Rockandroll

rockandroll forumotion
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Blues

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Rock around the Clock
Rock'and'Roll
Rock around the Clock

Numri i postimeve : 130
Age : 30
Location : Hamburg
Registration date : 22/02/2008

Blues Empty
MesazhTitulli: Blues   Blues I_icon_minitimeFri 22 Feb 2008, 18:20

Une do kisha shume qejf te flisnim rreth bazes,krijimit te Rockut.
Blues ose Muzika Rurale,megjithese mua me pelqen me shume ta quaj Muzika e fushave te pambukut . E sjelle nga skllavet afrikane ne kontinentin e Amerikes.Fillimet e para ishin kendime qe kishin te benin me manifestimet,thirrje,lutje,kendime ne rruge,nga brenga,lodhja duke shprehur gjendjen psikologjike,por edhe duke u bere te ditur pronareve te bardhe Ekzistencen e tyre.Me karakter narrativ dmth.Forma e kendimit ne pune ishte tipike afrikane me thirrje e marrje(pergjigjje).Melodise se solistit i pergjigjej korri.Nga keto u zhvilluar Blues,rryme qe karakterizohej nga motive lirike dhe improvizuese .Duke u kombinuar me linja ritmike te ndryshe zhvollohet Jazz....e pastaj per nder te artisteve te bardhe qe mbeshtesnin Jazz dhe Blues -==> ne vitet “50 Rock“n Roll .
Nje forma tjeter e Blues ehste edhe R“n B (Rythem and Blues`) disi me ritmike dhe me komerciale. Pra nga Blues e ka fillin edhe Rocku,sidoms ai i viteve “70 ,Blues-Rock. Themeli,ky eshte.Bagazhi kulturor i te gjithsve kulturave afroamerikane.
kush degjon me kujdes Blues,sikur disa kenge,kush ka pare filma e dokumentare ja di vleren vertete.une per vet emocionohem per cdo gje qe ka lidhje me Blues.
Mbreti i Blues ->B.B King (vitet “45)
Chuck Berry,John Lee Hooker,Albert King,Bo Diddley,Bessie Smith etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bluesman
New Member


Numri i postimeve : 1
Age : 33
Location : Kosovopole
Registration date : 04/03/2008

Blues Empty
MesazhTitulli: Re: Blues   Blues I_icon_minitimeTue 04 Mar 2008, 09:41

Blues, rrym e sllaveve te zi, rrym me ritem dhe e mir per veshe shume, rrym me shum art, dhe baze per shum zhanre tjera... mpelq shum bbking dhe gary moore. I love you
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
june
Rock'and'Roll
june

Numri i postimeve : 301
Age : 33
Location : tirane
Registration date : 03/01/2008

Blues Empty
MesazhTitulli: Re: Blues   Blues I_icon_minitimeSun 30 Mar 2008, 21:25

gary moore Heart beat
edhe grupi im i preferuar eshte ndikuar sh sh nga bluesi..ndihet ne ajer ndiehet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Blues Empty
MesazhTitulli: Re: Blues   Blues I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Blues
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Rockandroll :: Music :: Blues / Country-
Kėrce tek: