Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Psychedelicu!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Maynard
Rock'and'Roll
Maynard

Numri i postimeve : 159
Age : 38
Location : Eon Blue Apocalypse
Registration date : 04/01/2008

Psychedelicu! Empty
MesazhTitulli: Psychedelicu!   Psychedelicu! I_icon_minitimeFri 28 Mar 2008, 08:42

Qysh e kuptoni ju ket zhaner.. qysh nihi kur e ngoni ... folni gjethcka nlidhje me ket zhaner..bendet e preferune etj etj..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.toolband.com
Jimmy James
Rock'and'Roll
Jimmy James

Numri i postimeve : 129
Age : 30
Location : earth
Registration date : 03/01/2008

Psychedelicu! Empty
MesazhTitulli: Re: Psychedelicu!   Psychedelicu! I_icon_minitimeSun 30 Mar 2008, 19:04

Pshychedelia, nuk osht zhander i vecant muzikor, osht frym ne te cilen prek cdo zhaner tjeter, psychedelic folk, psychedelic pop, psychedelic rock, psychedelic techno... etc etc.

rubrika e forumit ton osht vetem per psychedelic rock.

Psyrocku ndryshe quhet Acid rock, influence qe kishte fillu edhe ne rock, ne fillim te 60-tave. Stil qe e zevendson halucilacionin e droges, dhe e "mundson " ate me ane te efekteve elektronike ne muzike dhe teksteve tpapame.

Psychedelicku osht ure nga bluesi ne progressiv rock, dhe tjerat qe vin pas progressives (wiki)...


Bendet me influencen me te madhe ne ket rryme jane:

The beatles
Jefferson airplane
the united state of america
JH experience
pink floyd
Grateful dead
etc etc

_________________
buburec, po krenar !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Maynard
Rock'and'Roll
Maynard

Numri i postimeve : 159
Age : 38
Location : Eon Blue Apocalypse
Registration date : 04/01/2008

Psychedelicu! Empty
MesazhTitulli: Re: Psychedelicu!   Psychedelicu! I_icon_minitimeTue 01 Apr 2008, 23:49

SHUME mire e ki pershkru.. edhe une paskna gabu qe i kom thon zhaner po nejse kuptohet..

psh: cilat jon` grupet qe ndikojn` teper te ti.. po menojn` ato psychedelice.. qe nnifar menyre nime tknaqin?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.toolband.com
Jimmy James
Rock'and'Roll
Jimmy James

Numri i postimeve : 129
Age : 30
Location : earth
Registration date : 03/01/2008

Psychedelicu! Empty
MesazhTitulli: Re: Psychedelicu!   Psychedelicu! I_icon_minitimeTue 01 Apr 2008, 23:58

hmm definitivisht jon jefferson airplane, cream, grateful dead, the fugs, pink floyd,the birds , the doors, Valvet underground etc etc.

_________________
buburec, po krenar !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Psychedelicu! Empty
MesazhTitulli: Re: Psychedelicu!   Psychedelicu! I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Psychedelicu!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Music :: Psychedelic-
Kėrce tek: