Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 gjuha shqipe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

gjuha shqipe Empty
MesazhTitulli: gjuha shqipe   gjuha shqipe I_icon_minitimeSun 23 Mar 2008, 04:04

koheve te fundit eshte sjelle ne vemendje ceshtja e unifikimit te gjuhes shqipe...sic duhet ta dini, me pare ekzistonin dy dialekte le te themi kryesore, gegerishtja dhe tosrkerishtja,..kur eshjte percaktuar gjuha zyrtare shqipe eshte zgjedhur versioni tosk...kjo sot na sjell probleme ne komunikim, pervec faktit qe eshte gabim trashanik historik..nese vihen re librat e botuar para komunizmit ato ishin ne gjuhe dialektore, gegerisht..
sot po diskutohet te arrihet ne nje gjuhe te perbashket, qe te perafroje gjuhen shqipe te folur ne kosove me ate qe njihet zyrtarisht ne shqiperi...
me ckam degjuar jane mbledhur nje grup ekspertesh qe te mund te ofrojne zgjidhje ne kete drejtim, personalisht e shoh si teper te komplikuar dhe te veshtire po nga ana tjeter sdua ti paragjykoj punen para se te shoh rezultatet..si mendoni ju..a eshte e drejte dicka e tille, sa i sherben shqiptareve te te gjitha trevave dhe cndikim do kish ne cdo fushe?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mo Cushla
Rock'and'Roll
Mo Cushla

Numri i postimeve : 209
Age : 37
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

gjuha shqipe Empty
MesazhTitulli: Re: gjuha shqipe   gjuha shqipe I_icon_minitimeMon 24 Mar 2008, 21:56

Pajtohem me Junen, me 1972 kishte shume padrejtesi qe gjithcka shkoj simas deshires dhe vullnetit te PKSH.

Si cdo gjuhe tjeter qe ka problem me dialekte dhe Standard edhe shqipja e ka ket problem. Po me nji pune ma serioze gjerat kishin shku edhe ma mire.

Vete Kadare ne nje interviste e pranon se kishte gabime po edhe intervenime nga partia.

Problemi numer nji sot per sot eshte bastardimi i shqipes nga fjalet e huaja. Ne media dhe politike shofim se shume fjala te huaja te panevojshme perdoren.

Ka kohe qe ne gazete nuk shof te shkruhet Hetim por Investigim.

E mbrojtem shqipen per shume e shume vite, dhe tani po i bastardojme vet.

_________________
Dielli duket qe ne mengjes!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
El Zeppelin
Rock'and'Roll
El Zeppelin

Numri i postimeve : 126
Age : 33
Location : Gjilan
Registration date : 03/01/2008

gjuha shqipe Empty
MesazhTitulli: Re: gjuha shqipe   gjuha shqipe I_icon_minitimeMon 24 Mar 2008, 22:42

Gjuha jone sa e mire
sa e embel
sa e gjere
sa e leht
sa e lire
sa e bukur
sa e vlere..
!Very Happy

gjuha jone vertet eshte sh e bukur,sh e pasur por qe fatekeqesisht ajo eshte mbush barbarizma si pasoj e armiqve tane qe na kane pushtu njeri pas tjetrit...

gjuha zyrtare eshte gjuha standarte mund ta kuptni vet nga fjala standart thelbin e kesaj qeshtje.Nje profesor sh i nderum i cili kishte diplomuar ne vitin 74/75 per gjuhe dhe letersi me pat treguar men. se si luhej me gjuhen shqipe.at kohe sa ishte ky student profesort i ndanin ne grupe dhe i dergonin neper te gjitha trojet shqiptare ne men. qe te tubojn sa me sh fjal te ndryshme dhe te nxjerrin nje fjalor shqip...studentet kishin tubuar diku rreth 70 000 fjal neper te gjitha trojet mirepo prof kostallari boton fjalorin me 41 000 fjal qe do te thote se gati gjysma jane 'avullu' ...ky qe ka botu fjalorin ka qene i ndikum direkt prej partis,nuk kane leju me perdor fjal te tilla.origjina e enverit eshte e jugut pranaj ka anu nga ajo ane.

Me pelqen idea e ktij grupit te skperteve...per mendimin tim duhet gjetur nje gjuhe qe bashkon dy dialektet ose gjuha letrare...sdi ka sh gjera qe nuk me pelqejn te dialekti tost gjithashtu ka sh gjera qe nuk me pelqejn te dialekti gege.te dialekti tosk paskajorja eshte zhduk qe cdo gjuhe e botes ka paskajoren.psh. tosket thone
per te punuar. (shifni parafjalet ne cfare men perdoren)
me punue kjo eshte paskajorja e gegeve qe nuk urdheron,por ka nje kuptim sh te mire.

tosket thone:

Meritoni ka qene budalla.
e geget i thone:
Meritoni u kone budalla Laughing.

tek ne Q-ja perpara zanoreve E,O palatelizohet dhe shiptohet si K.ne fakt kjo perdoret edhe te tosket ne nje men. SHOQE,SHOK...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

gjuha shqipe Empty
MesazhTitulli: Re: gjuha shqipe   gjuha shqipe I_icon_minitimeMon 24 Mar 2008, 23:38

hahahaha..ue sa kam qesh..tani meritoni ka qene? dmth s'eshte me???

me pelqejne sh te dy postimet e fundit..ai i pari ngre dhe nje problem tjeter
: ate te futjes ne gjuhen shqipe te fjaleve te huaja, kjo eshte pasoje e te qenit gjuhe statike e shqipes, jo eleastiek po dhe me se shumti e injorances se pari te medias e politikes...ne asnje vecn te botes, nuk ndodh si te ne qe redaktmi i librave thuajse nuk ekziston fare...ku shkruhet ne libra guzhine e jo kuzhine, ose perdoren fjale si implementimi i resurseve te asociuara..e me radhe...ka ndiku edhe qe lenda e gjuhes deri para pak kohe nuk mesohej dhe ne gjimnaz, e pasoja te edukimit shkollor cope-cope qe kemi,...qe ka njerez qe thone : jam nga Fjeri dhe jo nga Fieri...
shkurt gjuha ka shume probleme dhe zgjidhjet sot per sot duken pak jorealiste dhe te pamundura , per te ecur bashke me zhvillimin ne kompleks te shoqerise...dhe mua me pelqen teper ideja e unifikimit te gjuhes, po e shoh pak te pamundur ne keto kushte...
sa per difektet e secilit dialekt me pelqeu shume analiza e mesiperme, po une e kam sh perzemer gjuhen zyrtare se e kam studiuar me sh dashuri...
sa per ate "avullimin" e fjaleve, mund te them qe eshte i domosdoshem dalja ne shitje e nje fjalori te ri shqip-shqip dhe ne menyre urgjente, une kam ne shtepi versionin e 1986..ka mungesa te theksuara, po dhe kjo pune smund te behet pa marrjen e opinioneve te te gjithe gjuhetareve me te mire, dhe pa marre kontrinbutin e tyre te perbashket ne kete nisme....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Molosi
Rock'and'Roll
Molosi

Numri i postimeve : 111
Age : 38
Location : Gjilan
Registration date : 24/03/2008

gjuha shqipe Empty
MesazhTitulli: Re: gjuha shqipe   gjuha shqipe I_icon_minitimeFri 28 Mar 2008, 09:02

Edhe une mendoj se ishte bere pak me hile gegerishtes ne standardin e 72-shes, edhe thuaj se 90 % te toskerishtes eshte fute ne standardin e 72-shes, edhe mendoj se ka munde me shum me u fute nga gegerishtja psi eshte shum e pasur, edhe librat e pare ne pergjithesi i kemi ne gegerishte

Une do ti postosj disa tipare dalluese ne mes te gegerishtes edhe toskerishtes, ato jan:

1. Prania me e mire e zanoreve te gjata ne dialektin e jugut

2. Prania ne dialektin e jugut e zanores (ė) se ciles ne dialektin e veriut i pergjigjet (a)

3. Prania e zanoreve hundore (nazale) ne dialektin e veriut dhe mungesa e tyre ne dialektin e jugut.

4. Prania ne dialektin e jugut e grupeve te zanoreve (ua), (ye), (ie) dhe redaktimi i tyre ne (u), (y), (i) ne dialektin e veriut

5. Prania ne dialektin e veriut e grupit tingullorė (vo) ne fillim te disa fjaleve, kurse ne dialektin e jugut (va).......p.sh vorr - varr, votėr - vatėr

6. Prania e dukurise se rotacizmit ne dialektin e jugut dhe mungesa e saj ne dialektin e veriut....p.sh. syni - syri, dashunia - dashuria ect ect

7. Prania e paskajores se tipit (me punue) ne dialektin e veriut dhe mungesa e saj ne dialektin e jugut

8. Zhdukja ose reduktimi i shpeshte i zanores se patheksuar (ė) ne dialektin e jugut.......p.sh pafajsia - pafajėsia, pavarsia - pavarėsia

9. Kalimi i grupeve te bashktingelloreve (mb), (nd) respektivisht ne (m), (n) ne dialektin e veriut dhe ruajtja e tyre ne dialektin e jugut ne jug......p.sh. mendoj - menoj, kendoj - knoj

10. Ruajtja e (h) fundore ne dialektin e jugut dhe kalimi i saj ne (f) sidomos ne pozicionin fundor, ne dialektin e veriut......p.sh. ai sheh - shef

11. Kalimi i bashketingellores (nj) ne (j) ne dialektin e veriut dhe ruajtja e saj ne dialektin e jugut p.sh......Lumenj - Lumej

12. Shurdhimi i bashktingelloreve te zeshme ne fund te fjales ne dialektin e jugut dhe ruajtja e tyre ne dialektin e veriut.....p.sh. elb - elp

13. Formimi i se ardhmes se menyres deftore me ane te foljes ndihmese kan + paskajore ne dialektin e veriut.........p.sh. kam + me punue, kurse me ane te pjesezes (do) dhe kohes se tashme te lidhores ne dialektin e jugut....do + te lexoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

gjuha shqipe Empty
MesazhTitulli: Re: gjuha shqipe   gjuha shqipe I_icon_minitimeFri 28 Mar 2008, 21:17

postim sh informativ....dmth perbledhur bukur se besoj te gjithe i dine Laughing
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Churchill
Jr Roller
Churchill

Numri i postimeve : 121
Age : 29
Location : Gjilan
Registration date : 28/03/2008

gjuha shqipe Empty
MesazhTitulli: Re: gjuha shqipe   gjuha shqipe I_icon_minitimeFri 28 Mar 2008, 23:43

De-fakto prej vitit 1972 e deri sot gjuhe e sotme zyrtare shqipe jo vetem qe bazohet n'toskerisht po edhe fjalet edhe shprehjet jon huazu prej gegerishtes dhe jon transformu ne morfologjine e te folmes toske.

D.m.th, gjuha zyrtare shqipe nuk osht formulu n'mnyre reale, jon ba padrejtesi n'mes dy dialekteve, e cila po sjell shume probleme, tash patjeter duhet zgjidhet ceshtja e unifikimit te gjuhes shqipe.

Etimologjite ne vazhdim e ilustrojne lidhjen e shqipes me gjuhet indoevropiane:
pesė “five” (nga *pénkėe); zjarr “fire” (nga *gėhermos); natė “night” (nga *nokėt-); dhėndėr “son-in-law” (nga *gem{schėa} ter-); gjarpėr “snake” (nga *sérpo{breve}n-); bjer “bring!” (nga *bhere); djeg “I burn” (nga *dhegėho); kam “I have” (nga *kapmi); pata “I had” (nga *pot-); pjek “I roast” (nga *pekėo); thom, thotė “I say, he says” (nga *k'emi, *k'et . . .).

Edhe pse ne gjuhen shqipe jon fut barbarizma e jon ba shume bastardime te gjuhes, ekzistojne disa deshmi te kontaktit me Greqishten e Lashte. Si e tille osht Gegerisht moken(Tokesrisht moker), nga Greqishtja mekhane. Kontaktet e aferta me Romaket japim shume huazime latine- mik nga Latinishtja amicus, kendoj- cantare.

Ajo cka osht me rendesi per Shqiptaret osht se pas nje kohe shume te gjate nen sundime te okupatoreve t'ndryshem nuk jem asimilu edhe gjuha jon osht qajo gjuhe qe e kane fol t'paret tane.

Peace...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
gjuha shqipe Empty
MesazhTitulli: Re: gjuha shqipe   gjuha shqipe I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
gjuha shqipe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Without Music :: Shqiptaret-
Kėrce tek: