Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Nightwish

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArsGothika
New Member
ArsGothika

Numri i postimeve : 38
Age : 29
Location : Skandinavi
Registration date : 08/03/2008

Nightwish Empty
MesazhTitulli: Nightwish   Nightwish I_icon_minitimeSat 08 Mar 2008, 06:35

Po e boj sefte rubriken e Gothit me nje bend symphonic power Metall nga Finlanda.
Nightwish jane formuar ne vitin 1996 dhe idea ka lindur nga i ideri i ketij bendi Toumasi,gjersa ishte duke u kenaqur ne nje zjarr te kampit.Ai, empu (kitarist) dhe Julius ose Juka (bumnjar) po kerkonin nje vokal dhe e zgjodhen pierisht Tarja Turunenin qe ishte ne nje klase me Toumasin , e njohur per aftesite e saja vokale.
Muzika e bendit ishte gershetim i instrumenteve simfonike , me influensa te muzikes klasike qe vereheshin sidomos ne zerin prej sopranoje te Tarjas.
Bendi ka realizuar se pari albumin Angels Fall a First,pastaj albumin Oceanborn ,Wishmaster (kryeveper sipas meje), Century Child, e albumin Once + nje numer singlesh dhe Dvd-sh.
Bendit i eshte bashkangjitur edhe Sami Vanska si basist qe me bendin ka incizuar albumet Oceanborn,Wishmaster edhe Over the hills and far away dhe me pas eshte larguar.
Ai eshte zevendesuar nga Marco Hietala, basist dhe vokal ne nje kohe i cili me heret ishte ne bendin Tarot, edhe ky bend finlandez.
Ne vitin 2005, pikerisht me 12 tetor, Tarjes, ikones se ketij bendi iu dha nje leter ku i thuhej se ajo nuk ishte me pjese e bendit.

Tani si vokaliste e kane suedezen Anete Olzon por ajo ka nje ze krejtesisht ndryshe nga ai i Tarjas dhe assesi albumi i ri i bere me te Dark Passion Play nuk e ka vleren e albumeve te mehershme te bere me Tarjen !


Edituar pėr herė tė fundit nga ArsGothika nė Mon 07 Apr 2008, 02:43, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
MetallicA UnioN
Jr Roller
MetallicA UnioN

Numri i postimeve : 68
Age : 30
Location : MontAin With JAMES
Registration date : 09/03/2008

Nightwish Empty
MesazhTitulli: Re: Nightwish   Nightwish I_icon_minitimeMon 10 Mar 2008, 19:15

Wallahin sa here e kom dasht si bend gothic edhe sa here mkan pelqy edhe sa here i ndegjoj me ni nostalgji Very Happy Very Happy Very Happy

Edhe pse Vokali qe e kom ngu sa here t'Tarjes mka pushu nzemer ... epo tasht edhe kjo soshte keq kjo suedezja Razz mire mire ...

Dje i kom ngu shummmmm thjesht secila kang smuj me vequ krejt jon tmiraaa
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.rockscream.net
gothic
New Member
gothic

Numri i postimeve : 4
Age : 31
Location : varreza
Registration date : 15/03/2008

Nightwish Empty
MesazhTitulli: Re: Nightwish   Nightwish I_icon_minitimeSat 15 Mar 2008, 21:41

bendin qe shum e du...zemren ktyne ju haj...veq se di hala si kam ngu me ket vokalisten e re..ama mbase edhe kjo koka skandinave mir koka puna...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ArsGothika
New Member
ArsGothika

Numri i postimeve : 38
Age : 29
Location : Skandinavi
Registration date : 08/03/2008

Nightwish Empty
MesazhTitulli: Re: Nightwish   Nightwish I_icon_minitimeSat 15 Mar 2008, 23:55

gothic shkruajti:
bendin qe shum e du...zemren ktyne ju haj...veq se di hala si kam ngu me ket vokalisten e re..ama mbase edhe kjo koka skandinave mir koka puna...

Vokalistja e re si ben dy pare, do bindesh kur e degjon, ka nje ze krejtesisht te ndryshem nga ai qe jemi mesuar ta degjojme Smile
Anette mund te kendoje vetem ndonje balade, nuk eshte per tjeter gje
Gjej albumin Dark Passion Play qe e kane me kete vokalisten e re....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
vaLton_Floyd
Jr Roller
vaLton_Floyd

Numri i postimeve : 79
Age : 30
Location : Rep. of Peja
Registration date : 06/03/2008

Nightwish Empty
MesazhTitulli: Re: Nightwish   Nightwish I_icon_minitimeThu 27 Mar 2008, 00:42

hmm sum ka ra mi ndigu shume veq e kom pa ni cover High Hopes te PF teper mka pelqy Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Andromeda
New Member
Andromeda

Numri i postimeve : 32
Age : 33
Location : Suahrekė
Registration date : 04/04/2008

Nightwish Empty
MesazhTitulli: Re: Nightwish   Nightwish I_icon_minitimeSun 06 Apr 2008, 15:54

Bend perfekt kisha mujt me thon The Phantom of the Opera kang qe me pelqen .!.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
no more
Jr Roller
no more

Numri i postimeve : 88
Age : 28
Location : qitu
Registration date : 25/03/2008

Nightwish Empty
MesazhTitulli: Re: Nightwish   Nightwish I_icon_minitimeSun 06 Apr 2008, 15:56

em pelqen qiky bend, jon shum tmir tash spe di per qit vokalisten e re shka pe na bon po ma merr menja qe ni bend i mir e zgjedh edhe vokalisten e mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ArsGothika
New Member
ArsGothika

Numri i postimeve : 38
Age : 29
Location : Skandinavi
Registration date : 08/03/2008

Nightwish Empty
MesazhTitulli: Re: Nightwish   Nightwish I_icon_minitimeMon 07 Apr 2008, 02:42

Po ama kete rradhe kane gabu me vokalisten per shkak se per shkak te saj u dasht me ndrru kejt bendi, me u adaptu me ket tipken.
Tash ndryshe jane kompozimet,tekstet...klipet,performansat...si me qene tjeter bend, tash pom doket po kan tendenca edhe influensa ma shume epic.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
no more
Jr Roller
no more

Numri i postimeve : 88
Age : 28
Location : qitu
Registration date : 25/03/2008

Nightwish Empty
MesazhTitulli: Re: Nightwish   Nightwish I_icon_minitimeMon 07 Apr 2008, 14:45

po tash kanjiher thojn bjen nje moll e kalbur edhe i kalb tjerat, apo ndoshta edhe vet bendi ka dasht me ndryshu pakes, spe di po shkurt sa ka qen ajo tipka e vjeter mu mkan pelqy shum edhe e di qe me kit tjetren sado mu kon e mir sem pelqen siku ajo se mu ka mesu veshi me old nightwish
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Churchill
Jr Roller
Churchill

Numri i postimeve : 121
Age : 29
Location : Gjilan
Registration date : 28/03/2008

Nightwish Empty
MesazhTitulli: Re: Nightwish   Nightwish I_icon_minitimeMon 07 Apr 2008, 18:55

ArsGothika, ku osht esenca ose pika qe i don kaq shume kta?
Perndryshe nuk jom adhurus i Gothit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ArsGothika
New Member
ArsGothika

Numri i postimeve : 38
Age : 29
Location : Skandinavi
Registration date : 08/03/2008

Nightwish Empty
MesazhTitulli: Re: Nightwish   Nightwish I_icon_minitimeMon 07 Apr 2008, 21:21

Churchill shkruajti:
ArsGothika, ku osht esenca ose pika qe i don kaq shume kta?
Perndryshe nuk jom adhurus i Gothit.

I du shume se vete fakti qe Nightwish kane fillu si bend , kane qene te shtyre nga emocion, Nightwish = Emocion.
1)
Tomasit i ka ardh idea per kete bend kur ka qene ne campfire e une jam dhuruese e campfireve

2) Inkroporimi i instrumenteve simfonike me metall + zoni operistik i Tarjas = perfekt(per mu)

3)Tekstet edhe komponimet shume te thella te Tomasit

4)Te kenduara ne menyren me perfekte nga Tarja...

Ka shume arsye qe e du ket bend, thjesht mu kan bo pjese e jetes,perditshmerise...i ndjej...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Nightwish Empty
MesazhTitulli: Re: Nightwish   Nightwish I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nightwish
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Music :: Metal :: Gothic / Doom-
Kėrce tek: