Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Kahlil Gibran

Shko poshtė 
AutoriMesazh
masakruesjashkodrane
Jr Roller
masakruesjashkodrane

Numri i postimeve : 77
Age : 32
Location : rreth e rrotull rremujes:P ke tirana rock caffe
Registration date : 28/03/2008

Kahlil Gibran Empty
MesazhTitulli: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran I_icon_minitimeSat 29 Mar 2008, 12:35

Gibran Kahlil Gibran ka lindur me 6 nentor 1883 ne Bashari, Liban dhe vdiq me 10 prill 1931 ne New York. Ishte poet, filozof, piktor dhe ne vendet arabe konsiderohej si gjeniu i kohes se vet. Ai jetonte kurdohere me Profetin, dhe shpirtit i tij gjithwkohws nxirrte ate gejzerin e etur qe kishte shpirti i tij i madh. Por, fama e tij u perhap shume me teper se ne Lindjen e aferme, poezia e tij u perkthye ne me shume se njezet gjuhe, vizatimet e tij u ekspozuan ne kryeqytetet me te medha te botes dhe nga Augusto Rodin krahasoheshin me veprat e William Blake. Ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes ku jetoi njezet vitet e fundit te jetes se vet, shkroi ne anglisht "Profeti" botuar me 1923 me ilustrimet e veta simbolike, u prit nga kritika si nje kryeveper e vertete dhe u pelqye dhe u vleresua nga miliona lexues si nje klasik i kohes se vet. Kryevepra e Kahlil Gibranit, shėnoi njė bujė tė madhe nė tėrė botėn, dhe arriti tė prek njė perlė tė pasur poetike. Verpa e tij bėri njė hap shume te madh ne letersi, dhe haperoi shume shpejte ne ecurine progrese. Vepra e tij eshte shtrire ne rrafshin poetik, filozofik, gje qe kjo e ben te jete nje veper e pjekur artisitkisht. Kahlil Gibran e ka vleresuar gjithnje "Profeti" si vepren e tij me te arrire artistikisht. "Besoj se nuk kam jetuar asnje cast pa ndjere brenda meje Profetin, qe nga fillimi i konceptimit te tij atje, ne malin Liban", shprehej ai. Kur doli vepra shtypi permendi "ritmin madheshtor te Predikuesit", "pranimin e heshtur te nje filozofie te madhe njerezore", "bagazhin e fuqishem te jetes shpirteore"... Nder krijimet me te njohura jane: "Profeti", "Jezusi biri i njeriut", "I ēmenduri", "Perendite e tokes", "Zeri i mesuesit", "Maksima shpirterore", "Krahet e thyer" etj, etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.myspace.com/lolacerku
 
Kahlil Gibran
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Art, Kulture & Sport :: Letersi-
Kėrce tek: