Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Zgjedhja/vlersimi i filmav

Shko poshtė 
AutoriMesazh
pumpkin
Rock'and'Roll
pumpkin

Numri i postimeve : 43
Age : 30
Location : up in the clouds
Registration date : 08/03/2008

Zgjedhja/vlersimi i filmav Empty
MesazhTitulli: Zgjedhja/vlersimi i filmav   Zgjedhja/vlersimi i filmav I_icon_minitimeWed 26 Mar 2008, 10:01

Antar te nderuar te ketij forumi fantastik bounce . Une si moderatore e re n'kete rubrik (bashk me uranus-in) vendosa me qel ni tem. (haha)

Sicili prej nesh kqyr filma, do ma shpesh e do ma rrall. Po m'intereson n'qka bazoheni ju kur t'vendos'ni me mar naj film n'videoklub,me downloadu ose me pa n'kinema?
A i kqyrni zhanret? Apo me shum i kushtoni rendsi aktoreve? Ndoshta lexoni kritika per naj film t'caktum para se me vendos me kqyr?...Ndoshta bazoheni vetem n'cover t'DVD-s apo t'kasetes?
...Ndoshta sicili prek ketyre faktoreve e lun ni rrol t'vetin n'procesin e zgjedhjeve t'filmav?
Zgjedhja/vlersimi i filmav Movie-Comics

...

Une zhanreve nuk i kushtoj fort rendsi. Ma shum i kqyri kritikat/qmimet edhe aktor't. N'disa raste t'caktume qellimi primar nuk osht aktrimi i mir. Qellimet tjera mund te jene prej me te ndryshmet, sikur efektet speciale, mi tut njerzit (horror), mi informu njerzit (docu & docutainment), me na shti me kesh (comedy (edhe pse sun e mohojm qe duhesh me qen bejagi aktor i mir per me shti ni publik me kesh..sidomos n'kohen e sotit ku publiku pret bejagi shum prej kinematografis...dhe natyrisht s'kan qef te deshperohen)) etc. Kuptohet qe aktrimi e lun ni rrol t'madh ktu...se fundi i fundit filmi (perveq dokumentareve) osht per me na relaksu, me na zbavit edhe me na fasinu.

-->
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Nicknapping
Rock'and'Roll
Nicknapping

Numri i postimeve : 113
Age : 43
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

Zgjedhja/vlersimi i filmav Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjedhja/vlersimi i filmav   Zgjedhja/vlersimi i filmav I_icon_minitimeWed 26 Mar 2008, 20:15

ne fakt une personalisht kur vendosi me pa nje film, e shikoj tema qe shtjellohet, aktoret per mu skan rendesi, mendoj aktoret e njoftun apo jo, ka edhe te tille te njoftun qe sme pelqejne hiq (ps, Tom Cruise, nicolas cage etj).

kam pa plot filma qe nuk jane aspak komercial por temat qe shtjellojne jane interesante, por ne fakt tek shumica preferohen filma komercial te stilit hollywoodian. une shume pak ksi fila shikoj se per mu nuk kan kurfar vlere, edhe pse ka shume special effects, edhe komedite amerikane sme pelqejne hiq, kane humor ma shume per fmi diqysh

zhanrret qe me se shumti i preferoj jane Dramat komedit njashtu, horror (deri diku) edhe dokumentacionet me pelqejne shume, sidomos kur shtjellohen qeshtje te mesjetes, jane shume interesante tema, se ateher ishte thuja nje bote tjeter, jo qe une besoj ne gjona mitike apo OKLUTIKE, por eshte interesant sa e plleshme eshte fantazia e njeriut :-)

ngjarjet e medha historike gjithashtu me pelqen tju di prapavine, te mesohet se cka ka ndodhe prapa perdeve te skenes.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
El Zeppelin
Rock'and'Roll
El Zeppelin

Numri i postimeve : 126
Age : 33
Location : Gjilan
Registration date : 03/01/2008

Zgjedhja/vlersimi i filmav Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjedhja/vlersimi i filmav   Zgjedhja/vlersimi i filmav I_icon_minitimeWed 26 Mar 2008, 22:08

filmi per mendimin tim eshte nje art multidimenzional qe transmeton mesazhe te ndryshme dhe te shumta te shikusi...un i percjell te gjtih filmat pa marr parasysh zhanrin,aktoret,temen etjeretjere.mirepo pse i percjell nuk dmth qe te tgjithe filmat me pelqejn !
i kam fiksim filmat qe jane te bazuar ne ngjarje te verteta,pastaj i shikoj edhe aktoret psh george clooney ma shpiff,filmat e tij i kshyri vec sa per mu bind ma sh per paaftesin e tij ne aktrim!Very Happy

per mu kane sh rendesi efektet e kameres,nese i shifni filmat e vllezereve Coen ska mundesi mos me ju pelqy kamera,cfare pozicione kap phii te rall jane ata qe bojn pune te tilla.ne filma me pelqen edhe kostumografia men. se si i pershtatin ngjyrat-modelet edhe keto duhet me pas ni lidhje me temen e filmit.

ky antari ma nalt permendi nikolasin si aktor i dopt nejse shija e ktij,mirepo nese merr mire me pa punen e tij vertet eshte i madh,ky rrjedh prej nje familje artistesh/regjisor/muzikant..nejse!.per mu Heath Ledger ka qene aktori me i madh,ka punu me gjith shpirt kur ka pas me lujt ne film ky njeri vec 2 ore gjume i ka bo u mbyll ne dhome disa dite para se me dal ne shesh te xhirimit...

harrova me permend..filmat e bollywoodit jane vk skam nerva mi pa ato,ne bollywood ka men. tjeter te realizimit te filmave,nuk krahasohet me filmat e hollywoodit <- ketu per kur te ralizohen filmat per 1 min xhirim punohet 10 ore e normal qe ka suksese kjo pune:).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mo Cushla
Rock'and'Roll
Mo Cushla

Numri i postimeve : 209
Age : 37
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

Zgjedhja/vlersimi i filmav Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjedhja/vlersimi i filmav   Zgjedhja/vlersimi i filmav I_icon_minitimeWed 26 Mar 2008, 22:26

Kur i perzgjedhi filmat vet, zakonisht e kqyri far tematike ka. E shpesh edhe kur ma propozon naj kush naj film, kjo bon vaki shume shpesh, vesin njerzia a e ki pa filon filmin se o shume i mire, kjo bon vaki shume shpesh

Filamt qe nuk i kqyri kurre jon, horror, fantastiko shkecor. E besa ju pritoj edhe filmave karate e tu u rre si Van Dame e qesi. Filma qe nuk i kap logjika e shnoshe.

Zhandrret e preferume, drama, komedi, triller dhe filma qe kane te bojne me histeri me pelqejne shume.

Aktoret nuk kisha me thon qe lujne rol vendimtar te une, se kom pa shume shume filma me aktore shume pak te njoftun edhe te knaqin, e ki filma me "yje" edhe s'ka sen aty.

_________________
Dielli duket qe ne mengjes!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
Mo Cushla
Rock'and'Roll
Mo Cushla

Numri i postimeve : 209
Age : 37
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

Zgjedhja/vlersimi i filmav Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjedhja/vlersimi i filmav   Zgjedhja/vlersimi i filmav I_icon_minitimeWed 26 Mar 2008, 22:28

Harrova edhe nji sen.
Qysh si fmi kur jom kon shume shume i kom dashte filmat Western, e une ja bojsha kauboj me indian, gjith i kom pas per qefi, e ma vone edhe filmat luftarak, kryesisht ne Vietnam.

_________________
Dielli duket qe ne mengjes!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
Nicknapping
Rock'and'Roll
Nicknapping

Numri i postimeve : 113
Age : 43
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

Zgjedhja/vlersimi i filmav Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjedhja/vlersimi i filmav   Zgjedhja/vlersimi i filmav I_icon_minitimeThu 27 Mar 2008, 00:21

El Zeppelin shkruajti:
filmi per mendimin tim eshte nje art multidimenzional qe transmeton mesazhe te ndryshme dhe te shumta te shikusi...un i percjell te gjtih filmat pa marr parasysh zhanrin,aktoret,temen etjeretjere.mirepo pse i percjell nuk dmth qe te tgjithe filmat me pelqejn !
i kam fiksim filmat qe jane te bazuar ne ngjarje te verteta,pastaj i shikoj edhe aktoret psh george clooney ma shpiff,filmat e tij i kshyri vec sa per mu bind ma sh per paaftesin e tij ne aktrim!Very Happy

per mu kane sh rendesi efektet e kameres,nese i shifni filmat e vllezereve Coen ska mundesi mos me ju pelqy kamera,cfare pozicione kap phii te rall jane ata qe bojn pune te tilla.ne filma me pelqen edhe kostumografia men. se si i pershtatin ngjyrat-modelet edhe keto duhet me pas ni lidhje me temen e filmit.

ky antari ma nalt permendi nikolasin si aktor i dopt nejse shija e ktij,mirepo nese merr mire me pa punen e tij vertet eshte i madh,ky rrjedh prej nje familje artistesh/regjisor/muzikant..nejse!.per mu Heath Ledger ka qene aktori me i madh,ka punu me gjith shpirt kur ka pas me lujt ne film ky njeri vec 2 ore gjume i ka bo u mbyll ne dhome disa dite para se me dal ne shesh te xhirimit...

harrova me permend..filmat e bollywoodit jane vk skam nerva mi pa ato,ne bollywood ka men. tjeter te realizimit te filmave,nuk krahasohet me filmat e hollywoodit <- ketu per kur te ralizohen filmat per 1 min xhirim punohet 10 ore e normal qe ka suksese kjo pune:).


nuk i parapelqej Scientologists. perveq kesaj asnjeri nga keta te dy nuk ka AURA (duke perfshi ketu edhe John Travolta), edhe pse jane te pashem nashti...amo pse rrjedh nga ajo familje (edhe pse nuk di per biografine e ti) nuk dmth se ky tash automatikisht duhet mu adhuru!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
UranuS
New Member
UranuS

Numri i postimeve : 8
Age : 29
Location : Uran
Registration date : 18/03/2008

Zgjedhja/vlersimi i filmav Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjedhja/vlersimi i filmav   Zgjedhja/vlersimi i filmav I_icon_minitimeThu 27 Mar 2008, 07:43

Un per veti vlersimin e filmav e boj ne baze Regjisė se mir,aktorve dhe inqizimit te mir, psh filmat e regjisorit Steven Spielberg qe e kom per zemer i vlersoroj shum se ky regjisor edhe sikur po ta merrte ne film aktor/e shum te dobt do ta bonte YLL qka do te thote qe ne nje film luan rol te rendesishem shum REGJIA,ndersa sa i perket zhandrrev te filmav i pelqej AKSION,KOMEDI,HORROR,DRAM,TRILLER jon pak si ma te vequm se lypin me shkri mend LOL. Kshtu qe shkrujta vetem pak sa i perket "Vlersimit te filmave" por besoj qe eshte e arsyshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Zgjedhja/vlersimi i filmav Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjedhja/vlersimi i filmav   Zgjedhja/vlersimi i filmav I_icon_minitimeThu 27 Mar 2008, 22:40

i perzgjedh ne baze te gjendjes se momentit..cka du une me pa ne ate kohe..nuk para shoh sh horror, perjashtim bejne trillerat psikologjik qe me pelqejne...filmat spara i zgjedh nga aktoret qe luajne, mgjths ata qe kam te preferuar ne pergjithsi ua shoh filmat...
vecoj filmat francez per arsye qe shtjellojne sh bukur gjithmone emocionet dhe zgjedhjet njerzore...
kur sdu me e lodh trurin shoh komedi romantike ose thjesht komedi..po gjithmone e me sh me behen bajate ...ndaj e kam lene fare televizorin...vec ndonje serial e ndjek..si house psh ose friends( qe mund ta kem pa cdo seri kushedi nga 2 a me sh here se kurre sme lodhin e sme merziten) ..ose lost...
...dokumentar-sdi a i klasifikoj te filmat, po shyqyr qe kam ate Explorerin se me pelqejne teper..menyra me e mire me u informu prej tv...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Zgjedhja/vlersimi i filmav Empty
MesazhTitulli: Re: Zgjedhja/vlersimi i filmav   Zgjedhja/vlersimi i filmav I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zgjedhja/vlersimi i filmav
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Art, Kulture & Sport :: Kinematografi-
Kėrce tek: