Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Galileo Galilei

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Rock around the Clock
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 130
Age : 30
Location : Hamburg
Registration date : 22/02/2008

MesazhTitulli: Galileo Galilei   Sat 22 Mar 2008, 00:44

"Eppur si muove" Smile matematicieni,filozofi dhe fizikanti italian qe "na zgjeroi dijet" duke kembengulur kundra sistemin gjeocentrik. Luftoi kundra ideve te ceketa te kishes romake dhe duke dhene ndihemse te jashtezakonshme ne zhvillimin e shkences.mosmarreveshjet me kishen romake ,e cila nuk pranonte sistemin heliocentrik bene qe te digjej mes drunjeve.
Galileo (15 .02.1564) nisi fillimet per mjkesei sipas deshires se te atit,i cili merrej me muzike.Nikimet e kishes ne te gjitha fushat ne ate kohe e bene qe te reflektonte dhe mundohej tś mbushte mendjen edhe njerezve te tjere te kishin mendimin e tyre,jo te ndikuar,te llogjikonin.ishte nder te paret qe perdori gjuhen e nenes ne zbulimet shkencore,jo duke perdorur gjuhen latine.
Zbuluesi i teleskopit,i rruges se qumeshtit,i periodes se kohes,analizat qe i beri Venus-it ,kundrshtimet ndaj kishes,nderthurrja e filozofise me shkencen = e adhuroj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 301
Age : 32
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

MesazhTitulli: Re: Galileo Galilei   Mon 24 Mar 2008, 09:33

si muove qe cke me te...sa absurde duket tani ajo lloj vdekje per nje gje aq te qarte qe Majat e kishin zbuluar sh kohe para galileut...
..rast tipik i gjenive qe ndeshkohen nga pangopja per pushtet e udheheqesve te cdo kohe...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Nicknapping
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 113
Age : 42
Location : qaty ku po bjen bore :-)
Registration date : 25/03/2008

MesazhTitulli: Re: Galileo Galilei   Tue 25 Mar 2008, 22:52

kam akam pa para disa dite nje dokumentacion ne lidhje me personalitetin e ti, problemet e ti me kishen, nje kohe kishte perkrahjen e njerit nga PAPA atebote, perderi sa Galileo Galilei teorine e vet e sheh si HYPOTEZE, nje kohe ky u shpreh kunder mesimit te ti dhe se botimin e ti "Dialogo" i detyrume nga kisha, sepse ai nje kohe te gjate kishte qendru ne "oficium" me demek burg kishtar ku njerzit kishe u largohet dreqi nga trupi...(nga te ashtequajurit "inkuzitoret")

kjo ndodhi ateher kur Gallilei e perqeshi teorine e "Barberini-Urbans" ku thoshte se:
nje teori kurr nuk mund te ri-vertetohet me efektet paraprake sepse Zoti keto efekte mund ti paraqes permes ndonje rruge tjeter.
me kete e humbi edhe ate pak mbeshtetje nga Papa i atehershem qe kishte, dhe se u thirr ne Rome per kinse atestet mjekesore per shkak te gjendjes se ti jo te mire shendetosore, dhe u vu para gjygjit...edhe u detyru qe mesimet e ti ne librin "Dialogo" ti hedh posht edhe cdo gje qe bie ne kundershtim me kishen, gje qe edhe e beri....

perndryshe eshte shume veshtire te flitet per nje personalitet te tille me kaq pake fjale, vetem desha ta pershkruj pak perfundimin e nje epoke te dhimbshme anti-shkncore, perkatesisht perfundimin e Epokes Galileo Galilei.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mo Cushla
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 209
Age : 36
Location : Kudo
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Galileo Galilei   Thu 27 Mar 2008, 20:23

Nje dite lexova per Glalilein, ku thuhej, edhe pse ishte ne kundershtim te madh me Kishen Katolike, ishte nje besimtar i madh, dhe me poshte kishe disa thenje qe i kishe lene mi besimin e tij dhe adhurimin e Zotit.

_________________
Dielli duket qe ne mengjes!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.yahoo.com
june
Rock'and'Roll
avatar

Numri i postimeve : 301
Age : 32
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

MesazhTitulli: Re: Galileo Galilei   Sat 12 Apr 2008, 19:35

fizikan,mekanik, astronom, nje nga themeluesit e shkencave ekzakte

***
ne fushen e anatomise, galilei tregoi se vetem nje nerv shume i holle arrinte ne zemer. atehere besohej se zemra ishte qendra e sistemit nervor.
njeri, qe besonte shume ne teorine e vjeter, i tha galileit:
-ju me bete qe ta shoh aq qarte kete gje, saqe sikur aristoteli te mos kish thene se zemra eshte qendra e sistemit nervor, gati-gati do te besoja se ju keni te drejte
***

gelileu vuri ne rrezik karrieren e tij universitare sepse nuk ju bind urdhrit qe te mbante togen gjate leksioneve dhe be rruge...kur kolege te tij i jepnin sh rendesi uniformes, ai u thoshte:
po ju si doni, qe ti jap rendesi formes se nje manteli?????

***
nje dite e pyeten galilein
-sa vjec jeni zoteria juaj?
-8 ose10vjec -iu pergjigj galilei me mjekrene tij te gjate e te bardhe. pastaj shtoi:
une ne te vertete jam aq vjec sa shpresoj te me mbeten akoma nga jeta,vitet e kaluara nuk i llogaris,sepse nuk i kam me, shtu si nuk i ve ne hesap parate qe kam shprenzuar e si kam me ne xhep.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Galileo Galilei   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Galileo Galilei
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Without Music :: Shkence-
Kėrce tek: