Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 te flasim pak per shqiptaret e diaspores!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Nicknapping
Rock'and'Roll
Nicknapping

Numri i postimeve : 113
Age : 43
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

te flasim pak per shqiptaret e diaspores! Empty
MesazhTitulli: te flasim pak per shqiptaret e diaspores!   te flasim pak per shqiptaret e diaspores! I_icon_minitimeThu 27 Mar 2008, 21:41

shume flitet e perflitet per shqiptaret e diaspores, shpesh i qujn edhe me nofka te ndryshme, si Shanci, shaci, ausllandera etj etj, me kish interesu mu prapavija edhe perfoja e juve me njerez te tille. kush eshte "ausllander" ketu mos te mer afer zemres kete pune, pasi une jam "uasllander" nuk mee takon me fole, une vetem mundem (eventualisht) me ju pergjigje naj pytje qe e boni ju Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mo Cushla
Rock'and'Roll
Mo Cushla

Numri i postimeve : 209
Age : 37
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

te flasim pak per shqiptaret e diaspores! Empty
MesazhTitulli: Re: te flasim pak per shqiptaret e diaspores!   te flasim pak per shqiptaret e diaspores! I_icon_minitimeThu 27 Mar 2008, 22:00

Ka cka flitet ne kete teme shume te mire.

N'fakt, nga shume njerez inegrimi ne ato vende ku jetojne po shifet edhe si asimilim, gjo qe osht shume shume gabim me mendu ashtu.

Fatkeqsisht nji pjese e madhe e shqiptareve qe jetojne jashte nuk i bojne as perpjekjet ma te vogla per integrim, dhe vazhdojne me ate avaz, me punu edhe ma ardhe ne shtepi me gjet ni nuse edhe mu martu.

Ton ajo rini qe osht atje shume pak studiojne, ky eshe osht problemi nr 1.

N'asnji mnyre ti nuk i takon asaj kategorie, menoj qe je nji shembull shume i mire, edhe na perfaqesonne mnyren ma te mire te mundshme.

Per fat kohen e fundit shume shqiptare po shkojne edhe po studiojne edhe shpresoj ne permiresimin e imazhit jo te mire qe e kemi.

_________________
Dielli duket qe ne mengjes!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
Maynard
Rock'and'Roll
Maynard

Numri i postimeve : 159
Age : 38
Location : Eon Blue Apocalypse
Registration date : 04/01/2008

te flasim pak per shqiptaret e diaspores! Empty
MesazhTitulli: Re: te flasim pak per shqiptaret e diaspores!   te flasim pak per shqiptaret e diaspores! I_icon_minitimeThu 27 Mar 2008, 22:23

ata qe punojn dit e nat blejn mercedesa mat shtrejt qe ekzistojne edhe qe vijn ktu me shit men a Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.toolband.com
Nicknapping
Rock'and'Roll
Nicknapping

Numri i postimeve : 113
Age : 43
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

te flasim pak per shqiptaret e diaspores! Empty
MesazhTitulli: Re: te flasim pak per shqiptaret e diaspores!   te flasim pak per shqiptaret e diaspores! I_icon_minitimeFri 28 Mar 2008, 00:48

me kon qe punon dite e nate, apet mundet me ble, amo punon une normale qe rroga e ti s'ja mrrin me ble mercedes, e futet kredit deri n'fyt, hala pa e pagu kreditin, i ürishet kerri, 10 vjet me honger veq buke e pasul, nuk jon pak (tuj kursy) hehehe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
El Zeppelin
Rock'and'Roll
El Zeppelin

Numri i postimeve : 126
Age : 33
Location : Gjilan
Registration date : 03/01/2008

te flasim pak per shqiptaret e diaspores! Empty
MesazhTitulli: Re: te flasim pak per shqiptaret e diaspores!   te flasim pak per shqiptaret e diaspores! I_icon_minitimeFri 28 Mar 2008, 02:13

schatzi:P.kane plot epitete emigrantet (me kuptim nenqmus).un kame antare te familjes ne grubet nuk kame arsye pse mi nenqmu,sikur te mos ishin ata un sot veshtir se do shkollohesha,u jame sh mirenjohes.me vie keq per rinin atje qe jane pasiv,nuk angazhohen ne studime...kur te vijn veres ne pushim i shifni edhe ju kejt ose disa te trullafta si pulat e kuqe hahah!..disa nuk dijn me fol shqip mire e disa as ne pushim nuk vijn ne...eshtrefi i bejtes qe 10 vjet nuk u kone,mvjen keq njerzit si ky qe shkojn drejt asimilimit.

te shqiptart e Al eshte ma ndryshe ndoshta edhe gabohem...keta dalin ne gurbet 3-4 vjet ose 7-8 vjet max e krijojn nje standart dhe kthehen e investojn ne Al.e shqiptart e Ks nese dalin niher kurr nuk kthehen ne vendlindje (pa e marr pensionin haha).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
humanophobic
New Member
humanophobic

Numri i postimeve : 43
Age : 31
Location : rAinbow
Registration date : 06/03/2008

te flasim pak per shqiptaret e diaspores! Empty
MesazhTitulli: Re: te flasim pak per shqiptaret e diaspores!   te flasim pak per shqiptaret e diaspores! I_icon_minitimeFri 28 Mar 2008, 03:41

Tė shkretėt Sad

Shqiptar (i pa edukuar) qe jeton jashte vendit + qe mundohet mi jep edukate vendalive = AUSLLANDER Razz

Like a Star @ heaven
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Nicknapping
Rock'and'Roll
Nicknapping

Numri i postimeve : 113
Age : 43
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

te flasim pak per shqiptaret e diaspores! Empty
MesazhTitulli: Re: te flasim pak per shqiptaret e diaspores!   te flasim pak per shqiptaret e diaspores! I_icon_minitimeFri 28 Mar 2008, 04:04

ne fakt shqiptaret ne diaspor nuk jane te njejtit me ata qe jane ne Kosove, mendoj kur vine ne KS, po flas per masen. vetem kur vine ne KS sillen ashtu ne menyre proletare dhe ironike. shqiptari nuk ka edhe imazh te mire ketu, ok ne vitet e hershme eshte njoft si njeri i zellshem, besnik edhe i sinqerte, pamare parasyshe nga mosngritja shkollore, keto jane tipare qe ne fakt qe duhet te mburremi. problemi tjeter eshte ku ne vitet e 90-ta ne perendim shkun plot shqiptar ku fillun te merren me hajni dhe kontrabande apo ku di une, une mendoj se aty eshte demtu shume imazhi i shqiptarve!

nga aspekti aspekti tjeter, ketu ne diaspore egzistojne dy lloje shqiptaresh, ata te cilet kane ardhe ketu dhe kan probleme me integrim (ua krijojne vetes keto probleme) edhe mbesin ashtu tipik shqiptar, konzervativ edhe te izolum me ckado qe ka te beje jasht obligimit te punedhenesit. klasa tjeter e shqiptarve eshte ajo qe deshiron te jete me gjerman se vet gjermanet, tu fillu prej gjuhes, eshte OK ketu me fole ne gjermanishte sese jeton ketu, po nuk dmth qe gjuhen amtare me lone anash. sjelljet e ku di une, mundohet te jene si gjermanet ose edhe me gjerman se keta vet, dmth te dy klasat kalojne ne extremizem, sa kam mujt me vrejt une!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Maynard
Rock'and'Roll
Maynard

Numri i postimeve : 159
Age : 38
Location : Eon Blue Apocalypse
Registration date : 04/01/2008

te flasim pak per shqiptaret e diaspores! Empty
MesazhTitulli: Re: te flasim pak per shqiptaret e diaspores!   te flasim pak per shqiptaret e diaspores! I_icon_minitimeFri 28 Mar 2008, 04:12

edhe shqiptart qe jane ndiaspore dallojne mes veti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.toolband.com
Churchill
Jr Roller
Churchill

Numri i postimeve : 121
Age : 29
Location : Gjilan
Registration date : 28/03/2008

te flasim pak per shqiptaret e diaspores! Empty
MesazhTitulli: Re: te flasim pak per shqiptaret e diaspores!   te flasim pak per shqiptaret e diaspores! I_icon_minitimeFri 28 Mar 2008, 23:54

Problemi kryesor osht ceshtja e asimilimit, kur t'vjene ktu fol me familjen e vet gjermanishte.Hajde kejt OK nese jon asimilu, po disa prej tyne me qellim folin gjuhen e huj edhe ndihet krenar per at' pune. Shqiptarte e diaspores me kta te Kosoves edhe te Shqipnise dallohen shume lehte n'baze t'veshes, kejt jon njejte, kejt kane kerra t'mire(normal me KREDI deri n'fyt).

Mire do ma nalt e kishin permen ceshtjen e shkollimit, shume pak prej tyne po thom ni % shume e vogel e tyne menojne me mrri ma nalt, po kshyrin qysh me ba kapital edhe me ardh ktu n'Kosove me ndreq shpija ka 5-6 kat(banese hesapi), mu martu, hala qesi mentaliteti.

Niher per niher e kem ni imazh shume t'keq, ma merr menja qe ni zvicrran ose ni gjerman e ka ni pershtypje shume t'keqe per shqiptarte, pse? tana t'zezat qe bahen bahen prej shqiptareve.

Shume keq.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mo Cushla
Rock'and'Roll
Mo Cushla

Numri i postimeve : 209
Age : 37
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

te flasim pak per shqiptaret e diaspores! Empty
MesazhTitulli: Re: te flasim pak per shqiptaret e diaspores!   te flasim pak per shqiptaret e diaspores! I_icon_minitimeSat 29 Mar 2008, 02:13

Menoj qe kohen e fundit kane shku nji pjese ma cilesore, po menoj shume studenta qe shkojne atje per studim, edhe ato nuk jane pak.

Dallime ka, ata qe shkuan atje gjate viteve '60-'70'-'80, dallojne nga ata qe kane shku gjate viteve '90. Ata te grupit te pare jane kryesisht njerez qe nuk e kane gjet vehten ne ate kohe ne Kosove dhe kane shku si punetaore te thjeshte. Normal ne mesin e tyne ka pas edhe shume intelektual qe kane qene te perndjekun ne ate kohe.

_________________
Dielli duket qe ne mengjes!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
Churchill
Jr Roller
Churchill

Numri i postimeve : 121
Age : 29
Location : Gjilan
Registration date : 28/03/2008

te flasim pak per shqiptaret e diaspores! Empty
MesazhTitulli: Re: te flasim pak per shqiptaret e diaspores!   te flasim pak per shqiptaret e diaspores! I_icon_minitimeSat 29 Mar 2008, 19:24

Edhe ni sen osht shume interesant qe, shume pak prej shqiptareve shoqerohen me t'huj, nuk kane arrite me hi n'ate mes, t'pakte jane ata qe kane arrite qeto.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Nicknapping
Rock'and'Roll
Nicknapping

Numri i postimeve : 113
Age : 43
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

te flasim pak per shqiptaret e diaspores! Empty
MesazhTitulli: Re: te flasim pak per shqiptaret e diaspores!   te flasim pak per shqiptaret e diaspores! I_icon_minitimeSat 29 Mar 2008, 20:43

Churchill shkruajti:
Edhe ni sen osht shume interesant qe, shume pak prej shqiptareve shoqerohen me t'huj, nuk kane arrite me hi n'ate mes, t'pakte jane ata qe kane arrite qeto.

kete e ki thon mire, per dallim prej shkive, ata din mu lariqku para te hujve, i marin met mire, edhe nihen te shumica si "njerez te kulturum edhe mikepritsa" amo kete nuk e bojn me qefe vetem per me u shit si te "kulturum" edhe qe ra fjala te imazhi i shqiptarve ne diaspore, mendoj qe jo vetem shqiptart kan pru punen qe me pas imazh te keq, shume rol lujn edhe shkijet, kroat etj ne kete drejtim. shmbull me ra mu me njonin me nejt, edhe po thot...a osht e vertete se si te kish ne Kosove, njerzit per 100 euro te mysin? ose te nalin bandat rruges edhe ta marrin kerrin?

thash, a mos ta ka thon kete naj serb? tha po, ni serb i kroacise tha ma ka thon kete!

sa t'flliqt jone shkijet, munohen me t'gjitha mjetet me ule imazhin e shqiptarve. toni i tregova prapavine e ktyne gjonave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Churchill
Jr Roller
Churchill

Numri i postimeve : 121
Age : 29
Location : Gjilan
Registration date : 28/03/2008

te flasim pak per shqiptaret e diaspores! Empty
MesazhTitulli: Re: te flasim pak per shqiptaret e diaspores!   te flasim pak per shqiptaret e diaspores! I_icon_minitimeSat 29 Mar 2008, 20:54

Ata shkojne kah t'fryne era. Po pajtona me ty qe per imazh t'keq na kane ndihmu edhe shkijet me propaganda e inskenime t'ndryshme, deri frike deri pas luftes per neve kane ba propaganda t'ndryshme qe na jem popull kanibal e me tana t'kqijat.

Qaq jon t'kqi qe kah vehti e kane bo edhe Karla Del Ponten, ku ajo vet ka potencu qe shqiptarte jon Kanibal.

Ma t'kqi s'ki ku i gjan jo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Molosi
Rock'and'Roll
Molosi

Numri i postimeve : 111
Age : 38
Location : Gjilan
Registration date : 24/03/2008

te flasim pak per shqiptaret e diaspores! Empty
MesazhTitulli: Re: te flasim pak per shqiptaret e diaspores!   te flasim pak per shqiptaret e diaspores! I_icon_minitimeSat 29 Mar 2008, 22:23

Edhe un shpesh i quaj me keto nofka si: Ausllandera, shaca, baushtellca etj etj...mirepo kurr nuk e them per me i nencmu po me shum si hajgare, pasi qe edhe komplet familja ime e ngushte jeton ne kurbet....!
Un personalisht i falenderohem shum disapores shqiptare pasi ata edhe po na mbajne me buk..ket e them sepse edhe vet punoj nga pak me tregti, edhe shifet se komplet parja po vjen nga kurbeti ne Kosove....! Dispora e ka financu edhe luften e UCK-se, disapora shqipetare ne Amerike ka punu shum ne lobin e ceshtjesh shqipetare te shum kongresmen e shum shum ndihma tjera kemi nga ata....!
Pajtona me Mo cushlen kur thot se shum pak po studiojne atje, e kur nuk studiojne kuptpohet se priten ato gjonat negative, mirepo dita dites nji pjese e tyne kan fillu me i hape syt e me iu perveshe studimeve neper universitete Europiane e Amerikane....!
Kuse gjenerata qe migroi ne vitet e 90, me te vertet na ka humbe imazhin pak ne bote, se deri ne ate kohe shqiptaret jan njoft si me puntoret, me besniket, me te urtit....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
pumpkin
Rock'and'Roll
pumpkin

Numri i postimeve : 43
Age : 30
Location : up in the clouds
Registration date : 08/03/2008

te flasim pak per shqiptaret e diaspores! Empty
MesazhTitulli: Re: te flasim pak per shqiptaret e diaspores!   te flasim pak per shqiptaret e diaspores! I_icon_minitimeMon 31 Mar 2008, 21:00

Hmm...Muj me than qe 80% prej qityne 'shacav' (pra ata me mercedesa, tesha t'bardha bla bla..pe dini ma edhe vet stereotipin) jon t'pashkollum. Kuptohet qe faji osht tek prinderit: ata nuk ja dijn vleren gjuhes, historis, tradites...thjesht identitetit shqiptar. Ata prind, n'ven qe mi eduku fmin n'qat drejtim edhe mi motivu per mu shkollu sa ma shum qe osht e mundun, nuk i kushtojn rendsi hiq qityne seneve. Ose kqyrin mu ba 'ma gjerman se gjermani' qysh tha dikush ma nalt ose thjesht nuk kan metod me fmit e tyne, pasi qe as vet s'jon tshkollum, as vet nuk kan literature shqipe (e as botrore) n'shpi etc. Fmija n'mosh t're osht n'faz kritike, edhe i she prind e vet si shembull per gjithqka...Mandej n'shkoll kur t'ka naj problem (qoft n'msim , qoft n'sjellje), prindi n'ven qe me mar e me fol me to, i hin dajak, ose ja gjun ni t'shame qaty. (Po ok, kjo dukuri nuk osht veq te 'ausllanderat').

Pra une menoj qe arsya ma e madha pse 'shacat' pikrisht jon 'shaca' osht te edukimi familjar, i cili n'rastin ma t'keq shkon prej gjenerates n'gjenerat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

te flasim pak per shqiptaret e diaspores! Empty
MesazhTitulli: Re: te flasim pak per shqiptaret e diaspores!   te flasim pak per shqiptaret e diaspores! I_icon_minitimeTue 01 Apr 2008, 01:18

ne kete problem, ne te shqiperise dmth, e kemi nga 1990 e ketej...kryesisht me shqiptaret qe jetojne ne greqi e ne itali..ne greqi sidomos ka probleme me te renda..duke u nis qe nga identiteti, nese ke emer musliman sgjen kurre as shpi as pune...ndaj shumica nga skender e ka stavri, nga mit'hat e ka dhimiter etj etj...halla ime psh e ka emrin vahide atje e quajne Vasilika...krej pa lidhje, po shteti grek ashtu i ka bo politikat..me nis me fol per to i bie me fol sh gjate...
ca me shqeteosn mu me se teperti eshte qe ju flasin femijve ne gjuhe te huaj,, qe niprit kur vine ketu sdine tju flasin gjysheve..ska gje me te rende sa tmos i trashegosh prejardhjen nje femije, e sigurt qe edhe e ardhmja do jete e trazuar...
sado te jetosh ne vend tjter, nese ai vendi ku jeton eshte komb, si gjermania, italia, greqia e jo nje vend me perzjerje kombsisht asnjehere skane per tu trajtu njesoj mire e perhere do paragjykohen ndaj e me e pakta qe mund dhe duhet te bejne eshte te ruajne identitetin e tyre...te mendosh qe shqiptaret qe kane merguar ne amerike ne fundin e viteve 1800 dhe fillimin e viteve 1900 akoma kane shoqata ne mirefunksionim dhe ende u mesojne femijeve shqip eshte per tu mare shembull..te mendosh qe arbereshet jetojne ne kalabri qe prej vdekjes se skenderbeut dhe ende u vene femijeve emra shqip e u mesojne gjuhen, e ju kendojne kenge,,,te vjen turp per keta te tjeret qe skane ende 2 dekada dhe e zhdukin me aq lehtesi gjithe ate per cka jane munduar shqiptaret ne shekuj...e mohojne veten..dhe ua heqin dhe femijeve te drejten e identitetit dhe te zgjedhjes,,,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
te flasim pak per shqiptaret e diaspores! Empty
MesazhTitulli: Re: te flasim pak per shqiptaret e diaspores!   te flasim pak per shqiptaret e diaspores! I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
te flasim pak per shqiptaret e diaspores!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Without Music :: Shqiptaret-
Kėrce tek: