del per kafe, e ke te sigurt qe do ta vendosin etiketen qe at shoqe ti nuk e ke vetem shoqe. kjo asht diqka shum primitive dhe shum e keqe per nje shoqeri qe sapo ka fillu te zhvillohet. nganjeher fajin e ka edhe papunesia e njerezve se kur skan qbejn, ata fillojn dhe flasin per punet e huaja. I URREJ KTA NJERZ
me kete dukuri kom pas rastin me u djeg edhe une vet sepse kam humbur shoqen me te miren per shkak te paragjykimeve te njerzVe

I HATE U FUCKIN PEOPLE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Churchill
Jr Roller
Churchill

Numri i postimeve : 121
Age : 29
Location : Gjilan
Registration date : 28/03/2008

Pse paragjykojme?? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse paragjykojme??   Pse paragjykojme?? I_icon_minitimeTue 01 Apr 2008, 18:31

no more shkruajti:
jo nganjiher po shpesh paragjykimet edhe fjalet e te tjereve te prishin punet, kte e them edhe nga provoja ime, jo vetem ne shqiperi po edhe ne kosov kjo dukuri asht shum e madhe, po dole shpesh me nje shoqe po nje shok (gjini e kundert) dhe te pelqen muhabeti me te, vazhdon prap te del per kafe, e ke te sigurt qe do ta vendosin etiketen qe at shoqe ti nuk e ke vetem shoqe. kjo asht diqka shum primitive dhe shum e keqe per nje shoqeri qe sapo ka fillu te zhvillohet. nganjeher fajin e ka edhe papunesia e njerezve se kur skan qbejn, ata fillojn dhe flasin per punet e huaja. I URREJ KTA NJERZ
me kete dukuri kom pas rastin me u djeg edhe une vet sepse kam humbur shoqen me te miren per shkak te paragjykimeve te njerzVe

I HATE U FUCKIN PEOPLE
Edhe mentaliteti i njerzve, badihavllaku, papunsia, tana kapak po bohet shume.

Njeri po duhet me kshyr cka po bon tek po bon, po duhet mu rujt edhe t'shtine pernime me dyshu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
no more
Jr Roller
no more

Numri i postimeve : 88
Age : 28
Location : qitu
Registration date : 25/03/2008

Pse paragjykojme?? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse paragjykojme??   Pse paragjykojme?? I_icon_minitimeTue 01 Apr 2008, 18:49

Churchill shkruajti:
no more shkruajti:
jo nganjiher po shpesh paragjykimet edhe fjalet e te tjereve te prishin punet, kte e them edhe nga provoja ime, jo vetem ne shqiperi po edhe ne kosov kjo dukuri asht shum e madhe, po dole shpesh me nje shoqe po nje shok (gjini e kundert) dhe te pelqen muhabeti me te, vazhdon prap te del per kafe, e ke te sigurt qe do ta vendosin etiketen qe at shoqe ti nuk e ke vetem shoqe. kjo asht diqka shum primitive dhe shum e keqe per nje shoqeri qe sapo ka fillu te zhvillohet. nganjeher fajin e ka edhe papunesia e njerezve se kur skan qbejn, ata fillojn dhe flasin per punet e huaja. I URREJ KTA NJERZ
me kete dukuri kom pas rastin me u djeg edhe une vet sepse kam humbur shoqen me te miren per shkak te paragjykimeve te njerzVe

I HATE U FUCKIN PEOPLE
Edhe mentaliteti i njerzve, badihavllaku, papunsia, tana kapak po bohet shume.

Njeri po duhet me kshyr cka po bon tek po bon, po duhet mu rujt edhe t'shtine pernime me dyshu.

asht e vertet qe duhet mu rujt prej ktyne tipave po un jom prej gjakoves edhe asht veshtir mu rujt ne gjakov se krejt gjakova tnjeh ktu, plus po shkova ne nje kurs te anglishtes me shoqen time te ngush 3 her ne jav ateher duhet me mendu qe une kom dishka me shum me ta a? . . . nejse une sdu mo me fol per kta se tash e kom rrafsh me ksi tipa se boll mkan myt . . . Evil or Very Mad . . . po kshtu e ka jeta ketu, po u paraqite si shum ne publik je preh e qdo goje qytetari qe mirren me ksi lloj sendesh

respect
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mo Cushla
Rock'and'Roll
Mo Cushla

Numri i postimeve : 209
Age : 37
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

Pse paragjykojme?? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse paragjykojme??   Pse paragjykojme?? I_icon_minitimeTue 01 Apr 2008, 20:10

Diku e lexova nji thanje shume te mire "Ma pare e zhduke nje komb sesa nje paragjykim", pajtona plotesisht.

Paragjykimet jane nji tregues se njeri edhe pse osht shume ma inteligjet se krijesat tjera, prap ka shume mangesi. Karshi stereotipeve paragjykimet jon lule.

Une mendoj qe paragjykojme sepse nuk dijme!

_________________
Dielli duket qe ne mengjes!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Pse paragjykojme?? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse paragjykojme??   Pse paragjykojme?? I_icon_minitimeTue 01 Apr 2008, 21:35

paragjykojme se eshte me lehte se te gjykojme...dhe me sh paragjykojne ata qe kane frike te gjykohen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Pse paragjykojme?? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse paragjykojme??   Pse paragjykojme?? I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pse paragjykojme??
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Without Music :: Bisede te ndryshme, pa muzike-
Kėrce tek: