Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "Kujtime kurvash te trishta"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
masakruesjashkodrane
Jr Roller
masakruesjashkodrane

Numri i postimeve : 77
Age : 32
Location : rreth e rrotull rremujes:P ke tirana rock caffe
Registration date : 28/03/2008

"Kujtime kurvash te trishta" Empty
MesazhTitulli: "Kujtime kurvash te trishta"   "Kujtime kurvash te trishta" I_icon_minitimeSat 29 Mar 2008, 12:26

Kujtime ****ash te trishta" eshte libri i pare pas 10 vitesh i gjigandit kolumbian te letersise, Garcia Marquez.

Ky liber ka ne qender nje gazetar 90 vjecar, i pamartuar dhe i padashuruar ne jeten e tij te gjate. Cdo here epshet e tij seksuale i ka shfryre ne prostituta dhe ****a rrugesh, cdohere me para.
Ai vendos qe ne ditelindjen e tij te 90, naten ta kalonte me nje adoloshente 14 vjecare te virgjere. Pronarja e bordellos, ku ai shkon vazhdimisht, arrin t'ia gjeje nje vajze te tille. Naten e ditelindjes, shkon ne dhomen e caktuar per te ne bordello, futet brenda, dhe sheh vajzen lakuriq ne gjume. Afrohet, e prek, nuk i ben gje. Ai fillon te kujtoje jeten e tij boshe, pyet veten se pse nuk ka rene kurre ne dashuri, kujton ****at e tij (mban nje ditar me emrat e tyre). Ate nate ai vetem sa e vezhgon vajzen, nuk i ben gje. Me pas ai cakton edhe here te tjera, takim seksual me vajzen (me ane te pronares), por cdohere ndodh e njejta gje, nuk eshte i afte te bej gje. Kupton se per here te pare ne jeten e tij, ai ra ne dashuri me kete vajze, me te cilen nuk kishte folur asnjehere, e cila nuk e kishte pare asnjeher ne fytyre, e cila gjithmone ishte ne gjume...

Nuk po e them fundin...lexojeni..

Morali:
-Dashuria nuk njeh moshe.
-Jeta eshte e ndare ne faze dhe cdo faze ka kenaqesine dhe detyrat e veta.
-Diferenca ne moshe ne dashuri eshte nje problem, qe cdokush duhet ta shmang.
-Jetoje jeten, ajo nuk vjen per se dyti.

Kete liber e kam lexuar para dy muajsh.


***
Titulli i origjinalit:
"La memoria de mis putas tristes"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.myspace.com/lolacerku
Mo Cushla
Rock'and'Roll
Mo Cushla

Numri i postimeve : 209
Age : 37
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

"Kujtime kurvash te trishta" Empty
MesazhTitulli: Re: "Kujtime kurvash te trishta"   "Kujtime kurvash te trishta" I_icon_minitimeSat 29 Mar 2008, 18:16

Me nxite edhe me shume me lexu. Kahere kom menu me lexu edhe nuk i vie reni. Pas Ekos eshte libri i pare qe me duhet me lexu, di qe eshte vleresu shume dhe lexu shume Markezi.

_________________
Dielli duket qe ne mengjes!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

"Kujtime kurvash te trishta" Empty
MesazhTitulli: Re: "Kujtime kurvash te trishta"   "Kujtime kurvash te trishta" I_icon_minitimeSun 30 Mar 2008, 00:09

une kete se kam lexu akoma...tjap dhe une mendim, mgjths me aq sa ke shkruar ti..ska sh vend per koment...nga te ketij autori vecoj:
100 vjet vetmi
12 tregime pelegrine
dashuria ne koherat e koleres
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

"Kujtime kurvash te trishta" Empty
MesazhTitulli: Re: "Kujtime kurvash te trishta"   "Kujtime kurvash te trishta" I_icon_minitimeTue 29 Apr 2008, 01:55

ok e lexa...dje... meqe e bej me kenaqesi nenvizimin e pjeseve qe pelqej po i shkruaj dhe ketu:

"te vetmet virgjeresha qe kane mbetur ne kete bote, jeni ju te shenjes se gushtit."

"frymezimi nuk paralajmeron"

" dua te them, e kuptoj tani, se qe femije kisha me te forte turpin nga bota se friken nga vdekja"

"ai(doktori)nuk i dha rendesi: eshte dhimbje e natyrshme per moshen, me tha:
-ne eshte keshtu mosha ime nuk qenka e natyrshme"

" u zhyta ne letersine romantike qe kisha perbuzur kur ime me pat dashur te ma detyronte me pahir, dhe prej saj u bera i ndergjegjshem se forca e pamposhtur qe ka shtyre boten perpara, nuk jane dashurite e lumtura, por ato te penguarat"

" ...fama eshte nje zonje trashamane qe nuk fle me ty, por kur zgjohesh, eshte perhere duke na veshtruar nga perballeshtrati."

" i preva udhen, seksi eshte ngushellimi qe ka njeriu kur nuk i del dashuria."

" vogelushja ime, ne jemi vetem ne kete bote."

" nese ka gje qe urrej ne kete bote jane festat e detyrueshme ne te cilat njerezit perloten nga lumturia, fishekzjarret, kenget tarallaqe te Krishtlindjeve, shiritat me letra te shkelqyera, qe nuk kane asgje te perbashket me nje femije qe lindi para2500vjetesh, ne nje stalle te skamur."

" lija cdo gje qe kisha ne dore ne cdo cast dhe i bija telefonit te saj, dhe kembengula dite te tera gjersa kuptova qe ishte telefon pa zemer."

"..provova se jo vetem qe e mundur te vdisje,por une vete, plak pa njeri, po vdisja ngadashuria. Por , po ashtu , kuptova se qe e vlefshme edhe e verteta e perkundert: NUK DO TI KISHA NDERRUAR ME ASGJE NE BOTE KENAQESITE E BRENGES SIME."

"..vertetova se plakemi me shume dhe me keq neper fotografi se ne realitet"

" eshte e pamundur te mos behesh me ne fund, ashtu sic besojne te tjeret se je."-jul cezar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
masakruesjashkodrane
Jr Roller
masakruesjashkodrane

Numri i postimeve : 77
Age : 32
Location : rreth e rrotull rremujes:P ke tirana rock caffe
Registration date : 28/03/2008

"Kujtime kurvash te trishta" Empty
MesazhTitulli: Re: "Kujtime kurvash te trishta"   "Kujtime kurvash te trishta" I_icon_minitimeFri 02 May 2008, 00:24

june shkruajti:


"te vetmet virgjeresha qe kane mbetur ne kete bote, jeni ju te shenjes se gushtit."


Ditelindja : 22 gusht <----- me rendeer
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.myspace.com/lolacerku
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

"Kujtime kurvash te trishta" Empty
MesazhTitulli: Re: "Kujtime kurvash te trishta"   "Kujtime kurvash te trishta" I_icon_minitimeFri 02 May 2008, 04:11

masakruesjashkodrane shkruajti:
june shkruajti:


"te vetmet virgjeresha qe kane mbetur ne kete bote, jeni ju te shenjes se gushtit."


Ditelindja : 22 gusht <----- me rendeer

seshte ndonje e mire e???
Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
masakruesjashkodrane
Jr Roller
masakruesjashkodrane

Numri i postimeve : 77
Age : 32
Location : rreth e rrotull rremujes:P ke tirana rock caffe
Registration date : 28/03/2008

"Kujtime kurvash te trishta" Empty
MesazhTitulli: Re: "Kujtime kurvash te trishta"   "Kujtime kurvash te trishta" I_icon_minitimeSat 03 May 2008, 22:04

bigarmhug
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.myspace.com/lolacerku
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

"Kujtime kurvash te trishta" Empty
MesazhTitulli: Re: "Kujtime kurvash te trishta"   "Kujtime kurvash te trishta" I_icon_minitimeMon 12 May 2008, 06:57

anyways, markez ka libra me te bukur se ky ..dhe nje menyre te shkruari qe une adhuroj...eshte i vertete dhe ne te njejten kohe endrrimtar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
"Kujtime kurvash te trishta" Empty
MesazhTitulli: Re: "Kujtime kurvash te trishta"   "Kujtime kurvash te trishta" I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Kujtime kurvash te trishta"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Art, Kulture & Sport :: Letersi-
Kėrce tek: