Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Jefferson Airplanes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Jimmy James
Rock'and'Roll
Jimmy James

Numri i postimeve : 129
Age : 30
Location : earth
Registration date : 03/01/2008

Jefferson Airplanes Empty
MesazhTitulli: Jefferson Airplanes   Jefferson Airplanes I_icon_minitimeSun 30 Mar 2008, 18:43

Jefferson Airplene (Jefferson Starship, Starship, Jefferson Starship The Next Generation)


(Bend Drogagjish, kish me thene june)

Jefferson Airplanes BM01%7EJefferson-Airplane-at-Trips-Festival-Posters

Nese ish kerku me ni fllajer apo diqka tjeter me pershkru psyrockun mnyra ma e mir o me qit noj imazh de Jefferson Airplanave... jon teper tmdhaj, sa sja merr menja.

Te Formum ne mes tviteve te 60ta, rok band prej san franciskos, ikonta te psychedelicrokut.
Performimi i par ka qen ne 1965.
-Ne mesin e te 60tave, jeff airplane kan qen bendi qe noshta kan bo turne mes shumti, kan shit bileta dhe singlet dhe albumi i tyne Surralistic pillow ka qen nmesin e top albumeve met mira. Suksesi i tyre u pershku edhe pas ndrimit te emrit ne Jefferson Starship, pastaj vetem Starship, dhe mas 1991 nne Jefferson Starship: the Next generation...


Te formum ne San francisko, tingulli i hershem i tyre kishte tbonte edhe me folk amerikan, nje bend tipik amerikan dhe nderlidhje mes nje ngjyre tvogel te folkut edhe rock, acid rock, psyrock.
Pjesmarres ne woodstock dhe performacier shum tmir.

Albumet me te pelqyme pej meje jon: Crown of creation, Surralsitic Pillow, Takes off edhe Bless Its pointed lettle head.Ndersa kangt me te mira sipas meje jon:
Lather, White rabbit, Freedom, Crown of creation, plstic fantastic lover, wooden ships, Traid etj.
Lyrics i White rabbit

One pill makes you larger, and one pill makes you small
And the ones that mother gives you, don't do anything at all

Go ask Alice, when she's ten feet tall
And if you go chasing rabbits, and you know you're going to fall
Tell 'em a hookah-smoking caterpillar has given you the call

It called Alice when she was just small
When the men on the chessboard get up and tell you where to go
And you've just had some kind of mushroom, and your mind is moving low

Go ask Alice, I think she'll know
When logic and proportion have fallen sloppy dead
And the white knight is talking backwards
And the red queen's "Off with her head!"
Remember what the dormouse said
Feed your head, feed your head
[i]Vocals
* Marty Balin (1965–1971)
* Paul Kantner (1965–1973
* Jorma Kaukonen (1965–1973)
* Signe Toly Anderson (1965–1966)
* Grace Slick (1966–1973)
* David Freiberg (1971–1973)
* Joey Covington (1970–1972)
Bass
* Bob Harvey (1965)
* Jack Casady (1965–1973)
Drums
* Jerry Peloquin (1965)
* Skip Spence (1965–1966)
* Spencer Dryden (1966–1970)
* Joey Covington (1970–1972)
* John Barbata (1972–1973)
Guitars
* Jorma Kaukonen (1965–1973)
* Paul Kantner (1965–1973)
Violin
* Papa John Creach (1970–1973)

_________________
buburec, po krenar !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Jefferson Airplanes Empty
MesazhTitulli: Re: Jefferson Airplanes   Jefferson Airplanes I_icon_minitimeSun 30 Mar 2008, 20:46

ueeee..po pse me nxjerr bojen keshtuuu....white rabbit mka pelqy..kombinimi tekst,ze muzike...po sme pelqejne sa te pelqejne ty ore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
pumpkin
Rock'and'Roll
pumpkin

Numri i postimeve : 43
Age : 30
Location : up in the clouds
Registration date : 08/03/2008

Jefferson Airplanes Empty
MesazhTitulli: Re: Jefferson Airplanes   Jefferson Airplanes I_icon_minitimeSat 05 Apr 2008, 08:54

june shkruajti:
ueeee..po pse me nxjerr bojen keshtuuu....white rabbit mka pelqy..kombinimi tekst,ze muzike...po sme pelqejne sa te pelqejne ty ore

Sikur me pas shkru une alien . Perveq White Rabbit (e cila mpelqen shum edhe e ngoj shpesh), nuk e pelqej ket bend, sa e pelqen ky djali Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
El Zeppelin
Rock'and'Roll
El Zeppelin

Numri i postimeve : 126
Age : 33
Location : Gjilan
Registration date : 03/01/2008

Jefferson Airplanes Empty
MesazhTitulli: Re: Jefferson Airplanes   Jefferson Airplanes I_icon_minitimeTue 29 Apr 2008, 23:02

per qudi me vones jame njoftu me veprimtarin e ktij gr. gjithsesi jane sh te vecant,me qe nuk ka njesi matese te vecant per kete pune sdi si tju them se sa me pelqejn,por nje gje e di...nuk kalon dite pa i degju lather,today t'papame jane.

me pelqen performimi i tyre ne woodstock,me qe ra fjala tash eshte duke u bere nje film mbi historin e woodstock-ut te titulluar 'Taking Woodstock',idea eshte qe filmi del si nje lloj feste me rastin e 40 vjetorit...16,17,18 gushti i vitit 2009 filmi do te jete gati,nuk e di se a do te inpovizohen skenat e artisteve qe kane perforumu aty...apo mirren gjirimet origjinale te asaj kohe,gjss presim..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Jefferson Airplanes Empty
MesazhTitulli: Re: Jefferson Airplanes   Jefferson Airplanes I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Jefferson Airplanes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Music :: Psychedelic-
Kėrce tek: