Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Shqiptaret vs. Serbet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Churchill
Jr Roller
Churchill

Numri i postimeve : 121
Age : 29
Location : Gjilan
Registration date : 28/03/2008

Shqiptaret vs. Serbet Empty
MesazhTitulli: Shqiptaret vs. Serbet   Shqiptaret vs. Serbet I_icon_minitimeSat 29 Mar 2008, 00:07

Krahasime gjeostrategjike dhe demografike mes popullsisė shqiptare dhe serbe nė ballkan.

Serbė
Serbia
Territor: 88,361 km²
Popullsia: 7,498,000

Popullsia serbe nė vende tjera te ballkanit:
Nė Bosnje: 1,484,530
Nė Mal te zi: 201,892
Nė Kroaci: 201,631
Nė Kosovė: 130,000
Nė Slloveni: 38,964
Nė Maqedoni: 35,939
Nė Rumani: 22,518
Nė Hungari: 7,350
Nė Greqi: 5,200

Gjithsej territor shtetėrore te pranuara: 88,361 km²
Gjithsej popullsi serbe nė ballkan: Rreth 9'5 - 10'000'000


Shqiptarė
Shqipėria
Territori: 28,748 km²
Popullsia: 3,600,523

Kosova
Territori:10,887 km²
Popullsia: 1,956,196

Popullsia shqiptare nė vende tjera te ballkanit:
Nė Maqedoni: 509,083
Nė Greqi: 443,550
Nė Mal te zi: 31,163
Nė Serbi: 61,647
Nė Kroaci: 15,082
Nė Bosnje: 15,000
Nė Slloveni: 6,200


Gjithsej territore shtetėrore te pranuara: 39,635 km²
Gjithsej popullsi shqiptare nė ballkan: Rreth 8'000'000


Analiza
Pėrparėsitė
- Rritja mė e madhe e popullsisė
- Mosha e re e popullsisė shqiptare
- Avancimi dhe lobimi i qėshtjes shqiptare nė botė
- Dalje nė det; bregdeti shqiptarė me gjatėsi prej 362 km
- Resurset e mėdha natyrore nė Shqipėri dhe Kosovė

Dobėsitė
- Ndarja e shqiptarėve ne shumė territore tė ndryshme nė ballkan
- Dezintegrimi i dhunshėm shumėvjeēar nė aspekte politike, ekonomike dhe kulturore
- Pasojat e se kalueres; shkatėrrimet e mėdha te luftrave

Mundėsitė
- Integrimi brenda shqiptarė nė politikė, ekonomi dhe kulturė
- Ngirtja arsimore dhe profesionalizimi i burimeve njerėzore
- Kėrkimi i te drejtave kombtare, politike dhe kulturore nė Kosovėn Lindore, Maqedoni, Mal te Zi dhe Greqi
- Forcimi i mėrgatės shqiptare dhe mbėshtetja e ndėrsjellė
- Shfrytėzimi i duhur i resurseve natyrore

Rreziqet
- Agresioni serb ndaj Kosovės dhe popullatės shqiptare nė Luginė te Preshevės
- Ndarja e Kosovės nė entitete nė baza etnike
- Diskriminimi i shqiptarėve nė Maqedoni, Greqi dhe Mal te Zi
- Ngecja e zhvillimit ekonomik

Jepeni mendimet e juaja dhe shtoni te dhena tjera te ndryshme nga keto fusha!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
vaLton_Floyd
Jr Roller
vaLton_Floyd

Numri i postimeve : 79
Age : 30
Location : Rep. of Peja
Registration date : 06/03/2008

Shqiptaret vs. Serbet Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret vs. Serbet   Shqiptaret vs. Serbet I_icon_minitimeSat 29 Mar 2008, 01:01

woow Smile shume interesant Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Shqiptaret vs. Serbet Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret vs. Serbet   Shqiptaret vs. Serbet I_icon_minitimeSat 29 Mar 2008, 01:25

sdi..mua spo me pelqen hic kjo tema...hic fare...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mo Cushla
Rock'and'Roll
Mo Cushla

Numri i postimeve : 209
Age : 37
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

Shqiptaret vs. Serbet Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret vs. Serbet   Shqiptaret vs. Serbet I_icon_minitimeSat 29 Mar 2008, 01:59

Kjo nuk po me duket reale:
Nė Maqedoni: 509,083

Besoj qe ka me shume shqiptare ne Maqedoni.
Dikur vec shqiptaret i karakterizonte emigrimi, e tash edhe serbet, nji dite lexova se qe nga '99 jane largu rreth 500.000.

_________________
Dielli duket qe ne mengjes!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
Jimmy James
Rock'and'Roll
Jimmy James

Numri i postimeve : 129
Age : 30
Location : earth
Registration date : 03/01/2008

Shqiptaret vs. Serbet Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret vs. Serbet   Shqiptaret vs. Serbet I_icon_minitimeSat 29 Mar 2008, 04:18

Per statistika spo di as qka me shtu se si kom percjell as sjom i sig me i kundershtu ose me i pranu, Ok qe na ke informu me statistika edhe FLM shum rilli, mpelqyn numrat e krejt., po spom pelqen me diksutu per ni sen kur veq njona pal jemi ktu, tkishem pas serb kiishem me pas debat.

- Moderatoret e ksaj rubrike le ta shqyrtojn temen dhe nqs tema osht per me u mbyll le ta mbyllin, nqs jo let vazhdon debati, Churchill flm shum qe e ke hap, mpelqyn statistikat shum jo si numra po si mnyr e paraqitjes.

_________________
buburec, po krenar !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Andromeda
New Member
Andromeda

Numri i postimeve : 32
Age : 33
Location : Suahrekė
Registration date : 04/04/2008

Shqiptaret vs. Serbet Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret vs. Serbet   Shqiptaret vs. Serbet I_icon_minitimeFri 04 Apr 2008, 07:19

Ne Maqedoni jan mbi 800.000 shqiptar e ne Mal te Zi mbi 70.000 .!.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
humanophobic
New Member
humanophobic

Numri i postimeve : 43
Age : 31
Location : rAinbow
Registration date : 06/03/2008

Shqiptaret vs. Serbet Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret vs. Serbet   Shqiptaret vs. Serbet I_icon_minitimeFri 04 Apr 2008, 08:51

(edhe pse pak lerg) - ishalla bohem sa kinezt Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Shqiptaret vs. Serbet Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret vs. Serbet   Shqiptaret vs. Serbet I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shqiptaret vs. Serbet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Without Music :: Shqiptaret-
Kėrce tek: